Batai lėmė istorijos vingius

2019 m. lapkričio 12 d. 09:06
Neįprasta archeologinių radinių paroda privers nustebti – kiek daug apavas gali papasakoti apie žmogų ir visuomenę.
Daugiau nuotraukų (1)
Šiuo metu Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje veikia archeologinės avalynės paroda „200 batų – 700 metų“. Tai didžiausia tarptautinė tokių eksponatų paroda Lietuvoje ir pasaulyje.
Paroda pristato vertingiausius archeologinius radinius iš Gdansko archeologijos ir Lietuvos nacionalinio muziejų.
Pastarojo radiniai – XIII–XIV a. datuojama ankstyviausia žinoma vilniečių avalynė – specialiai šiai parodai buvo atrinkti, restauruoti ir eksponuojami pirmą kartą.
Ar kada pagalvojame, ką apie mus gali papasakoti batai?
„Pasaulio istorija būtų kitokia, jei žmogus nebūtų sugalvojęs avalynės“, – įsitikinusi Depresijos gydymo centro kūno ir judesio terapeutė Rita Karklytė, žinanti daug įdomių dalykų apie mūsų avimus batus ir apavo reikšmę šiandieniame mūsų gyvenime.
– Batus avime kasdien. Apavo atsiradimas turbūt nemažai nulėmė, kas ir kokie esame dabar?
– Pasaulio istorija būtų pakrypusi kita linkme, jeigu žmogus nebūtų sugalvojęs, kaip apsaugoti jautrias pėdas nuo šalčio, drėgmės, reljefo nelygumų.
Ko gero, būtume mažiau bastęsi po pasaulį, daugiau sėdėję namie, prie židinio. Būtume mažiau bendravę, kariavę ir prekiavę – juk visa tai susiję su gebėjimu įveikti ilgus nuotolius.
Kaip materialios kultūros elementas batai apie visuomenę gali atskleisti nemažai dalykų, tokių kaip technologinis jos išsivystymas, turimų medžiagų ir išteklių prieinamumas, ekonominė situacija, mados tendencijos ir net socialinė struktūra.
– Ar batai gali papasakoti apie konkretų žmogų?
– Akivaizdu, kad batai atspindi mūsų įpročius. Pavyzdžiui, jie parodo, kiek ir kur vaikštinėjame, kokiomis transporto priemonėmis naudojamės, kaip reaguojame į tvarką ir chaosą.
Batai parodo ir tai, ar mokame savimi tinkamai pasirūpinti ir net ar save gerbiame.
Juk jei pajamos leidžia įsigyti patvarių kokybiškų batų porą, o žmogus dešimt metų vaikšto su tais pačiais sukrypusiais, kiaurais sportbačiais, galime spėti, kad į savo poreikius jis nelabai kreipia dėmesio.
– O tai, kokius batus aviu šiandien, irgi šį bei tą apie mane pasako?
– Iš batų galime spręsti, kiek žmogui (ar jo aplinkai) svarbus įvaizdis. Apibendrinant galima teigti – batai puikiai atspindi visa tai, ką psichologai kartais vadina persona, – įspūdį, kurį norime padaryti kitiems, ir tai, kokius patys save norime matyti.
Norite atrodyti elegantiškai, žaismingai, jaunatviškai, susirūpinę dėl klimato atšilimo, kukliai, o gal priešingai – siekiate kitus priblokšti prabanga?
Dabar batų įvairovė tokia, kad jei tik leidžia finansai, stiliaus ir saviraiškos žaidimus galime žaisti nuo ryto iki vakaro.
– Ką dar gali batai papasakoti apie žmogų?
– Batai atskleidžia ne tik tai, ką sąmoningai ar nesąmoningai norime apie save pranešti sau ir pasauliui.
Batai gali atspindėti mūsų nuotaikas ir lūkesčius – juk apsiavusi aukštakulnius greičiausiai nesitikiu patekti į naktinį žygį kalnų takeliais.
Batai išduoda mūsų prioritetus – ką vertiname ir kas mums nesvarbu.
Ką renkamės: patogumą ar gamintojo vardą, naudojame batus kaip saviraiškos priemonę, o gal į juos žiūrime vien utilitariai? O gal išbandome viską po truputį? Tuomet turime didesnę ar mažesnę įvairios paskirties ir stiliaus batų kolekciją.
– Norite pasakyti, kad apavui turėtume skirti daugiau dėmesio?
– Žinoma. Juk batai ne tik apsaugo nuo šalčio, drėgmės, reljefo netolygumų, bet ir daro esminę įtaką laikysenai ir eisenai: kokio ilgumo bus mūsų žingsnis, kiek jėgos galėsime sugeneruoti, kiek pakilę ar nusileidę ant žemės būsime, kiek ilgai išliksime nepavargę.
Batai – kaip nė viena kita garderobo detalė – subtiliai lemia ne tik tai, kaip atrodome, bet ir kaip jaučiamės.
– Šiais laikais batų yra tiek daug – kaip neapsigauti renkantis?
– Avalynės gamintojai ir žiniasklaida dažniausiai mums parduoda bato išorę – formas, spalvas, naujoviškas sagteles, raištelius ir kitus aksesuarus. Bet iš tikrųjų verta pasidomėti vidine bato dalimi ir tuo, kaip jaučiamės avėdami vienus ar kitus batus.
Tai galima padaryti labai paprastai: nukreipkite dėmesį į savo pėdas, pamėginkite pajusti, kiek ir kaip batas priglunda prie jūsų pado, čiurnos, viršutinės pėdos dalies.
Pajudinkite kojų pirštus – ar jiems pakanka vietos bate, o gal priešingai – pėda bate jaučiasi tarsi įkalinta?
Išbandykite tai ir avėdami lauko avalynę, o tada spręskite, kuriuos batus verta pasilikti, o su kuriais metas be gailesčio atsisveikinti.
– Patogumas dažnai asocijuojasi su ortopedine avalyne, kuri nebūtinai labai išvaizdi.
– Neagituoju visais gyvenimo atvejais rinktis ortopedinių batų ar odinių sandalų. Tai būtų taip nuobodu! Tačiau renkantis batus linkiu nedaryti kompromisų savo pėdų sąskaita.
Beje, pėdų priežiūrai ir palepinimui verta skirti kur kas daugiau dėmesio negu savo batų kolekcijos priežiūrai. Jos tikrai to nusipelno.
Pėdą sudaro 26 kaulai, juos kartu laiko per 100 tvirtų, elastingų raiščių, suteikiančių pėdai lankstumą, padedančių atlaikyti kūno svorį ir žingsnio jėgą. Ne batai, o mūsų pėdos leidžia mums žingsniuoti, risnoti, šuoliuoti, šokti, šokinėti, tipenti, slinkti, lėkti, lipti, patogiai stovėti.
Dulkini batai lipant ant scenos ar dalykiniame susitikime gal ir neatrodys gerai, tačiau jeigu blizgančiame bate iš skausmo cypia pėda, tai atsispindės jūsų veide, net jei priešais veidrodį praleidote ne vieną valandą mokydamiesi pokerio žaidėjo minos ar George’o Clooney šypsenos. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.