Viena solidžiausių privačių meno kolekcijų Lietuvoje jau turi namus Užupyje

2018 m. rugpjūčio 30 d. 17:33
Privačios meno kolekcijos Lietuvoje jau neslepiamos po devyniais užraktais. Žymiausi kolekcininkai nuolat skolina darbus muziejams, rengia įdomias apžvalgines parodas, leidžia solidžius albumus. 
Daugiau nuotraukų (53)
O 2018-ieji į šalies meno istoriją matyt bus įrašyti kaip solidžių privačių muziejų atsiradimo metai. Spalio mėnesį Vilniuje vietoj buvusio „Lietuvos“ kino teatro duris atvers Danguolės ir Viktoro Butkų modernaus meno kolekciją pristatantis MO muziejus. 
Tačiau dar anksčiau, paskutinę šios vasaros dieną, savo sukauptus meno ir lituanistikos lobius vilniečiams pristatys kitas žinomas kolekcininkas ir mecenatas –  advokatas Rolandas Valiūnas.
Menininkų respublika vadinamame sostinės Užupio rajone penktadienį atidaromas Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“, kuriame eksponuojama R.Valiūno kartu su advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ partneriais suformuota „Lietuvos dailės fondo“ kolekcija. 
Anot advokato R.Valiūno, pavadinimas „Tartle“ škotų kalba reiškia jausmą. „Tai jausmas, kai matai ką nors pažįstama, bet negali prisiminti, kur tai matei. Dauguma mūsų meno darbų bus būtent tokie. Tas jausmas skatins ir pažinimo geismą“, – sakė R. Valiūnas.
Ir nors firmos pavadinimo dalis „Ellex“ – tai žodžių „Estonian“, „Latvian“, „Lithuanian“ ir „exellent“ trumpinys, tačiau pagrindinis šios kolekcijos akcentas – ne Baltijos regiono, o tik Lietuvos menas.
Kolekcijoje sukaupta apie 7 tūkst. eksponatų. Tai maždaug tūkstantis tapybos kūrinių, keli šimtai skulptūrų ir daugiau nei tūkstantis grafikos darbų. Ne mažiau įdomi kolekcijos dalis – senieji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos žemėlapiai ir kelių tūkstančių lituanistinių knygų bei kitų su Lietuva susijusių spaudinių biblioteka, kuri bus atvira mokslininkams.
Pasak „Tartle“ centro įkūrėjų, jame bus eksponuojama meno kolekcija supažindina su Lietuvos meno vertybėmis ir istoriniais artefaktais nuo pagonybės laikų kultūrinio palikimo iki šiuolaikinio meno. Centro tikslas – puoselėti, surinkti ir grąžinti į Lietuvą po pasaulį išbarstytą kultūrinį bei istorinį lituanistinį paveldą, o svarbiausia – padaryti jį prieinamą visuomenei.
Meno mėgėjus „Ellex Valiunas“ kolekcija vilioja tokių žymių dailininkų kaip Pranciškus Smuglevičius, Jokūbas Lipšicas, Markas Antokolskis, Maksas Bandas, Izaokas Levitanas, Antanas Gudaitis vardais. 
Tačiau naujajame centre galima pamatyti ne tik senųjų amžių meno vertybes. Šiuolaikiniam menui skirta jos dalis – taip pat įdomi ir vertinga. Centro skulptūrų parke įsikūrė Mindaugo Navako, Vlado Urbanavičiaus bei austrų menininko Ervino Wurmo darbai.
R.Valiūnas neslėpė, kad jo kolekcija prasidėjo nuo noro ką nors pasikabinti ant sienos, bet labai greitai virto aistra. Įdomu, kad pirmasis advokato pirkinys buvo ne vienas ar du paveikslai, o dvidešimt penki. Jų autoriai – žinomi XX a. tapytojai Česlovas Janušas ir Jonas Mackevičius. 
Kai paveikslai gerą mėnesį pakabėjo ant sienų, jis pajuto, kad nori daugiau. „Mano manymu, kolekcininku žmogus tampa, kai nenustoja pirkęs kūrinių net tada, kai jo visos sienos jau jais nukabintos. Tuomet pradedi pirkti meną ne tam, kad galėtum juo grožėtis kiekvieną dieną, – atsiranda ir kitų priežasčių, kurios ir paverčia tave kolekcininku“, – teigė R.Valiūnas.
Tiesa, su šiuolaikinio meno kūriniais kolekcininkas elgiasi daug atsargiau. Pasak jo, tai, matyt, lemia ir atsargumo reikalaujanti advokato profesija. 
„Daugelis net mano, kad turi būti nevisprotis, kad galėtum leisti pinigus šiuolaikiniam menui. Todėl kreipiuosi į menotyrininkus, siekdamas sužinoti, kad nusipirktą darbą, jei prireiktų, bus galima parduoti ateityje“, – yra sakęs R.Valiūnas. Įdomu, kad tarptautinis šiuolaikinio meno pobūdis paskatino lituanistikos mėgėją įsigyti ir kitų šalių menininkų kūrinių.
Įdomi „Lietuvos dailės fondo“ kolekcijos dalis –  įvairiausi Vilniaus miesto vaizdai. Nemažai jų parodyta didelio publikos susidomėjimo sulaukusioje parodoje „Vilnius. Topophilia“ Nacionalinėje dailės galerijoje. Kolekcininkas neslepia, kad prieš įsigydamas darbus dažniausiai konsultuojasi ir su meno istorikais, todėl naujojo Lietuvos meno pažinimo centro kolekcija – iš tiesų muziejinio lygio.
Parodos šiame centre bus keičiamos du kartus per metus. Atidarymo proga čia surengta paroda „Žvilgsnis į Lietuvos dailės istoriją nuo Užupio“. Jos kuratorė – žinoma menotyrininkė Giedrė Jankevičiūtė.  
Parodoje eksponuojami šešios dešimtys kūrinių, kurie neabejotinai priklauso Lietuvos dailės aukso fondui. Ji prasideda įspūdingais senojo Vilniaus vaizdais ir pasakoja Lietuvos kultūros istoriją nuo XVIII a. pabaigos. 
Naujasis muziejus lankytojų grupėms bus atidarytas nuo spalio vidurio, prieš tai užsiregistravus internetu. Mat kiekvieną grupę lydės profesionalus gidas. Visą rugsėjį centras bus atviras tik menotyrininkams. 
Bilietas kainuos 7 eurus, senjorams ir vaikams – perpus pigiau.  
naujienamuziejus^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.