„Vario audra“ pribloškė kūrėjų fantazija: tai – ryškiausias Dainų šventės koncertas
Austė Radžiūnaitė
2018-07-06 07:46Šedevras – toks žodis pirmiausia šauna į galvą, nusakant ketvirtadienį Vilniaus pramogų arenoje įvykusio Šimtmečio dainų šventės koncerto „Vario audra“ įspūdį. Beveik nebūna taip, kad per vieną vakarą sentimentai spaustų ašarą, iš grožio šiurptų oda, iš netikėtumo grėstų infarktas ir nuolat stebintų drąsūs kūrybiniai sprendimai.
Tokią puokštę emocijų sužadino Pučiamųjų instrumentų orkestrų, būgnininkų bei šokėjų ir jiems talkinusių dainininkų pasirodymas, trukęs pustrečios valandos. Jis žaižaravo muzikos ir šokio žanrų, artistų įspūdingų kostiumų įvairove, staigmenomis ir kūrėjų fantazija.
Mušamųjų orkestras ir repas, kariniai orkestrai ir dūdmaišio solo (Skirmantas Sasnauskas), vaikų šokis su kamuoliais, merginų – su natūralaus dydžio tautinėmis vėliavomis, Garbės sargybos kuopos – su ginklais ir tikru šaudymu, kerintis baleto ir šiuolaikinio šokio miksas, skoningi cirko numeriai. Tai tik keli epizodai iš dinamiškos, modernios, kartais – net avangardiškos programos, kurioje neliko pamiršta ir tradicija.
Įspūdingą reginį kūrė per du tūkstančiai pučiamųjų instrumentų orkestrų muzikantų, 700 šokėjų, Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinis ansamblis „Jazz Island“, grupė „Lilas ir Innomine“, operos solistas Liudas Mikalauskas, Jungtinis Estijos, Latvijos ir Lietuvos pučiamųjų orkestras. Scenoje pasirodė ir Šakių cirko mokyklos „Šypsena“ akrobatai, šviesos ir pirotechnikos elementais stebino kojūkininkai. Atskirą pasirodymą surengė trombonininkų ir būgnininkų orkestrai.
Renginys išradingai sujungė įvairius muzikos stilius, sceninius bei šiuolaikinių technologijų specialiuosius efektus. Žavėjo įdomios muzikos aranžuotės ir choreografija.
Publika išgirdo ir išvydo kelias dešimtis lietuvių klasikos ir visiškai naujų, šiai Dainų šventei sukurtų kūrinių. Vaikų, jaunimo, studentų, profesionalūs kariniai orkestrai, valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“, solistai ir svečiai iš Estijos bei Latvijos simboliškai atkūrė svarbiausius istorinius bei pastarojo laikmečio įvykius.
Atlikėjai žiūrovams dovanojo įtraukiančią kelionę laiko tiltais – kvietė prisiminti lemtingą Saulės mūšį, užsukti į prūsų ir lietuvninkų žemę – Mažają Lietuvą, vedė per tarpukario laikinąją sostinę Kauną, lydėjo tautos didvyrių Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį. Dundantys ešalonų garsai priminė negandos, tremties laikotarpį. Apie Atgimimo bangą skelbė Laisvės šaukliai – trimitai. Susikabinti rankomis kvietė Baltijos kelias. Finalinė koncerto dalis perteikė tautos vienybės, laisvės, taikos ir susitelkimo troškimą.
Prie renginio idėjos įgyvendinimo prisidėjo gausios kūrėjų pajėgos: „Vario audros“ meno vadovas ir dirigentas Ugnius Vaiginis, režisierius Vygantas Kazlauskas, baletmeisterė Lilija Bernatavičienė, kūrybinės grupės nariai prof. Robertas Beinaris, Vidmantas Alčiauskis, Albinas Kučinskas, Ričardas Kukulskis, Gražvydas Raila, Remigijus Vilys, Marius Balčytis, scenografas Andrius Virbickas, šviesų dailininkas Arvydas Buinauskas, koncerto direktorius Rolandas Lukošius.