„Galima sakyti, kad šis laimėjimas yra mano, kaip smėlio skulptoriaus, karjeros viršūnė“, – sakė tik vakar iš JAV sugrįžęs 41 metų menininkas A.Petkus.
Netoli Norfolko miesto (Virdžinijos valstija) Atlanto vandenyno paplūdimyje vykstančiame didžiausiame pasaulio konkurse šeštą kartą dalyvavęs lietuvis kasmet užimdavo vis aukštesnę vietą, kol šį kartą atsistojo ant aukščiausios pjedestalo pakylos.
Atvyksta žinomiausi skulptoriai
Pasaulio smėlio skulptorių elitui priklausantis lietuvių menininkas teigė, kad vien kvietimas į šį tradicinį – 45-ąjį kartą vykusį –smėlio skulptūrų festivalį jau didelis menininko pripažinimas. Tai yra pasaulyje ilgiausias tradicijas turintis ir prestižiškiausias smėlio skulptūrų konkursas, kuris prilyginamas pasaulio čempionatui, todėl organizatoriai atrenka tik pajėgiausius dalyvius.
Anot A.Petkaus, kai kuriose šalyse organizuojami tarptautiniai konkursai taip pat vadinami pasaulio čempionatais. Prieš ketverius metus Maskvoje vykusiame viename tokiame festivalyje lietuvis jau buvo pripažintas pasaulio čempionu. Tačiau būtent kasmet rugsėjo paskutinę savaitę vykstantis Virdžinijos tarptautinis čempionatas „Neptūnas“ yra laikomas didžiausiu tokiu konkursu pasaulyje, nes į jį sukviečiami visi garsiausi pasaulio smėlio skulptoriai.
Tokį metų laiką konkurso rengėjai pasirinko dar ir todėl, kad tuo metu pasaulyje smėlio skulptūrų festivaliai nevyksta ir visi pajėgiausi menininkai yra laisvi.
„Gal kas ir norėtų rugsėjo pabaigoje organizuoti kokį nors renginį, tačiau nedrįsta konkuruoti su „Neptūno“ čempionatu Amerikoje, nes žino, kad visi geriausi meistrai pasirinks būtent jį“, – teigė A.Petkus.
Buvo kuriamos 22 skulptūros
Savaitę trunkančiame konkurse Virdžinijos paplūdimyje šiemet dalyvavo 32 smėlio skulptoriai iš viso pasaulio. Jie turėjo sukurti 22 skulptūras: dešimt kūrinių skaptavo komandos po du menininkus, o 12 darbų kūrė po vieną skulptorių.
A.Petkus antrus metus čia dirbo poroje su rusų skulptoriumi Dmitriju Klimenko iš Peterburgo, su kuriuo lietuvis praėjusiais metais šiame čempionate užėmė antrąją vietą. Menininkai gali pasirinkti bet kokią būsimo kūrinio temą, kurią rengėjams privalu pranešti prieš savaitę.
„Rinkdamiesi temas esame visiškai laisvi. Negalima rinktis tik jautrių religinių temų ir vaizduoti erotikos. Rengėjams reikia iš anksto pranešti ne tik skulptūros pavadinimą, bet ir aprašyti jos koncepciją, idėją“, – aiškino lietuvių menininkas.
Darbui skirtas ribotas laikas
Atvykę į vietą paplūdimyje pastatytame milžiniškame paviljone kiekviena komanda ir pavieniai skulptoriai rado 22 didžiules krūvas smėlio. Poroje dirbantiems menininkams buvo skirta po 25 tonas iš karjerų atvežto smėlio. Jį konkurso dalyviams dar reikėjo sutrombuoti į dėžes, kurios sudedamos pagal būsimos skulptūros aukštį.
Pasiruošimui buvo duota viena diena. Vėliau nuardant dėžes smėlio skulptūros apdirbamos nuo viršaus į apačią. Nusileidus žemiau ir pastebėjus skulptūros viršutinėje dalyje paliktą klaidą, jos pataisyti neįmanoma, nes jau nebeužlipsi.
„Įtampą didino tai, kad skulptūrai sukurti buvo skirtos tik 24 valandos: dvi dienas po 9 valandas ir 6 valandos paskutinę dieną. Niekas prie savo darbo negalėjo užtrukti ilgiau: pasigirsdavo organizatorių švilpukas ir visi dalyviai privalėjo pasitraukti nuo savo skulptūrų. Pagal švilpuką visi eidavome pietauti ir tik sulaukę komandos galėdavome vėl pradėti dirbti“, – pasakojo A.Petkus.
Pabaigė valanda anksčiau
Lietuvis su kolega pasirinko meditacijos temą ir pavaizdavo žmonių veidus su įvairiomis emocijomis. Virš šių veidų į viršų buvo iškilusi ramybę vaizduojanti moters skulptūra.
„Šiame čempionate buvau užėmęs visas skiriamas vietas, išskyrus pirmąją, todėl su draugu stengėmės komisijai padaryti įspūdį. Kad kūrinio dalys skirtųsi nuo apačioje esančio paplūdimio smėlio ir sudarytų lyg iš po žemės išaugusios skulptūros įspūdį, paviljone net užkasėme atlikusį karjerų smėlį, kuris išdžiūvęs buvo balkšvos spalvos“, – pasakojo A.Petkus.
Centrinėje žmogaus galvą vaizduojančioje skulptūros dalyje iš kitos pusės buvo sukurti siaurėjantys ir besisukantys laiptai, lyg vedantys į žmogaus smegenis. Valandą anksčiau savo darbą baigusių lietuvio ir ruso pastangos nenuėjo veltui. Skyrus trečiąją ir antrąją nominaciją nerimo, kad jie liks be apdovanojimo, neliko. A.Petkus ir D.Klimenko jautė, kad šį kartą bus pripažinti porinių komandų čempionais.
Čempionato komisija konkurso darbus vertino patiems skulptoriams nedalyvaujant. Vertinama buvo pagal daugelį kriterijų: meniškumą, idėjos įgyvendinimą, sudėtingumą. Buvo kreipiamas dėmesys ir į menininkų riziką: kiaurų ertmių kiekį skulptūroje arba ore kabančias skulptūros detales, kurios bet kada galėjo nuslinkti žemyn.
Lietuvis susižėrė prizus
Pasaulio čempiono medalį gavęs A.Petkus labiau didžiavosi antru laimėjimu – jų skulptūrą geriausia pripažino patys konkurso dalyviai.
„Vertinimo komisija nėra prognozuojama. Kam nors tereikia sutirpti nuo, pavyzdžiui, pavaizduoto angeliuko ir jis tokiai skulptūrai už įspūdį skirs daugiausia balų. Patys skulptoriai vertina profesionaliau, iš tiesų suvokdami visą atlikto darbo sudėtingumą. Tai, kad į šį konkursą susirinkę geriausi pasaulio menininkai mūsų darbą pripažino geriausiu, yra didžiausias laimėjimas“, – teigė A.Petkus.
Seniausio pasaulio smėlio skulptūrų festivalio rengėjai dalyviams ne tik apmokėjo kelionę bei pragyvenimą prašmatniame viešbutyje ant vandenyno kranto, bet ir skyrė nemažas premijas. Už dalyvavimą konkurse skulptoriams buvo išmokėta po 1000 JAV dolerių. Po 3 tūkst. dolerių A.Petkus su komandos draugu gavo kaip nugalėtojai. Dar po 300 dolerių jie buvo apdovanoti už gautą skulptorių pripažinimą.
Spalį lietuvį gali pasiekti ir dar vienas prizas. Menininkų palikti darbai paplūdimyje dvi savaites bus eksponuojami žiūrovams, kurie balsuoja už labiausiai patikusį kūrinį. Ekspozicijos apžiūra yra mokama – atsieina 5 dolerius. Taip rengėjai susigrąžina dalį išlaidų. Tik vienais metais jie patyrė didelių nuostolių, kai artėjant stipriai audrai palapinę su skulptūromis teko išardyti vos po dviejų dienų pasibaigus konkursui.
Iš smėlio kuria 12 metų
Dailės akademiją baigęs ir 12 metų visame pasaulyje skulptūras kuriantis A.Petkus priklauso šios meno šakos pasaulio elitui ir patenka į geriausiųjų smėlio skulptorių penketuką.
Pasaulyje smėlio skulptūras kuria apie porą šimtų menininkų, tačiau tik apie 30 skulptorių yra pelnę festivalių ir konkursų rengėjų pripažinimą. Prieš ketverius metus vieną pasaulio čempiono titulą jau pelnęs lietuvis yra žinomas visame žemyne ir kasmet sulaukia keliasdešimties kvietimų vykti į festivalius ir konkursus.
Jų rengėjai kviečiamiems menininkams apmoka kelionės, apgyvedinimo ir maitinimo išlaidas, todėl palangiškiui belieka išsirinkti pageidaujamą šalį. „Jei dalyvaučiau visur, kur esu kviečiamas, metus galėčiau važinėti po visą pasaulį net neužsukdamas į Lietuvą“, – sakė namų pasiilgstantis menininkas.
Trečiadienį A.Petkus išskrenda į Japoniją, kur kaip samdomas skulptorius pakviestas į valstybės rengiamą smėlio skulptūrų festivalį. Ten 5 geriausieji skulptoriai dvi savaites už atlygį iš smėlio kurs skulptūras rengėjų pateiktomis temomis. ˙