Kauno fortų šikšnosparniai tapo vaikų piešinių herojais

2019 m. gruodžio 28 d. 11:04
Kaunas yra išskirtinis ne tik tuo, kad čia yra fortai, bet ir tuo, jog juose gyvena šikšnosparniai. Tokia įdomi aplinkybė paskatino paraginti vaikus daugiau pasidomėti šiais gyvūnais ir fantazuoti juos piešiant.
Daugiau nuotraukų (3)
Kai kuriuose Kauno tvirtovės fortuose žiemojantys šikšnosparniai žiemą miega. Bet pamatyti jų vis tiek galima, nes III forte veikia Kauno regiono mokyklų mokinių piešinių paroda „Šikšnosparniai – naktiniai tvirtovės sargai“.
Parodą, skirtą šiems įdomiems greta žmonių gyvenantiems gyvūnams, sumanė asociacijos „Kauno tvirtovė“ ir Kauno dailės gimnazijos atstovai.
„Šikšnosparniai yra neatsiejama fortų dalis.
Norėjome, kad vaikai daugiau sužinotų ir apie fortus, ir apie šiuos gyvūnus“, – sakė „Kauno tvirtovės“ direktoriaus pavaduotojas ir III forto įgulos vadas Ovidijus Jurkša.
Dalyvauti parodoje moksleivius kvietė Kauno dailės gimnazijos dailės mokytoja Jolanta Galdikaitė.
Ji pasakojo, kad idėja pavyko sudominti įvairių Kauno regiono mokyklų mokinius. Savo darbus pateikė apie 100 vaikų iš 20 mokyklų.
„Aš pati esu asociacijos „Kauno tvirtovė“ narė. Mano namai yra greta VIII forto baterijos. Šiltuoju metų laiku naktimis matau, kaip šikšnosparniai sklando kieme. Jie – labai naudingi gyvūnai, pagaunantys daugybę uodų, musių“, – pasakojo J.Galdikaitė.
Prieš pakviečiant vaikus piešti šikšnosparnius kai kurie lankėsi fortuose, mokiniams buvo pasakojama apie jų istoriją ir paslaptinguosius fortų gyventojus.
Parodoje aktyviai dalyvavo Kauno „Vyturio“ gimnazijos mokiniai.
Jų dailės mokytoja Rita Antanavičienė sakė, kad vaikai domėjosi, kur ir kaip gyvena šikšnosparniai, koks jų gyvenimo būdas, kada jie medžioja, kada užmiega žiemos miegu.
„Šikšnosparnius buvome matę Lietuvos zoologijos sode. Fortuose mes dar nesilankėme. Manau, kad pavasarį tai padarysime, bet jau dabar mokiniai apie šiuos gyvūnus sužinojo tikrai nemažai“, – sakė mokytoja.
Nuolat žiemoja net septynios rūšys
Mindaugas Kirstukas
Kauno marių regioninio parko inspektorius
„Kauno fortai nuo seno garsėja kaip viena svarbiausių šikšnosparnių žiemaviečių Lietuvoje. Jie įtraukti į tarptautinės svarbos saugomų teritorijų tinklą „Natura 2000“.
Šikšnosparniai ir jų žiemojimo vietos Kauno fortuose yra unikalus dalykas. Jei jas sunaikinsime, atkurti nepavyks. Beveik visų Lietuvoje aptinkamų rūšių, o jų yra 15, šikšnosparniai įrašyti į šalies Raudonąją knygą ir yra saugomi. Kauno fortuose iš jų nuolat žiemoja 7 rūšys. Rečiau aptinkami dar kelių rūšių šikšnosparniai.
Kaune daugiausia žiemoja vandeninių pelėausių, taip pat žiemą čia buveinę randa europiniai plačiaausiai, kūdriniai pelėausiai, Natererio pelėausiai, rudieji ausyliai, Brandto pelėausiai, šiauriniai šikšniai.
Kauno fortuose žiemoja apie 2 tūkstančius šių žinduolių. Jų galima aptikti maždaug pusšimtyje fortų erdvių. Žiemos miegas trunka nuo spalio iki balandžio. Tada žmonės privalo jų netrukdyti, nes pabudinti šikšnosparniai gali žūti.
Sausio ir vasario mėnesiais parko specialistai lankosi penkiuose Kauno fortuose – Julijanavos II, Milikonių VIII, Naujosios Fredos III, Rokų IV ir Žagariškių I – ir skaičiuoja miegančius gyvūnus.
Daugiausia šikšnosparnių žiemoja I forte, kiek mažiau, bet įvairesnių rūšių šių žinduolių ramybės ieško IV forte.“
šikšnosparniai^Instantpiešiniai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.