Pristatymas - garsioje vietoje
Pats seniausias dar tarpukariu uostamiestyje duris atvėręs kino teatras „Kapitolijus“ Herkaus Manto gatvėje veikė ir sovietmečiu, o paskui buvo apleistas. Prieš kelerius dešimtmečius į nešildomą salę, nešini arbatos termosais ir pledais, rinkdavosi tiktai patys aistringiausi kino gerbėjai, dažniausiai vyresnio amžiaus žmonės. Vėliau čia įsikūrė lošimo namai, o dabar veikia nedidelė, bet jauki kepyklėlė su kavine.
Istoriniame pastate per spaudos konferenciją pristatydamas tarptautinio festivalio „GoDebut 2018“ programą ir komandą šio renginio sumanytojas kultūrologas, medijų specialistas ir žurnalistas Kęstutis Meškys prisiminė, jog „Kapitolijus“ kadaise buvo vienas moderniausių kino teatrų Baltijos šalyse. Būtent čia tarpukariu pirmą kartą Lietuvoje parodytas įgarsintas ir spalvotas filmas - pasaulinio garso amerikiečių melodrama „La Cucarascha“.
Šiemet Klaipėdoje vyksiančiam Europos kino festivaliui „GoDebut 2018“ pateikta daugiau kaip 700 filmų iš 47 Europos šalių. Dalyviai ir žiūrovai galės pamatyti apie pusšimtį organizatorių kruopščiai atrinktų jaunųjų kūrėjų filmų, pristatomų septyniose konkursinėse, iš kurių viena skirta Lietuvos kūrėjams, ir nekonkursinėse programose.
Varžysis dėl "Auksinės Anikės"
Dėl pagrindinio „Auksinės Anikės“ prizo festivalio dalyviai varžysis konkursinėje programoje, debiutus vertins tarptautinė komisija. Bus pristatomi pirmieji režisūriniai ir autoriniai profesionalių kino menininkų darbai, įvairių žanrų vaidybiniai, dokumentiniai, animaciniai iki pusvalandžio trukmės filmai.
Kitas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos įsteigtas „GoDebut 2018“ apdovanojimas „Auksinis knechtas“ bus įteiktas geriausio lietuviško debiutinio filmo autoriams. Specialiais prizais bus įvertinti žiūrovų išrinkta kino juosta ir originaliausias, išskirtiniu inovatyvumu, gaiviomis idėjomis, naujomis kino, medijų formomis ir ypač trumpa trukme pasižymintis filmas.
„Kas geriau nei mes, šio renginio organizatoriai, žinome, kokie yra sunkūs pirmieji kūrėjų žingsniai, kaip sunkiai naujovės skinasi kelią į didįjį kino pasaulį. Bet be jų mūsų gyvenimas būtų nuobodus ir be ateities“, - kalbėjo jau tradiciniais tampančių festivalių „GoDebut“ siela vadinamas šių renginių direktorius, uostamiestyje veikiančio populiaraus kino klubo 8/12 įkūrėjas ir vadovas K.Meškys.
Festivalyje bus pristatomos trys nekonkursinės programos. Tarp jų Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirta Audiovizualinių menų inkubatoriaus įkūrėjos ir vadovės, pedagogės Inesos Kurklietytės kuruojama lietuviška programa „Dokumentinė Klaipėda – NordBaltic incubator“. Žiūrovai išvys festivalio kūrybos dirbtuvėse sukurtus filmus.
Gurmanams - prancūziški filmai
Išskirtinis festivalio „GoDebut 2018 “ bruožas - dėmesys Prancūzijos kinui. Nekonkursinėje programoje „Kino gurmanams. Prancūziška virtuvė“ bus rodomi šalies, kurioje gimė žmonių protus ir širdis užvaldęs kino menas, kūrėjų šedevrai: „Šefas“ (2012, rež. Danielis Cohenas), „Didysis apsirijimas“ (1973, rež. Marcas Ferreri), "Kuklus buržuazijos žavesys" (1972, rež. Luisas Bunuelis), bus pristatyta kitų filmų retrospektyva.
Pastarąją programą remia Prancūzų institutas ir šios šalies ambasada Lietuvoje. Festivalio lankytojai taip pat turės progą pamatyti dokumentinį filmą „Įsibrovus pas Bergmaną“ (2013, rež. Hynekas Pallas), skirtą legendinio švedų kino kūrėjo Ingmaro Bergmano 100-osioms gimimo metinėms.
Bus surengtas debiutinio režisieriaus-animatoriaus seminaras, skirtas animacijos kūrimo ypatumams. Festivalio svečiai neformalioje PROK‘o (profesionalų) klubo aplinkoje dalysis įspūdžiais, aiškinsis šiuolaikinio kino meno tendencijas, plėtos kontaktus, keisis idėjomis, koncertuos viešnia iš Latvijos - alternatyvios muzikos atlikėja Elizabete Balčus.
Blondino geltonu batu nebus
Paklaustas, ar į festivalį nekviečiamos prancūzų kino žvaigždės, K.Meškys sakė svartęs tokią galimybę: "Garsiausią pasaulio blondiną geltonu batu Pjerą Richardą neblogai pažįsta klaipėdietis skulptorius Klaudijus Pūdymas, net sukūręs jo biustą. Viešėdamas Paryžiuje jis kvietė aktorių apsilankyti Klaipėdoje. Jeano-Paulo Belmondo, Aleno Delono vizitų mūsų biudžetas, ko gero, nepatemptų, o Gerardui Depardieu artimesnė Rusija".
Festivalių "GoDebut" organizatoriai planuoja ateityje įtraukti į programas garsius aktorius, juolab, kad tokie kaip P.Richardas į debiutantams skirtą renginį atvyktų negalvodami apie pasakiškus honorarus už pasirodymą.
Nors svečiams už bilietus į kino seansus reikės mokėti tris eurus, „Godebut 2018“ vertinimo komisijos narė klaipėdietė aktorė Virginija Kochanskytė festivalines programas įvardijo kaip dovaną kino gurmanams.
"Jiems atsiveria galimybė susipažinti su jaunais kūrėjais, pažvelgti į solidųjį Europos kiną, kuris diktuoja madas pasauliui. Visus kviečiu nepraleisti tokios progos“, - sakė Unicef Geros valios ambasadorė V.Kochanskytė.
Kinas alaus daryklos erdvėse
Patikinę, jog žiūrovams peržiūrų salėse šiurenti maišelius su bulvių traškučiais ir kukurūzų spragėsiais nebus draudžiama, rengėjai akcentavo dar vieną festivalio naujovę - nekonkursinėje programoje prieš kino seansus publikai prancūzų virtuvės patiekalus pristatys garsus kulinaras olandas Olivieris Criou („Miam Miam“).
Festivaliniai filmai bus rodomi Klaipėdos kultūros fabriko ir šią vasarą lankytojams duris atvėrusios modernizuotos alaus daryklos „Švyturys Brewery“ erdvėse, kur veikia įdomaus dizaino gastrobaras, eksperimentinis kraft alus nedidelėmis partijomis verdamas “Raudonųjų plytų“ dirbtuvėse. Aludariai pažadėjo sukurti ir „GoDebut-2018“ alų.
Klaipėdoje ir Nidoje vyks kūrybinės dirbtuvės, kino profesionalų susitikimai, įdomūs pokalbiai ir diskusijos, kuriose dalyvaus svečiai iš Europos ir JAV. Kūrėjų darbus vertins tarptautinė komisija, sudaryta iš Lietuvos ir Europos šalių kinematografijos meistrų, pedagogų, aktorių,
Ryškiausias „Godebut 2018“ programų vertintojas - britas Nikas Powellas, kurio prodiusuoti filmai (1986, „Mona Liza“,), „Auksinis gaublys“ (1998 „Silpnas balselis“) Kanų festivalyje pelnė „Auksinės palmės šakelės“ prizus, o „Žiaurus žaidimas“ („The Crying Game“, 1992) išgarsėjo kaip vienas pelningiausių nepriklausomų britų filmų, nominuotas net šešiems „Oskarams".
Tarptautinį Europos kino festivalį „Godebut 2018“ organizuoja viešoji įstaiga „Medijų uostas“, pagrindiniais rėmėjai - Klaipėdos savivaldybė ir Lietuvos kino centras. Renginio globėjas - uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas.