Kultūrinė nemiga: vieną kartą per metus muziejai duris atveria naktį

2018 m. gegužės 19 d. 08:51
Lrytas.lt
Papildyta
Gegužės 19 d., šeštadienį, Lietuvos muziejuose vyks tarptautinio projekto „Europos muziejų naktis“ renginiai. 
Daugiau nuotraukų (20)
Prieš 13 metų Prancūzijoje prasidėjęs tarptautinis projektas Europoje tapo tradicija, per vieną naktį į muziejus pritraukiančia milijonus lankytojų. Gegužės 18-ąją minimai Tarptautinei muziejų dienai skirtas renginys iš kitų išsiskiria tuo, kad apsilankyti kviečia tamsiuoju paros metu, kai įprastai muziejai nedirba. Viena projekto sąlygų – muziejų lankymas ir renginiai turi būti nemokami, taip suteikiant galimybę visiems be išimties apsilankyti kultūros įstaigose.
 Lietuvos muziejininkai  šeštadienį laukia lankytojų parengę įdomias programas. Pristatome kelias jų.
Valdovų rūmai  – moderniu žvilgsniu
Nuo 18 iki 24 val. renginiai ir įėjimas į Valdovų rūmus nemokami. Jų darbuotojai kvies į muziejų pažvelgti moderniu žvilgsniu.
Nuspalvinta istorija. Valdovų rūmų muziejus, ruošdamasis antrosios dalies atidarymui šių metų liepą, baigia istorinių reprezentacinių interjerų dekoravimo darbus. Nuo šiol čia apsilankę lankytojai nebeatpažins buvusių erdvių, o matydami ryškiaspalves menių sienas ir tipiška polichromine ornamentika bei analogiškais paauksuotais ornamentais išpuoštas lubas pasijus tarsi persikėlę į užburiantį Gotikos, Renesanso ir Baroko epochų pasaulį.
Prakalbinti eksponatai. Kaip ir kiekvienais metais, per Muziejų naktį bus galima pakalbinti muziejaus restauratorius, archeologus, rinkinių saugotojus ir kitų profesijų darbuotojus. Jie mielai atsakys į klausimus apie muziejų ir jo eksponatus, apie archeologinių radinių kelią nuo tyrimų iki ekspozicijos, apie istorinių ir meno vertybių įsigijimą bei priežiūrą. 
Muziejus moderniu žvilgsniu. Norėdami ne tik supažindinti lankytojus su archeologiniais eksponatais bei istoriniais interjerais, bet ir pristatyti, kaip šios vertybės pateko į muziejų, buvo atrastos, įsigytos, restauruotos, įvairiose muziejaus erdvėse bus galima pamatyti archyvinę filmuotą ir fotomedžiagą.
Filmo „Praeitis atsivėrė ateičiai“ (trukmė 40 min. 50 sek.) seansai Vestibiulio auditorijoje - 18.30, 19.30, 20.30, 21.30, 22.30 val.
Naujausias pažintinis filmas pakvies į interaktyvią pažintį su Valdovų rūmų atgimimo istorija ir atskleis čia eksponuojamo archeologinio paveldo bei sukauptų istorinių ir meno vertybių paslaptis.
Filmą sukūrė geriausių autorių komanda, tarp jų – žinomas Lietuvos scenarijų autorių Jonas Banys, daugybės projektų režisierius Mindaugas Meškauskas, vienas populiariausių kompozitorių Deivydas Zvonkus ir kt.
Filmo „Mokslo sriuba“: kokie lobiai slypi Valdovų rūmų teritorijoje?“ (Trukmė 16 min. 50 sek.) seansai Vestibiulio auditorijoje 19.10, 20.10, 21.10, 22.10 val.
Mokslo populiarinimo laidos komandos su Valdovų rūmų muziejaus darbuotojais sukurtas filmukas apie Valdovų rūmų lobius, kraštovaizdį, archeologines vertybes, eksponatų restauravimą ir netikėtus atradimus!
Hologramų dirbtuvės. Senųjų mūrų autentiškoje aplinkoje bus galima pasigaminti holograminėms iliuzijoms projektuoti skirtą įrankį ir į Valdovų rūmų muziejaus radinius pažvelgti nauju kampu. Tereikia atsinešti ar iš kišenės išsitraukti savo išmanųjį telefoną arba planšetę, o reikalingas priemones suteiks ir kaip dirbti pamokys muziejaus darbuotojai. Dirbtuvėms pasibaigus savo išmaniajame telefone ar planšetėje rodomą specialų vaizdo klipą lankytojai galės paversti trimačio vaizdo iliuzija.
Virtuali kelionė laiku. Užsidėję virtualiosios realybės akinius lankytojai nusikels šimtmečiais į praeitį ir pamatys, kaip nuo XIII a. iki šių dienų keitėsi Vilniaus pilių teritorija ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija.
8 min. trukmės virtualioje 3D projekcijoje atkurtos gynybinių statinių bei pilių vaizdų rekonstrukcijos susietos su muziejuje eksponuojamais mūrais ir archeologiniais radiniais, o istorinių statinių tūris, forma, aukštis, eksterjeras, medžiagos, spalvos ir kitos detalės virtualiai atkurti pagal tikslius mokslinius duomenis.
8 min. trukmės virtualiosios realybės programa specialiame terminale kainuos vos 1 eurą!
Apie Trispalvę, kuri Lietuvą jūroje saugo
Lietuvos jūrų muziejus Klaipėdoje Tarptautinę muziejų dieną ir naktį skiria išskirtiniam eksponatui – pirmojo Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ trispalvei, kuri eksponuoti pradedama gegužės 18-ąją. Tądien bus atidaryta paroda „Trispalvė jūroje saugo“. 
Visą šventinę dieną prie parodos bus rengiamos edukacinės veiklos, o 10 val. 30 min., 13 ir 15 val. – susitikimai su vėliavos atgabenimo į Lietuvą iniciatoriais istorikais Romaldu ir Romualdu Adomavičiais. Tai viena iš nedaugelio, galbūt ir vienintelė, tarpukario Lietuvos kariuomenės vėliava, neatitekusi sovietams.
1940 m. liepos pabaigoje SSRS okupuotos Lietuvos pajūryje vyko tylus, bet simboliškai reikšmingas, pasipriešinimas okupantams. Užėmus karo laivą „Prezidentas Smetona“, trys jo  karininkai – laivo vadas Povilas Labanauskas, Vytautas Kuizinas ir Ričardas Bernardas Nakas – nedidele jachta  išplaukė iš Šventosios uosto.  Jie pasiėmė ir laivo trispalvę. Laivo jie nuskandinti neturėjo galimybių, tačiau, kai buvo pareikalauta pakeisti trispalvę į raudoną vėliavą, karininkai nepakluso. 
Vėliavos pagrindas – tautinė trispalvė: viduryje – geltoname ir žaliame lauke – raudoname skyde – aukso spalvos Vyčio kryžius. Pagal užsakymą Karaliaučiuje buvo pagamintos 33 laivo vėliavos: dvi didžiosios (2 x 3 m), šešios mažosios (1,3 x 2 m).
Šią istorinę vėliavą išsaugojo JAV gyvenantis lietuvis kolekcininkas Henris Gaidis. 
Kelionė į tarpukario Lietuvą su Prezidentu 
 Šiai jūrinei trispalvei yra skirtas ir Tarptautinės muziejų nakties vakaras. Gegužės 19 dieną 18 val. 45 min.–20val. 45 min. Lietuvos jūros muziejuje vyks teatralizuotas renginys „Pasivaikščiojimas su Prezidentu Antanu Smetona po Lietuvos laivybos istoriją“.
Renginio dalyviai kviečiami prisidėtii prie Prezidento A.Smetonos, atvykusio į Nerijos fortą kartu su svita, ir susipažinti su pagrindiniais Lietuvos laivyno istorijos fragmentais, kurie atsispindi muziejaus ekspozicijoje.
Prezidentą ir jo svitą įkūnys Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro artistai, tad kelionė į smetoninės Lietuvos laiką bus turtinga ir muzikinių, šokio elementų ir to laiko tradicijų. 
Lankytojai raginami apsivilkti to laikotarpio stilistikos drabužiais, kartu su Prezidento svita ne tik pažinti istoriją, bet ir piknikauti ragaujant kafiją su eklerais ir mokantis šokti fokstrotą.
Seksim jūros kiaulės pėdomis
Jūrų muziejus išskirtinis savo kompleksiškumu, apimančiu jūros gamtą ir istoriją. Tad šį sekmadienį, gegužės 20-ąją, muziejuje tradiciškai minima ir Tarptautinė jūrų kiaulės diena. Edukatoriai kvies į nuotaikingą pažintinį pasivaikščiojimą po muziejų „Jūrų kiaulės pėdomis“. 
Turbūt retas nėra buvęs Jūrų muziejaus delfinariume ir stebėjęs vienų įstabiausių, intelektualiausių žinduolių pasaulio atstovų – Juodosios jūros delfinų. Tačiau tik nedaugelis žino, kad mūsų gimtojoje Baltijos jūroje taip pat gyvena ir delfinų „pusbroliai“ – mažieji banginukai jūros kiaulės.
Įsilies lietuvių, latvių ir estų meno projektas „3FREE“
Į Tarptautinės muziejų nakties renginius Klaipėdoje šiemet įsilies trijų Baltijos šalių grupės menininkų bendra paroda-meno projektas „3FREE“, skirtas trijų Baltijos valstybių šimtmečiui. 
Gegužės 18-osios vakarą Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) parodų rūmuose personalines parodas pristatys grafikė Jūratė Rekevičiūtė, latvių menininkė Vika Eksta ir estas Alas Paldrokas, žinomas meniniu pseudonimu Anonymous Boh, visą savaitgalį vyks daugybė originalių tarptautinio meno projekto „3FREE“ renginių.
KKKC parodų rūmuose bus atidaryta ir viena bendra paroda, kurioje nuo kiekvienos Baltijos šalies savo kūrinius eksponuos dar po tris autorius. Bendroje Baltijos šalių menininkų parodoje dalyvauja Severija Inčirauskaitė, Kristina Inčiūraitė, Žygimantas Augustinas (Lietuva), Kristapas Epneris, Ivaras Drulle, Vilnis Putrāmas & Vladimiras Jakushonokas (Latvija), Taje Tross, Leonhardas Lapinas ir Peeteris Allikas (Estija). Tarptautinės muziejų nakties metu numatytos dvi ekskursijos su parodos kuratoriais ir menininkais, netikėti Estijos menininkų performansai, edukacinė programa, naktinis gyvo garso koncertas.
Anot renginio kuratoriaus Igno Kazakevičiaus, Lietuvos, Latvijos ir Estijos meno projektas „3FREE“ – tai meno lauko dalyvių: menininkų, kuratorių ir organizatorių, žurnalistų ir apžvalgininkų, menotyrininkų ir meno kritikų, meno gerbėjų, stebėtojų ir vertintojų pokalbis apie laisvės schemą ir hierarchiją.
Vytauto Didžiojo karo muziejuje – „Žengia pulkas linksmai“!
Vytauto Didžiojo karo muziejus Kaune į jau tradicinę tapusią muziejų naktį gegužės 19-ąją žengia su trenksmu. Šiemet bus pristatytas ne tik Lietuvos karių laisvalaikis, rengiami edukaciniai užsiėmimai, bet ir koncertinė programa, kurioje lankytojai išgirs Lietuvos kariuomenės orkestrą, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnų ansamblį „Vytis“, Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestro grupės pasirodymą, o vakarą vainikuos folkroko grupės „Žalvarinis“ koncertas. 
Muziejų nakties dalyviai turės unikalią galimybę užlipti į Varpinės bokštą, nuo kurio atsiveria kvapą gniaužiantis miesto vaizdas. 
Keturiose muziejaus erdvėse bus galima dalyvauti riteriškose rungtyse, žaisti strateginius žaidimus, apsirengti Lietuvos kariuomenės uniforminį švarką, neperšaunamą liemenę, užsidėti šalmą, išbandyti kario maskavimosi priemones. 
M.K.Čiurlionio dailės muziejuje – kultūrinis labirintas
Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus Kaune nuo 11 val. kviečia į visai šeimai skirtą aštuonis MKČ muziejus vienijantį žygį-žaidimą „Kultūrinis labirintas: 1 diena – 8 muziejai“.
Žaidimo metu keliaudami miesto labirintais – parkais, kiemais, laiptais, dalyviai naujai atras ir pažins Kauną, neeilines čia gyvenusias asmenybes, sužinos, kokie netikėtumai slepiasi tyliose Žaliakalnio gatvelėse, kokias istorijas ir legendas saugo galerijų, muziejų eksponatai. 
Kad dalyvautų žaidime, dalyviams tereikia susipažinti su žaidimo taisyklėmis, atsisiųsti ar atsispausdinti žaidimo žemėlapį ir kartu su draugais, šeima ar dviračiu patraukti į 1 dienos 8 muziejų žygį. Teisingai atsakydami į klausimus, žaidėjai skinsis kelią per kultūrinį Kauno labirintą – pirmieji 30 dalyvių (ar komandų), įregistravusių užpildytą žemėlapį, gaus muziejaus prizus renginio uždarymo šventėje.
Muziejų nakties proga kiekviename iš MKČ muziejaus padalinių lauks ne tik žaidimas, bet ir plati kultūrinė programa: spektakliai, koncertai, kūrybinės dirbtuvės. 
Šiauliai: viena naktis – 13 muziejų
Šiaulių muziejai, aktualizuodami Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį ir Europos kultūros paveldo metus, pasirinko visus muziejus jungiančią temą – „Modernėjanti Lietuva“.  Su ja bus galima susipažinti gegužės 19 d. nuo 19 iki 24 val.
Šiaulių „Aušros“ muziejus – ilgametis tarptautinės akcijos dalyvis – šiemet trečią kartą kvietė prie projekto prisidėti kitus Šiaulių miesto muziejus. Idėją palaikė Šiaulių geležinkelių, Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos istorijos, Jono Krivicko, Šiaulių kino, Vandentvarkos, Sporto, Šiaulių apygardos teismo teismų istorijos, Šiaulių universiteto Gynybos ir karybos edukacijos, Šiaulių universiteto Stasio Gliaudžio gamtos muziejai.
Tamsiuoju paros metu užsukti kvies ir penki „Aušros“ muziejaus padaliniai – Chaimo Frenkelio vila, Fotografijos muziejus, Žaliūkių malūnininko sodyba, Dviračių, Radijo ir televizijos muziejai. 
Šiaulių miesto savivaldybė ir „Busturas“ pasirūpino, kad per vieną naktį būtų įmanoma aplankyti visus muziejus ir po to patogiai grįžti namo. Muziejus jungiantis vienkartinis maršrutas (nuo Ch.Frenkelio vilos iki Žaliūkių malūnininko sodybos) kursuos 19–1 val. ir stos arčiausiai muziejų esančiose stotelėse. Taip pat bus pratęstas maršrutinių miesto autobusų 1, 12, 18, 21, 24 tvarkaraštis, jie kursuos iki 1 val. Visuose autobusuose galios įprastos važiavimo bilietų kainos. 
Susitikimo vieta – Vilniaus Gaono žydų muziejus
Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus lankymas, ekskursijos ir susitikimai gegužės 19-ąją nieko nekainuos, tad nepraleiskite progos pamatyti muziejaus ekspozicijų saulei nusileidus.
Tolerancijos centras ir Samuelio Bako muziejus (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) lankytojų lauks nuo 18 iki 22 val.
19 val. susitikimas su dr. Vilma Gradinskaite tema „Žydų dailininkų įnašas į tarpukario Lietuvos dailės modernėjimą“.
20 val. susitikimas su Karina Simonson tema „Lietuvos žydų fotografija kaip vakarietiško modernizmo pavyzdys: Mošė Vorobeičikas ir Izraelis Bidermanas“.
21 val. susitikimas su Danute Selčinskaja tema „Lietuvos Respublikos Prezidentas Kazys Grinius ir kiti kauniečiai – Pasaulio tautų teisuoliai“.
18 val. vyks apžvalginė ekskursija po nuolatines VVGŽM Tolerancijos centro ekspozicijas ir S. Bako muziejų.
20 val. – ekskursija ekspozicijoje „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ kartu su projekto vadove, VVGŽM Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėja D.Selčinskaja.
21 val. – ekskursija Vilniuje gimusio dailininko Samuelio Bako muziejuje.
Holokausto ekspozicija (Pamėnkalnio g. 12, Vilnius) lankytojų lauks 19–23 val.
19 val. susitikimas su Mantu Šikšnianu tema „Kasdienis gyvenimas Lietuvos getuose“.
21 val. susitikimas su M.Šikšnianu tema „Naujausi Panerių masinių žudynių vietos tyrimai“.
Mantas Šikšnianas – VVGŽM muziejininkas, Lietuvos istorijos instituto doktorantas. Susitikimai vyks lietuvių kalba.
20 val. susitikimas tema „Holokausto etapai Lietuvoje“ / „Process of the Holocaust in Lithuania“. Language of the meeting – English.
22 val. susitikimas tema „Ginkluotas ir dvasinis pasipriešinimas Vilniaus gete“ / „Spiritual and armed resistance in the Vilna Ghetto“. Language of the meeting – English.
20 ir 22 val. kviečiama pasivaikščioti po Holokausto ekspoziciją su VVGŽM ir Austrijos „Gedenkdienst“ organizacijos savanoriais Gregoriu Ladleriu ir Emanueliu Vonieriu. Ekskursijos vyks anglų kalba.
KultūramuziejaiMuziejų naktis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.