Operoje „Adriana Lekuvrer“ karaliaujančią Aną Netrebko pamatys ir Lietuvos melomanai

2019 m. sausio 11 d. 11:46
Lrytas.lt
Francesco Cilea operos „Adriana Lekuvrer“ transliacija iš Niujorko „Metropolitan Opera“ sukėlė tokį Lietuvos publikos susidomėjimą, kad Vilniuje ir Kaune bus surengtas papildomas seansas.
Daugiau nuotraukų (21)
„Nuostabiausia, ką per savo gyvenimą gali patirti operoje...  Ana Netrebko yra tikra scenos deivė“, – taip britų laikraščio „The Observer“ muzikos apžvalgininkas Jamesas Jordenas įvertino rusų soprano debiutą „Metropolitan Opera“ spektaklyje „Adriana Lekuvrer“.
Pirmą kartą Adrianos partiją Niujorko teatre A.Netrebko atliko naujamečiame spektaklyje.  Sausio 12-ąją ją galės išgirsti tūkstančiai operos gerbėjų visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, per tiesioginę transliaciją kino teatruose.
Lietuvoje į šį seansą bilietai beveik išpirkti, bet dar yra galimybė pamatyti spektaklį – sausio 15-ąją bus parodytas vaizdo įrašas „Forum Cinemas Vingis“ Vilniuje ir „Forum Cinemas Kaune“.
Prototipė – legendinė aktorė
„Adriana Lekuvrer“ - garsiausia italų kompozitoriaus F.Cilea opera pagal Arturo Colantti libretą, paremtą Eugene'o Scribe'o ir Ernesto Legouve pjese.
Pagrindinės herojės prototipė – XVIII a. pirmosios pusės „Comedie Francaise“ aktorė Adrienne Lecouvreur, ypač išgarsėjusi vaidmenimis Jeano Baptiste'o Racine'o tragedijose.
Artistę supo minios gerbėjų, tarp jos draugų (pagal vieną versiją – ir meilužių) buvo Voltaire'as:  ant jo rankų Adrienne ir mirė, jis jai skyrė pomirtinę elegiją.
Tiek aktorinis moters talentas, tiek aistringas asmeninis gyvenimas kurstė žmonių vaizduotę ir teikė peno apkalboms, garbinimui ir pavydui.
Aktorės romanas su Saksonijos grafu maršalu Morisu Saksoniečiu, Saksonijos kurfiursto, Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Augusto II Stipriojo nesantuokiniu sūnumi, buvo viena labiausiai aptarinėjamų temų to meto Paryžiuje.
Netikėta mirtis 1730-aisiais, aktorei dar nesulaukus 40-ies, sukėlė gandų bangą.  Viena populiariausių nuomonių buvo ta, kad Adrienne nunuodijo pavydi konkurentė – Bujono kunigaikštienė Maria Karolina Sobieska.
Kaip byloja istoriniai šaltiniai, tikroji mirties priežastis buvo proziška dizenterija, bet tai nesutrukdė gyvuoti legendai.
Kunkuliuoja aistrų katilas
F.Cilea savo operoje gana tiksliai atkuria minėtą populiariausią aktorės gyvenimo ir mirties versiją.
Įsimylėjusi Saksonijos grafystės karininką Mauricijų (itališkas Moriso vardo atitikmuo), aktorė tik vėliau sužino, kad iš tiesų jis yra pats Saksonijos grafas.  Tačiau grafą myli ir Bujono kunigaikštienė, o pačią Adrianą įsimylėjęs jos teatro vadovas.
Meilės trikampiai, aistra, pavydas, intrigos – veiksmas vis labiau intensyvėja ir pamažu artėja prie nenumaldomai tragiškos atomazgos.
Atkūrė barokinį teatrą
Sero Davido McVicaro režisuotas spektaklis „Adriana Lekuvrer“ – prašmatnus:  barokinio baleto scenos, siuvinėtos liemenės ir krinolinai, rūmų spindesys ir teatro užkulisių proza.
Vienas svarbiausių spektaklio elementų – tiksliai atkurtas barokinis teatras, kokiame prieš 300 metų spindėjo tikroji Adrienne.  Tokį sprendimą padiktavo siužetas:  didžioji dalis veiksmo sukasi aplink sceną, dukart joje pasirodo pagrindinė herojė ir deklamuoja dramatiškus monologus, tarp jų ir tą, kuris taps jos mirties nuosprendžiu.
Prašmatnūs ir atlikėjai.  Anot „The Financial Times“ apžvalgininko George'o Loomiso, mačiusio šį pastatymą Londone, Vienoje, Paryžiuje ir Barselonoje („Adriana Lekuvrer“ – penkių teatrų bendra produkcija), „Metropolitan Opera“ atlikėjų sudėtis – įspūdingiausia.
Nuostabios formos lenkų tenoras Piotras Beczala (Mauricijus), stulbinamas gruzinų mecosopranas Ania Rachvelišvili (Bujono kunigaikštienė), italų baritonas Ambrogio Maestri (teatro režisierius Mišonė) ir pagrindinio vaidmens atlikėja A.Netrebko, kurios vokalas atsiskleidžia gražiausiomis spalvomis:  primadonos vaidmenį ji kuria kaip tikra primadona.
Spektaklio dirigentas – italų maestro Gianandrea Noseda.  
F.Cilea operos „Adriana Lekuvrer“ transliacija iš Niujorko „Metropolitan Opera“.  Sausio 12 ir 15 d. 19 val. 55 min.  „Forum Cinemas Vingis“, Vilnius, „Forum Cinemas Kaune“, sausio 15 d.  19 val. 55 min.  „Forum Cinemas Klaipėdoje“.
KultūraMuzikaTeatras
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.