„Figaro vedybos“ – tikrą operos žanro revoliuciją sukėlęs kūrinys, muzikinė komedija, pirmą kartą istorijoje parodžiusi, kad muzika gali kalbėti paprastų žmonių lūpomis, atskleisti jų vidines būsenas. Šis W.A.Mozarto darbas pranoko visas ankstesnes operas savo muzikine kalba, tobula vienove tarp teksto ir muzikos.
Kaune operą rengiantiems studentams talkino muzikos eruditai iš Austrijos mieste Zalcburge esančio W.A.Mozarto vardu pavadinto universiteto, įkurto prieš du šimtus metų, pagerbiant ten gimusį vieną garsiausių pasaulio kompozitorių. Šiandien tai viena labiausiai gerbiamų muzikos švietimo institucijų, kurioje savo patirtimi ir žiniomis dalijasi muzikos pasaulio korifėjai.
Prie „Mažųjų Figaro vedybų“ pastatymo dirbo režisierius Michaelas Woodwoodas iš Didžiosios Britanijos ir Mozarteumo profesoriai ekspertai: dirigentas profesorius emeritas Josefas Wallnigas, pianistas Wolfgangas Niessneris, pianistė Gaiva Bandzinaitė ir vokalo pedagogas profesorius Andreas Macco.
Bendradarbiavimo idėja kilo po meistriškumo kursų, kuriuos prieš metus Vytauto Didžiojo universitete surengė G.Bandzinaitė ir profesorius dr. Michaelas Malkiewiczius.
„Pastebėjome, kad lietuvių studentai gražiabalsiai, mokomi taisyklingaai dainuoti, muzikalūs, imlūs ir daugelis domisi studijomis užsienyje. Labai aukštai vertinu VDU dainavimo pedagogų darbą – tiek dėmesio dainavimo studentams Mozarteume, ko gero, neskiriama. Žinodami, kaip sunku įstoti į aukštąsias mokyklas svetur – skiriasi vertinimo kriterijai, skoniai, išsilavinimo pobūdis, – pasiūlėme dalį Mozarteume dėstomų subtilybių atvežti į Kauną“, – paaiškino G.Bandzinaitė.
Anot Austrijoje dirbančios muzikės, nuspręsta studentams pasiūlyti „Figaro vedybas“, nes ši garsi W.A.Mozarto opera turi daug veikėjų, galimybių studentams individualiai atskleisti partijas pasitelkiant muzikines, stilistines priemones.
„Manau, tai galėtų pažadinti sąmoningumą, dėmesį detalėms, jų atlikimo kokybei ir sykiu padėtų VDU studentams konkuruoti su kolegomis tarptautinėje rinkoje – pavyzdžiui, konkursuose, perklausose“, – teigė Mozarteumo pedagogė.
VDU Dainavimo katedros vedėjas prof. Tomas Ladiga tikino, kad ryšys su Mozarteumu itin reikšmingas muzikantų rengimui Lietuvoje – jo žodžiais tariant, skirtumas tarp mūsų šalies ir Mozarteumo lygmens yra tarsi tarp LKL ir NBA krepšinio pasaulyje.
„Man ir pačiam, jau ne pirmą dešimtmetį dirbančiam muzikui, labai įdomu – čia tikra muzikos filosofija. Tarytum restauratorius atkasa apatinį sluoksnį ir tau tyliai sako – čia yra tikrasis W.A.Mozartas“, – apie bendradarbiavimą su austrų universitetu pasakojo muzikas.
Operoje „Mažosios Figaro vedybos“ dainuos Vytauto Didžiojo universiteto studentai ir absolventai, tarptautinių konkursų laureatai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių.
Operą bus galima išvysti kovo 22 d. 20 val. „SPA Vilnius“ (K.Dineikos g. 1, Druskininkai), kovo 23 d. 15 val. Kauno kultūros centre „Tautos namai“ (Vytauto pr. 79, Kaunas), kovo 24 d. 15 val. VDU Muzikos akademijoje (V.Čepinskio g. 5, Kaunas).