Maskvos Didžiojo teatro baletas „Miegančioji gražuolė“: didingas prabudimas

2019 m. kovo 8 d. 08:11
Klasikinio šokio mėgėjai savaitgalį galės mėgautis vienu žaviausių baletų pasaulyje – Piotro Čaikovskio „Miegančiąja gražuole“. Jį iš Maskvos Didžiojo teatro transliuos „Forum Cinemas“ kino teatrai Vilniuje ir Kaune.
Daugiau nuotraukų (5)
„Miegančioji gražuolė“ – vienas garsiausių, gražiausių ir iškilmingiausių baletų, be to, su laiminga pabaiga, o tai ne taip dažnai pasitaiko. Kompozitoriaus P.Čaikovskio talentas ir choreografo Mariuso Petipa išradingumas Charles'io Perrault pasaką pavertė tikru himnu meilei, kurios pabučiavimas gali pažadinti iš amžinojo sapno.
Lietuvos baleto mėgėjai taip laukia šio baleto transliacijos iš Maskvos Didžiojo teatro, kad Kaune teko skelbti papildomą seansą – „Miegančiąją gražuolę“ čia bus galima pamatyti ir antradienį.
Atidarė rekonstruotą teatrą
„Forum Cinemas“ transliuos M.Petipa specialisto ir gerbėjo Jurijaus Grigorovičiaus „Miegančiosios gražuolės“ versiją. Tai – jau trečioji choreografo šio baleto redakcija, kuria 2011 m. lapkritį buvo atidaryta rekonstruota Maskvos Didžiojo teatro Istorinė scena.
Scenografiją sukūrė italų scenografas Ezio Frigerio, su kuriuo J.Grigorovičius bendradarbiavo jau trečią kartą.
„Scenografijos idėja paprasta – atkuriame scenoje tos epochos, kada vyksta baleto veiksmas, teatrą. Ir kulisai, ir užpakalinė dekoracija būdingi XVII a. teatrui.
Kadangi ruošėme tokį reikšmingą spektaklį – pirmąjį baletą restauruotoje scenoje, nutarėme sukurti ir „didelę“ scenografiją – konstrukciją, vaizduojančią XVII-XVIII a. rūmus. Visi architektūros elementai istoriški, sugalvotas tik jų išdėstymas, taigi tai kartu ir tikri, ir pasakiški rūmai.
Užpakalinė dekoracija nupiešta Italijoje – norėjau, kad būtų pritaikyta išskirtinė teatrinė tapyba, kurią įvaldę tik italai – jei jau būtume visiškai tikslūs, du italai“, – pasakojo E.Frigerio.
Kostiumai – prašmatnūs
Spektaklio kostiumus sukūrė E.Frigerio žmona Franca Squarciapino, dailininkė, „Oskaro“ laimėtoja už darbą filme „Sirano de Beržerakas“ (1990 m., pagrindinį vaidmenį atliko Gerard'as Depardieu). Ji taip pat pritarė istorinio tikrumo idėjai.
Šis spektaklis – tarsi XVII ir XVIII a. kostiumo istorijos žinynas. Ir vieną, ir kitą amžių atitinka spalvos, apdaila, ornamentai, medžiagos sukirpimo būdas. Beveik visi nėriniai nunerti, audiniai išsiuvinėti rankomis, taigi kostiumai – tikra baleto „haute couture“.
Kartu kostiumų negalima pavadinti griežtai istoriškais – jie fantastiški, pasakiški.
Kokia pasaka be išbandymų?
„Miegančiosios gražuolės“ siužetas visiems žinomas, bet baleto spektaklio išvakarėse jį priminsime.
Karalius Florestanas XXIV ir jo gražuolė žmona surengia prašmatnias krikštynas bei puotą savo pirmagimės princesės Auroros garbei. Į šventę pakviečiamos ir šešios fėjos, kurios atvyksta su ypatingomis dovanomis: grožiu, drąsa, meilumu ir įvairiais talentais.
Pačiame šventės įkarštyje rūmus uždengia tamsa. Pro duris žengia kvietimo negavusi ir dėl to įpykusi fėja Karabosė. Jokie paaiškinimai nenumaldo piktosios fėjos įniršio. Ji prakeikia Aurorą: mergina augs su visomis kitų fėjų suneštomis dovanomis – talentinga, miela ir nuostabiai graži, tačiau šešioliktojo gimtadienio dieną mirs.
Viena iš šešių gerųjų fėjų, pasitelkusi visą savo jėgą, sušvelnina prakeiksmą. Vietoje mirties princesės laukia šimto metų miegas. Anksčiau ją pažadinti gali tik mylimojo bučinys.
Princesei augant ir gražėjant jos tėvai vis labiau niaukiasi, nes visos pastangos panaikinti prakeiksmą – bevaisės. Pagaliau ateina toji diena.
Daugybė žmonių linksminasi Auroros šešioliktojo gimtadienio puotoje. Pačiame linksmybių įkarštyje princesė krinta it negyva. Tarnai nuneša ją į iš anksto parengtą lovą, o viena fėjų pasigaili nelaimingų tėvų ir miego kerais užburia ne tik juos, bet ir visą karalystę – iki tol, kol gražuolę Aurorą pažadins princo bučinys.
Svarbiausia, kad pasakos pabaiga laiminga: princesė suras savo meilę; piktoji, nors ir labai charizmatiška fėja bus nubausta, o per vestuves šoks pamėgti pasakų herojai.
Istorija gyvuoja šimtmečius
Pagrindinę heroję – princesę Aurorą – „Miegančiojoje gražuolėje“ šoks kylanti Rusijos baleto žvaigždė Olga Smirnova, princą Dezirė – Semionas Čiudinas, orkestrui diriguos Vasilijus Sinaiskis.
Priminsime, kad Miegančioji gražuolė miegojo šimtą metų, po to pagyveno XVII ir XVIII a., o baletas „Miegančioji gražuolė, pirmą kartą išvydęs rampos šviesas 1890 m., tęsia savo nuostabią istoriją jau antrą šimtmetį.
Baleto „Miegančioji gražuolė“ transliacija iš Maskvos Didžiojo teatro. Kovo 10 d. 17 val. „Forum Cinemas Vingis“, Vilnius, „Forum Cinemas Kaune“.
Kovo 12 d. 18 val. 30 min. „Forum Cinemas Kaune“.
KultūrašokisBaletas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.