Rugsėjo pabaigoje bus minima Lietuvos žydų genocido atminimo diena, arba 75-osios Vilniaus geto likvidavimo metinės. Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus kviečia visą savaitę nuo rugsėjo 17 iki 23 d. nemokamai lankytis sostinės Pamėnkalnio g. 12 įsikūrusioje Holokausto ekspozicijoje ir daugiau sužinoti apie šiuos skaudžius Lietuvos istorijos puslapius.
Antrojo pasaulinio karo metais Vilniaus senamiestyje buvo įkurtas getas, kurį Vokiečių gatvė dalijo į dvi dalis: Didįjį ir Mažąjį getus. Mažasis getas netrukus buvo likviduotas, o Didysis getas, kuriame kalinta per 30 000 Vilniaus žydų, veikė dvejus metus. Didysis getas buvo likviduotas 1943 m. rugsėjo 23 d., jame buvę žmonės sušaudyti Paneriuose arba išvežti į nacių koncentracijos stovyklas, kur dauguma jų taip pat buvo nužudyti. Nuo 1990 m. Vilniaus geto likvidavimo dieną prisimenamas ir pagerbiamas Lietuvos žydų genocido aukų atminimas.
Holokausto ekspozicija – vienas iš trijų Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus padalinių. Ekspozicija trumpai pristato žydų gyvenimą Lietuvoje ir pasakoja apie Holokaustą Antrojo pasaulinio karo metais: getų įkūrimo ir likvidavimo aplinkybes, ginkluoto ir dvasinio pasipriešinimo getuose svarbą, nacių priverstinio darbo ir koncentracijos stovyklas, žydų gelbėjimą, kultūros paveldo naikinimą sovietmečiu.
Ekspozicijoje galima aplankyti geto slėptuvės – malinos – instaliaciją. Tokiose slėptuvėse karo metais žydai slėpėsi siekdami išsaugoti savo gyvybę. Holokausto ekspozicijos „malinoje“ išgirsite Vilniaus gete kalėjusio žydų berniuko Icchoko Rudaševskio (1927–1943) dienoraščio, šiemet išversto į lietuvių kalbą, fragmentus.
Savaitę iki Lietuvos žydų genocido atminimo dienos bus galima ne tik nemokamai aplankyti muziejaus Holokausto ekspoziciją, bet ir sudalyvauti nemokamose ekskursijose, kurios vyks rugsėjo 17 d. 12 val., rugsėjo 18 d. 16 val., rugsėjo 19 d. 12 val., rugsėjo 20 d. 12 val. ir rugsėjo 21 d. 15 val. Norintys aplankyti Holokausto ekspoziciją su gidu kviečiami registruotis el. paštu jewishmuseum@jmuseum.lt.
Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus misija – drauge atrasti autentišką Lietuvos žydų pasaulį, saugoti paveldą, mokytis iš istorijos ir kurti bendrą ateitį. Muziejuje veikia Lietuvos žydų dailės, kultūros ir istorijos ekspozicijos, vyksta kultūriniai ir edukaciniai renginiai, konferencijos, filmų peržiūros, diskusijos visuomenei aktualiomis temomis.