„Kai galvoju, ar kartočiau dar kartą? Na, gal ne muziejų, ką nors kita“, – sakė muziejaus sumanytojas Viktoras Butkus.
“Labai smagu buvo prisiliesti prie dailės pasaulio, nes mes iš kito pasaulio. Tai kaip visą naują gyvenimą nugyventi“, – prisipažino Danguolė Butkienė. Jos manymu, svarbiausia suburti prie muziejaus bendruomenę, tuomet svarbiausias tikslas būtų pasiektas.
Architektas D.Libeskindas sveikindamas atidarymo dalyvius prisipažino, kad MO muziejus yra vienas mažiausių jo sukurtų muziejų, bet jam jis – favoritas, pats mieliausias.
Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson į klausimą, kas jos manymu pasikeitė atsiradus MO muziejui, atsakė, jog tai gražiausia investicija į kultūrą visame mūsų regione.
„Kaip šachmatuose, jei pakeiti pėstininko vietą, tai keičiasi aplinkybės ir visoje šachmatų lentoje. Danguolė ir Viktoras kilstelėjo vertybių sistemą. Ir džiugu, kad Lietuva grįžta į vakarietišką civilizaciją. Tai nėra vien pastatas, bet šventovė“, – sakė ministrė.
Vilniaus merui Remigijui Šimašiui Mo muziejaus atsiradimas pirmiausia susiję su mokslu ir verslumu.
„Kai Viktoras Butkus nusprendė keisti savo gyvenimo kryptį, tai nusprendė savo sukauptomis gėrybėmis pasidalinti su visais. Geri miestai yra tie, kur iš apačios kyla didingos idėjos, o valdžia tik palaiko. Nesugalvoju, kas būtų geriau vietoj senojo „Lietuvos“ kino teatro“, – džiaugėsi nauju muziejumi meras.
Pirmoji MO muziejaus paskaita – jo kūrėjo architekto D.Libeskindo pasakojimas apie jo projektuotus muziejus Berlyne, Niujorke, Drezdene, Tulūzoje ir kitur. Joje kūrėjas pabrėžė svarbiausią savo kūrybos principą – sukurti ne vien pastatą, bet vietą, kuri trauktų žmones, kur būtų smagu tiesiog leisti laiką. Tai jam buvo ypač svarbu ir kuriant muziejų Vilniuje.
„Aš mėgstu Vilnių ir jo žmones. Esu daug matęs miestų, bet Vilnius – vienas gražiausių“, – sakė architektas. Pasak jo, kiek neįprastas šiame muziejuje yra meno ir miesto santykis. „MO muziejus nėra paprasta balta dėžė, nes jis atsiveria miestui ir žmonėms, nes pati šviesa formuoja ir keičia pastatą. Jį kuria ir žmonių žvilgsniai. Aš niekada nesu kūręs apskritimo, bet šį kartą visas pastatas prasidėjo nuo šio laiptų apskritimo“, – sakė D.Libeskindas.
Vytautas Landsbergis atėjo į iš anksto neskelbtą susitikimą MO muziejuje atvyko iš Martyno Mažvydo bibliotekos, kurioje atidarė žinomų menininkų sukurtų ekslibrisų parodą. Šiandien gimtadienį švenčiančiam profesoriui Viktoras Butkus įteikė dovaną – pirmosios muziejaus parodos katalogą.
V.Landsbergis pasakojo, kad bendraudamas su menininkais nuolat papildydavo savo kolekciją. Pasak jo, tas neformalus bendravimas dažniausiai vykdavo taip vadinamame amerikonų name prieš Jokūbo bažnyčią Vilniuje. Namas buvo skirtas JAV lietuviams, kuriuos viliojo grįžti į Sovietų Lietuvą. Sumanymas nepavyko, o tame name buvusiose didžiulėse palėpėse valdžia leido dailininkams įsirengt dirbtuves.
Profesorius prisiminė, kad nueidavo pas pažįstamus dailininkus su svečiais ir giminaičiais iš užsienio, o tie kai kada nusipirkdavo jų darbus ir išsiveždavo. Tačiau lengviausiai keliaudavo mažosios grafikos kūrinėliai – ekslibrisai.
Ekslibrisas – ne tik dailininko dovana draugui, bet ir visai laisva kūryba, kurių nereikia rodyti jokioms komisijoms, reguliavusioms visą sovietmečio meno gyvenimą. Nenuostabu, kad jie laimėdavo įvairių prizų užsienyje. Paaiškėdavo, kad ir pasauliniame kontekste mes turime iš tiesų gerų ir įdomių dailininkų.
Po oficialių atidarymo renginių lankytojų muziejuje gerokai padaugėjo. Trečiojo aukšto salėje galima buvo sutikti ne tik čia rodomų kūrinių autorius, bet ir ekskursijas vedančius MO darbuotojus. Iš ryto apytuštėje muziejaus kavinėje vakarop nebebuvo vietų, o suvenyrų parduotuvėlėje net susidarė spūstys.
Puikus oras leido lankytojams pasigrožėti ir pačiu pastatu, ir jo sukurtomis įdomiomis erdvėmis – skulptūrų kiemeliu šalia muziejaus bei terasa antrajame aukšte. Šios erdvės miestiečiams bus prieinamos, net tuomet, kai muziejus neveiks.
Tiesa, skirtingai nei dauguma sostinės muziejų, naujasis muziejus veiks ypač ilgai – iki 20 valandos, o penktadieniais – net iki 22 valandos. Poilsio diena – antradienis.
MO muziejus, įkurtas mokslininkų D. ir V.Butkų, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų ir vadinosi Modernaus meno centru (MMC). Jame sukauptą 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Muziejų įkūrė ir jį finansuoja verslininkai Danguolė bei Viktoras Butkai. MO bus eksponuojama jų surinkta Lietuvos modernaus meno kolekcija nuo 1960 metų iki šių dienų. Joje yra tapybos, grafikos, fotografijos, skulptūros, video meno kūrinių.
Visas MO muziejaus projektas kainavo apie 15 mln. eurų. Iš jų vien lietuviškojo modernizmo kolekcija – apie 4 mln. eurų.
Pirmoji muziejaus paroda „Visas menas – apie mus“ lankytojams pristato įspūdingiausius šios privačios kolekcijos kūrinius. Parodai sukurtas ir specialus multimedijų gidas, kuriame pristatomi 23 skirtingi kūriniai ir jų autoriai.
Muziejaus pastatas pradėtas statyti pernai pavasarį, nugriovus čia daugiau nei penkis dešimtmečius stovėjusį kino teatrą „Lietuva“. 3,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto muziejuje veikia knygų parduotuvė, kavinė, o antrame aukšte – skaitykla.
Pagrindinė parodų salė – trečiame aukšte, o mažoji parodų salė – antrame aukšte.
MO muziejaus atidarymo renginiai truks net 100 valandų, primindami Lietuvos Respublikos šimtmetį.
Per keturias dienas įvyks net 70 renginių. Tai ir susitikimai su autoriais, ir performansai, šokėjų ir pasirodymai, ekskursijos su gidu po pirmąją muziejaus parodą „Visas menas – apie mus“ bei aktualios diskusijos. Kiekvieną vakarą vyks koncertai, o parodą pamatyti galima bus ir nakties metu.
MO muziejaus bilieto kaina – 7 Eur. Moksleiviams, studentams ir senjorams – 3,5 Eur. Vaikams iki 7 metų įėjimas nemokamas. Bilietus į atidarymo renginius galima įsigyti tik internetinėje svetainėje MO.lt.