Kas sieja Michailo Gorbačiovo suėmimą ir „Visagino Country“?

2018 m. rugpjūčio 24 d. 08:37
Lrytas.lt
Visaginiečiai sako, kad Lietuvoje vasara baigiasi su „Visagino Country“. Šie metai – ne išimtis. Rugpjūčio 24, 25 dienomis festivalis kviečia muzikos gurmanus vėl susitikti.
Daugiau nuotraukų (11)
Šie metai festivaliui jubiliejiniai. Visagino ežero pakrantė jau 25-ą kartą taps kantri muzikos ir kaubojiškos kultūros meka. Su nepriklausoma Lietuva užaugęs festivalis ne tik simbolizuoja festivalių kultūros pradžią, bet yra neatsiejamas ir nuo istorinių įvykių, o jo rengėjai pasakoja neįtikėtinas istorijas.
Sakoma, kad net Visagino miesto vardas kilo iš festivalio pavadinimo. „Pirmasis festivalis 1991 metais vyko tuomečiame Sniečkuje, o Visagino vardą miestas gavo tik po metų. Manau, kad festivalis turėjo nemenką įtaką tokiam sprendimui“, – sakė Elena Čekienė, viena festivalio sumanytojų, iki šiol rengianti ir prodiusuojanti „Visagino Country“.
Uždaras miestas ir keista muzika
Tai, kad festivalis vyksta Visagine, visiškas atsitiktinumas. Renginio sumanytojai, tarp kurių yra ir legendinis kantri muzikos atlikėjas Virgis Stakėnas, rinkosi tarp Dieveniškių (Šalčininkų r.) ir Visagino, tuo metu vadinto Sniečkumi.
„Sniečkus pasirinktas dėl to, kad buvo toks uždaras, mistiškas, pasislėpęs nuo visų. Kantri muzikos festivalis turėjo praverti šio miesto šydą ir sukviesti žmones pasiklausyti geros muzikos. Kadangi gyvenau šiame mieste, tai man ir buvo patikėta būti jo vietininke“, - prisiminė E.Čekienė.
Kaip Sniečkus buvo mažai žinomas miestas, taip kantri muzika buvo mažai žinoma vietiniams gyventojams. Rengėjai išsisukdavo pasakydami, kad tai kažkas panašaus į muziką, kuri skamba amerikietiškuose vesternuose. Beje, tai mažai tepadėjo, nes į pirmą festivalį damos ėjo pasipuošusios šilkinėmis sukniom, avėdamos aukštakulnius batelius, vyrai su kostiumais, pasitempę.
„Dabar žmonės jau puikiai žino, kas yra kantri ir kaubojiška kultūra. Į festivalį žiūrovai atvyksta su skrybėlėmis, kaubojiškais batais, liemenėmis, džinsais. Nuolatiniai festivalio lankytojai jau ir linijinius šokius pramoko. Iš pradžių buvo kitaip. Žmonės ne tik puošdavosi kaip į klasikinės muzikos koncertą, bet ir ramiai sėdėdavo savo kėdėse, iš kurių pakilo gal tik po penkerių metų“, – pasakojo E.Čekienė.
Beje, pirmojo renginio galėjo ir nebūti, kaip ir paties „Visagino Country“.
Per festivalį nuversta sovietų valdžia
Pirmasis „Visagino Country“ festivalis įvyko savaitę po karinio perversmo (pučo) Maskvoje, kai buvo suimtas Michailas Gorbačiovas. Visą savaitę Vilniaus valdžia negalėjo apsispręsti – galima organizuoti festivalį ar negalima, juk Lietuvos nepriklausomybė buvo dar labai trapi. Tuometė Sniečkaus valdžia vis dar buvo lojali Maskvai.
„Pagaliau iš Vilniaus buvo gautas leidimas rengti festivalį. Tuomet labai nenoriai to ėmėsi Ignalinos rajono valdžia. Ji, reikia atvirai pasakyti, niekada nemėgo Sniečkaus gyvenvietės ir jos žmonių. Paskutinę dieną man reikėjo surinkti apie 20 įstaigų, organizacijų parašų, kad jos neprieštarauja festivalio rengimui ir kad visos higienos, saugumo ir kitos normos yra vykdomos. Oficialų leidimą gavau kelios minutės iki festivalio pradžios“, – prisiminė E.Čekienė.
Tuo rengėjų nuotykiai nesibaigė. Naktį iš penktadienio į šeštadienį Sniečkuje buvo nuversta visa Maskvai lojali valdžia. Atleistas ir vieno festivalio pagrindinių rėmėjų – Ignalinos AE direktorius.
“Ryte atsibudome jau su Lietuvos valdžia“, – sakė E.Čekienė.
Dar daugiau mistikos ir rekordas
„Po pirmojo festivalio šiek tiek nusviro rankos. Jeigu ne Vyriausybės įgaliotinis Visagine Algimantas Lapėnas, kuris pasikvietė mane į kabinetą ir įkalbinėjo, įtikinėjo, kad jo reikia žmonėms, tai gal ėjo tebūti vienkartinis renginys“, – pasakojo E.Čekienė.
Taip 1992 metais buvo surengtas antrasis, o vėliau ir kiti festivaliai. Trečiasis buvo gausiausias, turėjo didžiausią sceną Baltijos šalyse ir net pateko į rekordų knygą.
Ir tai ne vienintelis faktas, kai „Visagino Country“ pateko į rekordų knygą. Žinomas žemaitis Antanas Kontrimas savo barzdos kėlimo rekordą taip pat pasiekė stovėdamas ant festivalio scenos.
1995 m. buvo surengtas nemokamas festivalis, kuris vos netapo paskutinis.
„Nors rinkome aukas, prašėme dalyvių mus paremti, galiausiai mums renginys buvo labai nuostolingas. Tuo metu neturėjome vietos valdžios palaikymo, mat čia dirbo tik Vyriausybės atstovas su labai nedidele komanda, o problemų buvo daug“, – prisiminė E.Čekienė.
Nuo 1993 m. iki 1999 m. „Visagio Country“ vykdavo kas dvejus metus. Pasak Elenos, vis kas nors pakišdavo koją ir lyginiai metai buvo lyg užkeikti – nepavykdavo surengti šventės kantri muzikos gerbėjams.
„Po savivaldos rinkimų meru tapo jaunas, ambicingas Vytautas Račkauskas. Būtent jis, keldamas tostą už festivalį, man į ausį tyliai pasakė, kad jis būtų rengiamas kiekvienais metais. Tas jo užkalbėjimas gyvas iki šiol“, – juokėsi festivalio siela vadinama Elena.
Šiemet tai, ko dar nematėte
Per ketvirtį amžiaus ant „Visagino Country“ festivalio scenos lipo ne viena kantri muzikos žvaigždžių karta. Pirmiausia – iš šio muzikos žanro tėvynės Jungtinių Amerikos Valstijų: šviesaus atminimo Georgas Hamiltonas IV, Billis Yatesas, Buddis Jewellas, Paulas Belangeris, Stevas Haggardas, Georgas Hamiltonas V ir kt .
Čia grojo atlikėjai bene iš viso pasaulio: Australijos, Belgijos, Danijos, Estijos, Gruzijos, Italijos, Ispanijos, Lenkijos, Latvijos, Norvegijos, Prancūzijos, Rusijos, Suomijos, Švedijos, Šveicarijos ir  daugelio kitų valstybių.
Šiais metais rengėjai žada ne mažiau įspūdingą šventę. Jubiliejiniame „Visagino Country“ laukia du didieji koncertai, kai scenoje matysime JAV atstovus Maxą Tylerį ir Willį Jonesą, sceninio gyvenimo keturiasdešimtmetį švenčiantį Lonstarą iš Lenkijos, seses Baylou iš Australijos, Brendaną Monaghaną iš Airijos, nuostabiuosius „The Music Road Pilots“ iš Olandijos bei legendinę Sarah Jory iš Anglijos, kuri yra šių metų festivalio pagrindinė žvaigždė.
„Daugelis mūsų bičiulių dar gerai pamena Sarah įspūdingą pasirodymą 8-ajame festivalyje“, – sakė E.Čekienė.
Lietuvai atstovaus „Klova ir Belkin grupė“, Leonardas Rinkevičius ir „Undarox“, festivalio simboliu jau  tapęs V.Stakėnas bei žiūrovų ypač mėgstamas ansamblis „Jonis“.
„Festivalio scena visada buvo atvira eksperimentams, todėl šiemet festivalyje išgirsime Mindaugo Briedžio grupę, kuri žada pagroti nestandartinį kantri. Koks jis? Nežinau ir aš. Tam reikia tiesiog atvykti į festivalį ir išgirsti savo ausimis“, – ragino E.Čekienė.
Jubiliejinis festivalis parengė ir išskirtinių pramogų: į atidarymo paradą suvažiuos senovinių automobilių iš Amerikos, vyks tradicinis linijinių šokių maratonas, JAV ambasada kvies išbandyti kaubojiškas pramogas, šeštadienį dalyviai bus kviečiami į amerikietiškas šeimų kepsnių ant grotelių kepimo varžytuves su virtuvės vadovu Ruslanu Bolgovu, beje, kilusiu iš Visagino.
KultūraMuzikakantri muzika
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.