O šeštadienį ir sekmadienį vilniečius džiugins nemokami Didžiojo savaitgalio renginiai Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, jo kieme bei Senamiestyje. Japoniškos dovanos Vilniui – nuo tikros šventyklos ritualo, šiuolaikinių parodų iki tradicinių suvenyrų bei žaidimų.
Renginiai – nemokami
Šiųmetis festivalis ypatingas tuo, kad tai yra dovana kultūros mėgėjams – Didysis festivalio savaitgalis yra atviras visiems, o programa – nemokama.
„Kartu su Vilniaus miesto savivaldybe ir Japonijos partneriais jau seniai rezgėmė planą, kaip padovanoti festivalį vilniečiams bei miesto svečiams. Ir pagaliau tai pavyko! – džiaugėsi festivalio organizatorius Sergej Grigorjev. – Taip Japonijos kultūra sklis plačiau ir įkvėps dar daugiau žmonių.“
Grupė Japonijos ir Lietuvos entuziastų dirbo ištisus metus, kad šis planas pavyktų. Kodėl būtent šįmet? Simboliška, tačiau lygiai prieš šimtmetį, 1919 metais, Japonija pripažino Lietuvą de facto.
„Pirmąkart atvykusius į Lietuvą mus pasitiko gražus senamiestis ir puikus maistas; to tikėjomės. Tačiau labiausiai nustebino, kiek čia daug Japonijos kultūros mylėtojų. Privalome puoselėti šį fenomeną“, – teigia festivalio partnerių grupės vadovas Nobuyuki Kamei.
Švęs ir šventins
Taiko būgnų, kuriuos muš šios tradicijos puoselėtojas Ryotaro Sakamoto, garsas ir šeštadienį nuo 15 valandos ant keliasdešimties vyrų pečių per sostinės širdį – Vokiečių ir Vilniaus gatvėmis nešama kilnojamoji šintoistų šventykla Mikoshi neleis sudvejoti: atsidūrėte tikrų tikriausioje japoniškoje šventėje.
Drauge su per Europą keliaujančia šventykla į Vilnių atvykęs Nobuya Miyata, dar vadinamas „Mikoshi vaikinu“, ir parodys, kaip ši Mikoshi tradicija puoselėjama Japonijoje, ir savo pranešime papasakos apie jos bei kitų tradicijų svarbą. Tai Nobuya išmano kaip niekas kitas – kaip statyti, prižiūrėti tokias šventyklas jis išmoko iš tą dariusio savo senelio.
Tikima, jog įmantriose ant specialiai nešti skirtų rąstų sumeistrautose, medžio raižiniais puoštose šventyklose su kolonomis, stogu, langais gyvena dievybės. Per žmonių susiėjimus su savo namais nešiojamos ant rankų ir kratomos, jos jaučiasi pagarbintos, užtikrina aplinkiniams sėkmę, darną, taip pat ir laimę miestui, kurio šventėje dalyvauja.
Menas, menas, menas!
Muziejaus ekspozicinėse salėse ir šalia jų žiūrovų lauks, dirbtuves rengs ir pranešimus skaitys Japonijos medijų meno festivalių žvaigždė So Kanno su lazeriais ir plaktukais ginkluotomis pelytėmis-robotais, pasaulyje garsus komiškasis iliustratorius Kimiaki Yaegashi, meniškai ironiškas fotografijas apie Japoniją ir japonus kurianti žinoma fotografė Rie Yamada, iliustratorius, didžėjus Shota Kotake ir kiti.
Bus pristatytos jų ir kitų garsių menininkų parodos. Laiko patikrinti ir ne tik Japonijoje – visame pasaulyje įvertinti Tokijo menų universiteto profesoriaus emerito Hideya Kawakita plakatai iš serijos „Traukinių etiketas“, šmaikštaus iliustratoriaus Kimiaki Yaegashi darbai primins apie neatrastus žmonių ir fikcinių personažų santykius.
Būgnininkas Ryotaro surengs įspūdingos energijos koncertus ir kaligrafijos dirbtuves. Kokia šiandien gali būti kaligrafija parodys ir šio meno meistras Koshio Masafumi, pristatysiantis vadinamąją gabaritinę kaligrafiją, kuomet vietoj įprasto naudojamas žmogaus galvos dydžio teptukas, o darbas matuojamas kvadratiniais metrais.
Ryžių ir žaidimų
Lietuvą ir lietuvius pamėgęs šefas Taku Imaizumi vaišins kulinarijos šedevrais ne tik per eksliuzyvines Omakase stiliaus vakarienes restorane „Žuvinė“. Savo žiniomis apie įvairiaspalvį, įdomų, sveiką japonišką maistą, prieskonių pradžiamokslį jis nemokamai dalysis Didžiojo savaitgalio metu, čia skaitys pranešimą, rengs dirbtuves.
Kas kitas, jei ne buvusiam Japonijos ambasadoriui Lietuvoje valgį ruošęs Taku galės geriau atsakyti, kuo panašios japonų ir mūsų virtuvės, o kas gautųsi sukryžminus ryžio kruopą ir bulvę?.. Palikuonys turėtų būti jei ne nepaprastai skanūs, bent jau pasiutusiai įdomūs.
Užkandžių dirbtuves čia surengs ir kitas savo srities virtuozas Ibuki Konno, – bus kalbama, skanaujama, mokoma gaminti. Lietuvoje veikiančių Azijos restoranų atstovai diskutuos, ar jau esame pasirengę ragauti ne tik sušius – juk šių kraštų maistas toks skanus ir įvairus!
Būgnų garsus muziejaus kieme keis mikrospektaklis, kurį surengs keliaujantis „Kamishibai“ (popieriaus) teatras. Ar Japonija yra tikroji meilė, diskutuos menininkas Tadas Černiauskas, radijo laidų vedėja Ugnė Skonsmanaitė, režisierius Saulius Baradinskas.
Kas slepiasi po cosplay’erio kauke, aptars Lietuvos ir užsienio „Cosplay“ entuziastai, kuriems šis kultūros reiškinys jau tapo ne tik pomėgiu, bet ir darbu. So Kanno papasakos, ar visi japonai sapnuoja robotus, Shota Kotake – apie Manga kultūrą.
Tiems, kuriems maistas ir menas šiandien ne tokie aktualūs, bus pasiūlyta tradicinių japoniškų žaidimų įvairovė. O jie – ne tik smagūs, bet ir atpalaiduojantys, lavinantys protą ir vaizduotę.
Festivalio „nowJapan“ Didžiojo savaitgalio programa nemokamai vyks rugsėjo 14–15 dienomis Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje. Improvizuoti japoniškos kultūros varta abi dienas atkeliami 11 val., uždaromi – 19 val.
Šv. Kotrynos bažnyčioje rugsėjo 14 d. Dienos metu ir spalvingasis „Cosplay“ konkursas (14 dieną 13 val.).
Visa informacija – www.nowjapan.lt