Lietuvos muzikos informacijos centras pirmą bendrą Baltijos šalių kūrybos stendą Frankfurto muzikos mugėje pristatė dar 2004 metais, o vėliau šį formatą pritaikė muzikos industrijos parodoje MIDEM Kanuose.
WOMEX Baltijos šalių atstovai iki šiol daugelį metų dalyvavo atskirai, tačiau matydami ilgametį sėkmingą skandinavų bendros stendų erdvės pavyzdį, nutarė pabandyti geriau išnaudoti mugės siūlomas galimybes bei stiprinti trišalį bendradarbiavimą.
Būtent 2019 metai Baltijos šalių paviljono iniciatyvai yra palankūs dėl dviejų priežasčių – šiemet įkurtas Baltijos kultūros fondas skyrė finansavimą projekto įgyvendinimui, o nuolat po Europą keliaujančios mugės organizatoriai renginiui pasirinko Tamperės miestą Suomijoje. Tai lems didesnį dėmesį vietinei muzikai – pirmą kartą mugėje bus įrengta regioninė scena „Šiaurės jungtys“, kurioje vyks Šiaurės ir Baltijos šalių muzikos pristatymai.
WOMEX, kur kasmet susirenka beveik 2700 įvairių sričių muzikos profesionalų iš 92 šalių, vyksta aktualias muzikos pasaulio temas nagrinėjanti konferencija, parodomasis muzikos festivalis, šalių stendų mugė, projektų pristatymai bei įvairūs susitikimai, rodoma filmų programa.
Patekti į parodomajį muzikos festivalį yra tikrai nelengva – kokybinę atranką kasmet vykdo nuolat besikeičiantys „septyni samurajai“, atrenkantys festivalio programai perspektyviausius ir įdomiausius pasirodymus.
Estijai renginyje atstovaus net dvi atlikėjos – tai elektronines manipuliacijas balsui ir dambreliams kurianti Cätlin Mägi bei veru kalba dainuojanti multiinstrumentininkė ir kompozitorė Mari Kalkun.
Latvių senąsias polifonines dainas WOMEX klausytojams atliks net dešimties dainininkių kolektyvas „Saucējas“, o Lietuvai atstovaus kanklininkė ir dainininkė Indrė Jurgelevičiūtė su tarptautine grupe „Merope“, kurios kompozicijose skamba savaip aranžuotos lietuvių liaudies melodijos, Indijos bei Viduržemio jūros regiono muzikos motyvai, elektroninės, džiazo ir improvizacinės muzikos elementai.
Tai pirmasis Lietuvos atstovų pasirodymas šioje mugėje. Įdomu ir tai, kad itin kruopščiai atrenkamoje WOMEX programoje visuose Baltijos šalių koncertuose vokalines partijas atliks tik moterys.
Tokio pobūdžio renginiuose itin svarbūs gyvi mugės delegatų susitikimai, kurių metu keičiamasi informacija apie kiekvienoje šalyje vykstančius kultūrinius reiškinius, mezgami nauji kontaktai ir kuriamos būsimų kolaboracijų idėjos.
Baltijos šalių paviljonas, mugės žemėlapyje šiemet prisišliesiantis prie jungtinės Šiaurės šalių erdvės, gali padėti lankytojams geriau suvokti Baltijos jūros regiono specifiką. Be to, dažnai muzikantų turus organizuojantys agentai visą šį regioną mato kaip vientisą darinį, todėl greta sutelkti Baltijos ir Šiaurės šalių stendai gali pasitarnauti ir dėl praktinių sumetimų.
Tikimasi, kad Baltijos paviljonas padės ne tik didinti Baltijos šalių matomumą pasaulio muzikos kontekste, sukurti platformą naujoms kolaboracijoms, stiprinti tarpusavio ryšius, bet ir sėkmės atveju tapti tradicija, kuri būtų pritaikoma ir kitose muzikos sektoriaus mugėse.
Baltijos šalių paviljoną rengia Lietuvos muzikos informacijos centras kartu su „Music Estonia“ ir Latvijos muzikos informacijos centru. Už bendradarbiavimą ir palaikymą labai dėkojame „Music Finland“ ir „Piranha Arts“ vadovams, bei nuolatiniams mūsų rėmėjams – Lietuvos kultūros tarybai ir LR kultūros ministerijai.