Nuo rytdienos Vilnius pasikeis: gatves užlies šurmulys ir spalvos. Lietuvos 100-mečio minėjimo iškilmės įkops į kulminaciją, kuria taps Šimtmečio dainų šventė „Vardan tos...“. Ji suvienys viso pasaulio lietuvius, visas kartas.
„Tai unikali proga pastovėti ant šimtmečio slenksčio, pabūti su tauta. Nepraleiskite jos“, – ragino Dainų šventės direktorius Saulius Liausa.
Liepos 1–6 d. Dainų šventė pasiūlys net 15 didelių renginių.
Liepos 1 diena
12 val. sostinės Simono Daukanto aikštėje pakils Dainų šventės vėliava, prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbs šventės pradžią.
13 val. Vilniaus Rotušės aikštėje vyks pasaulio lietuviams ir Lietuvoje gyvenančioms tautinėms bendrijoms skirtas renginys „Šimtas Lietuvos veidų – sujunkime Lietuvą“. Net 35 lietuvių bendruomenių iš skirtingų pasaulio šalių ir 25 Lietuvos tautinės bendrijos kvies Lietuvos gyventojus susipažinti.
„Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje po pasaulį išsibarsčiusi lietuvių diaspora pagaliau įgis tikrą veidą ir prisistatys. Mus skiria laiko juostos, metų laikai, tradicijos, bet širdimi visi esame lietuviai. Kviečiame susitikti, pamatyti vieniems kitus, susipažinti ir susidraugauti. Reikia mažinti atskirtį“, – kalbėjo Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) vadovė ir šio renginio idėjos autorė Dalia Henke.
Renginio metu veiks paviljonų miestelis, kuriame bus dalijamasi lietuvybės, tautinių mažumų tapatybės puoselėjimo pasaulyje patirtimi, mezgami ryšiai. Tuo pat metu Rotušėje vyks pasaulio lietuvių meno kūrėjų paroda, pristatanti 54 menininkus iš 19 pasaulio šalių, o jos prieigose koncertuos pasaulio lietuvių bendruomenių ir Lietuvos tautinių bendrijų meno kolektyvai.
21 val. į Vingio parką kvies lietuvių tautos istorija, archajiškais simboliais ir filosofinėmis įžvalgomis persmelkta Laimio Vilkončiaus roko opera „Eglė“ pagal Sigito Gedos libretą, kritikų pripažinta vienu geriausių visų laikų šio žanro kūrinių Lietuvoje.
[[ge:lrytas:lrytas:6805349]]
Spektaklio meno vadovas maestro Gintaras Rinkevičius veikalui subūrė talentingą atlikėjų komandą. Eglę įkūnys Monika Pundziūtė, Žaltį – Jeronimas Milius, tris Eglės brolius – Česlovas Gabalis, Raimundas Juzuitis ir Rafailas Karpis, o Eglės ir Žalčio vaikais taps Artūro Noviko džiazo mokyklos auklėtiniai. Jūros gyventojų vaidmenį atliks Kauno valstybinis choras (vad. Petras Bingelis) ir choras „Bel Canto“ (vad. Egidijus Kaveckas).
Liepos 2 diena
14 val. prie Valdovų rūmų įsikurs Vaikų amatų miestelis. Visiems, o ypač šeimoms ir vaikams, atviroje erdvėje bus demonstruojami senieji lietuvių menai bei amatai ir jų mokoma. Šių kūrybinių dirbtuvėlių mokytojais taps ne tik žymiausi šalies meistrai, pedagogai, bet ir talentingi vaikai, savo gebėjimus atskleidę „Sidabro vainikėlio“ konkurse.
[[ge:lrytas:lrytas:6805495]]
16 val. į Švč.Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčią pakvies tradicinė liaudies meno paroda. Ji atskleis liaudies meno ištakas ir ateitį, nes pirmą kartą pristatys ir atrinktus regionuose jaunųjų liaudies meistrų darbus. Iš viso parodoje dalyvaus per penkis šimtus autorių.
„Gaivi tradicijos versmė vis dar trykšta – atsinaujindama, primindama, ką paveldėjome, kuo esame saviti įvairiaspalviame šiuolaikiniame pasaulyje“, – džiaugėsi parodos kuratorė, dailėtyrininkė Teresė Jurkuvienė. Tradicinius liaudies dailės dirbinius, į kuriuos panašūs buvo eksponuoti pirmosiose lietuvių dailės parodose, parodai paskolino Lietuvos dailės muziejus.
Liepos 3 diena
10–22 val. Bernardinų sode, pilių teritorijoje, Katedros aikštėje šurmuliuos, muzikuos, šoks ir dainuos beveik 400 folkloro ansamblių – vyks Folkloro diena „Didžių žmonių žemė“.
[[ge:lrytas:lrytas:6805493]]
„Visą dieną žiūrovai ne tik galės stebėti specialiai šventei parengtas folkloro ansamblių programas, bet ir bus kviečiami drauge pasidainuoti, pasišokti, žaisti ir varžytis, šio bei to išmokti. Vienoje vietoje jie pažins visą Lietuvos įvairovę – dainas, papročius, šokius, tikėjimus“, – pasakojo Folkloro dienos kūrybinės grupės vadovė Vida Šatkauskienė.
Tarp 360 folkloro ansamblių bus ir užsienio lietuvių iš Airijos, Lenkijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Rusijos bei Lietuvoje gyvenančių tautinių bendrijų folkloro kolektyvų pasirodymų.
15 val. Katedros aikštėje sugaus net 60 varpų, atgabentų į sostinę iš visų šalies savivaldybių. Folkloro dieną vainikuos koncertas Katedros aikštėje „Greta milžinų“, priminsiantis mūsų tautos šviesuolius.
18 val. Šv.Jonų bažnyčią užlies melodingi kanklių garsai – čia vyks Dainų šventės koncertas „Skambėkite, kankliai“. Aranžuotas šimtametes lietuvių tautos melodijas ir naujus, specialiai kanklėms sukurtus kūrinius atliks per 500 kanklininkų.
Klausytojai išgirs autentiškas skobtines, daugiastyges ir koncertines kankles, kuriomis skambins net 65 kanklių ansambliai iš visos Lietuvos, taip pat ansamblis „Vaidilutė“ iš Australijos.
20 val. Nacionalinėje filharmonijoje įvyks naujas Dainų šventės renginys – kamerinės vokalinės muzikos koncertas „Dėl žalio ąžuolyno“. 20 geriausių šalies ansamblių bei svečiai iš JAV koncerte atskleis lietuvių kamerinės vokalinės muzikos raidą bei šalies istorinius etapus. Dainininkams pritars profesionalūs instrumentinės muzikos atlikėjai, renginį režisuos ispanas Adrianas Schvarzsteinas.
Liepos 4 diena
13–21 val. Bernardinų sode, pilių teritorijoje, Katedros aikštėje pasirodymus surengs 100 Lietuvos mėgėjų teatrų – 57 suaugusiųjų, 10 lėlių, 33 vaikų ir jaunimo trupių. Teatro diena „Sau, tautai, žmonijai“ šiemet pagerbs Mažosios Lietuvos mąstytoją, humanistą, rašytoją Vilhelmą Storostą-Vydūną (1868–1953).
[[ge:lrytas:lrytas:6805492]]
Lėlių teatrai rodys spektaklius pagal Vydūno mažos apimties dramos kūrinius, vaikų ir jaunimo – poetines kompozicijas, o suaugusiųjų – publicistinius spektaklius, kuriuose veikia įvairūs prie Lietuvos valstybės kūrimo prisidėję kultūros veikėjai.
22 val. dienos renginius vainikuos Ansamblių vakaras Kalnų parke – 2700 suaugusių ir 1500 jaunųjų atlikėjų kurs muzikos, dainos ir šokio spektaklį „Tėvyne mūsų“. Balsų ir instrumentų skambesys susilies su įspūdingu reginiu – vilnijančiais šokių raštais, šviesos ir vakaro sutemų žaisme, šiuolaikinių technologijų efektais, puošnių kostiumų spalvomis.
[[ge:lrytas:lrytas:6805347]]
Į Kalnų parką penki raiteliai atgabens ugnį iš penkių etninių Lietuvos regionų. Specialiai šiam koncertui iš Švenčionių rajono bus atvežta 200 rugių pėdų – simboliniu rugių lauku žengs nėščios moterys.
Vakaro programa atspindės valstybės pamato kertinius akmenis – tapatybę, šeimą, darbštumą ir meilę Tėvynei. Ją sudarys keturios teatralizuotos dalys, net 35 kūriniai, iš jų – 11 sukurtų specialiai šventei.
Liepos 5 diena
13 val. beveik 8000 šokėjų surengs dieninį koncertą Lietuvos futbolo federacijos stadione. Šokių diena „Saulės rato ritimai“ kvies pajusti gimtojo krašto grožį, jaunystės šėlsmą, visų po pasaulį išsibarsčiusių lietuvių artumą.
[[ge:lrytas:lrytas:6804001]]
Šokėjai pasakos apie kasdienio darbo ir švenčių judėjimą metų ratu, atskleis tautinių simbolių prasmę, tautos gyvybingumo šaltinius. Choreografijos kūriniai, kuriuos atliks per 420 šokių kolektyvų, sujungs tradicinius ir šiuolaikinės kūrybos elementus.
Į Šokių dieną atvyks grupės net iš dvylikos šalių: Argentinos, Australijos, Belgijos, Brazilijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Švedijos, Vokietijos.
18 val. Vilnių drebins pučiamųjų instrumentų gaudesys – Vilniaus pramogų arenoje vyks koncertas „Vario audra“.
Įspūdingą reginį kurs per 2000 pučiamųjų instrumentų orkestrų muzikantų, 700 šokėjų, Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinis ansamblis „Jazz Island“, grupė „Lilas ir Innomine“, operos solistas Liudas Mikalauskas, Jungtinis Estijos, Latvijos ir Lietuvos pučiamųjų orkestras.
[[ge:lrytas:lrytas:6805496]]
Scenoje pasirodys ir Šakių cirko mokyklos „Šypsena“ akrobatai, šviesos ir pirotechnikos elementais stebins kojūkininkai. Atskirą pasirodymą surengs trombonininkų ir būgnininkų orkestrai.
Renginys sujungs įvairius muzikos stilius, sceninius bei šiuolaikinių technologijų specialiuosius efektus. Atlikėjai žiūrovams dovanos spalvingą kelionę laiko tiltais.
21 val. Lietuvos futbolo federacijos stadione įvyks vakarinis Šokių dienos „Saulės rato ritimai“ koncertas.
Liepos 6 diena
14 val. Šventės dalyvių eitynės iš Katedros aikštės į Vingio parką.
[[ge:lrytas:lrytas:6805494]]
17 val. Lietuvos šimtmečio dainų šventę vainikuos Dainų diena „Vienybė težydi“, į vieną milžinišką chorą Vingio parke subursianti per 12 tūkstančių dainininkų ir tūkstančius žiūrovų. Nuskambės gražiausi visų laikų kūriniai ir visiškai naujos dainos.
Be Lietuvos kolektyvų, Dainų dienoje pasirodys 22 užsienio lietuvių chorai – 650 choristų iš Australijos, Austrijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Ukrainos ir Vokietijos. Atvyksta ir vyrų choras „Jordankai“ iš Japonijos bei moterų ansamblis „Vocal Orange“ iš Austrijos, kurie repertuaro kūrinius išmoko ir atliks lietuvių kalba.
[[ge:lrytas:lrytas:6805497]]
„Kviesime dainuoti ir visus susirinkusius, pajusti vienybę ir pasididžiavimą savo tauta“, – sakė Dainų dienos meno vadovas, dirigentas Artūras Dambrauskas. Renginio kulminacija taps visų Lietuvoje ir pasaulyje gyvenančių lietuvių drauge giedama „Tautiška giesmė“.
Prašo nevėluoti į renginius
Šventės programose dalyvaus 36 tūkst. liaudies meno puoselėtojų iš Lietuvos miestų, kaimų ir miestelių, tarp jų – 16 tūkst. vaikų, 1618 užsienio lietuvių iš 15 pasaulio šalių, 13 Lietuvos tautinių bendrijų kolektyvų. Gausiausiai Dainų šventėje bus atstovaujami Vilnius (6008) ir Kaunas (2985), iš rajonų – Kauno (931) ir Panevėžio (780).
Savivaldybių delegacijas lydės 93 policijos ir apsaugos darbuotojai, 109 medikai. Renginių ir repeticijų vietose budės Vilniaus miesto policija, 32 greitosios pagalbos ekipažai, 170 medikų, savanoriai medicinos studentai ir rezidentai. Savanoriai medikai bus atpažįstami iš raudono kryžiaus ant marškinėlių.
Dainų šventės dalyvių ir svečių maitinimui susivienijo trys įmonės – „Bruneros“, „Ovantis“ bei „Riekė“. Per 300 virėjų, jų padėjėjų, maisto dalytojų ir kito aptarnaujančio personalo komanda patieks beveik 40 tonų maisto ir 60 tonų gėrimų.
Bilietus reikės pirkti į vokalinių ansamblių koncertą Filharmonijoje, Šokų dieną, Ansamblių vakarą, Pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertą ir Dainų dieną (į sėdimąsias vietas), kiti renginiai – nemokami. Bilietų kaina – nuo 5 iki 80 Eur. Vaikai iki trejų metų bus įleidžiami nemokamai, jei neužims papildomos sėdimosios vietos.
Organizatoriai prašo atvykti į renginius kuo anksčiau, kad nebūtų trikdoma tiesioginė jų transliacija.
Informacijos apie šventę vilniečiai ir miesto svečiai galės gauti Dainų šventės informacijos paviljone Katedros aikštėje. Čia bus galima įsigyti šventės suvenyrų, informacinių leidinių, apyvartinių Dainų šventės monetų, kurias išleido Lietuvos bankas. Apsilankiusiems paviljone bus pasiūlyta ir skaitmeninė pramoga – interaktyvus veidrodis, leidžiantis virtualiai pasimatuoti ir nusifotografuoti su pasirinkto Lietuvos regiono tautiniu kostiumu.