Festivalio programoje – pora dešimčių intriguojančių projektų, šviesos instaliacijų – specialiai sukurtų Klaipėdai bei skirtų istoriniam Lietuvos valstybės 100-čiui. Festivalis lankytojų lauks 18.00–23.00 val.
Tris žiemos vakarus vyksiantis festivalis startuos vasario 15 d. 18 val., kuomet Teatro aikštėje nušvis svarbiausias šių metų festivalio akcentas – įspūdingi „Šimtmečio vartai“.
„Aplankę Klaipėdos „Šviesų festivalį“, aplankysite ir Italiją – ryškią ir nepamirštamą, iš kurios lobynų šį kartą pristatome įspūdingą Italijos menininkų grupės „Marianolight“ projektą – „Šimtmečių vartai“.
Vienas ryškiausių festivalio projektų šiuo metu jau pakeliui į Klaipėdą – tūkstančiai kubinių metrų pastolių, dešimtys tūkstančių šviesų ir milžiniškas vietos verslo bendruomenės susitelkimas – tai galimybė svajoti, o galiausiai savo svajonę realizuoti“, – VšĮ „Klaipėdos šventės“ direktorius Romandas Žiubrys.
Pirmomis vasario dienomis iš Vilniaus į Klaipėdą atvyks keturi vilkikai su pastolių konstrukcijomis, kurios ir bus montuojamos pirmiausiai. Planuojama, kad aukštalipiai apie 2 tūkst. kubinių metrų tūrio konstrukciją, sumontuos per vieną ar dvi paras. Kiek truks darbai, priklausys nuo oro sąlygų.
„Iš pradžių savo milžinišką darbą atliks kompanija „Globalita“, kurios aukštalipiai sumontuos kompanijos „Layher“ geranoriškai dovanotus pastolius. Vos tik pastoliai bus sumontuoti, į darbą kibs italų inžinieriai. Tūkstančiais LED lempų jie dekoruos vartus ir 14 Turgaus gatvėje įsikursiančių arkų“, – Romandas Žiubrys.
Projektas apims didelę Turgaus gatvės atkarpą – nuo „Pramogų banko“, kur bus centriniai įėjimo vartai, iki Turgaus ir Tiltų gatvės sankryžos – iš viso kiek daugiau nei 200 metrų. Vartų aukštis – 24 metrai, fasado plotis – 23,2 metrai.
Ši įspūdinga šviesos ir muzikos sintezė festivalio lankytojus džiugins viena diena ilgiau nei kiti festivalio projektai – iki vasario 18 d. Net keturis vakarus lankytojus pasitiks septyni skirtingi šviesos ir muzikos šou, tarp kurių ir speciali dedikacija Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Koks kūrinys skambės, kol kas neatskleidžiama, bet jam bus sukurta speciali šviesų scenografija.
„Jei įvertintume visas paramas tiek pinigais, tiek įranga, tiek žmogišku darbu, festivalio sąmata, turbūt, padvigubėtų. Džiaugiamės, jog šių metų festivalįio mecenatas – viena sparčiausiai augančių, Klaipėdoje veikiančių kompanijų – „Seafish Trade“.
Festivalio saugą ir atskingą darbą noriai prisiėmė saugos tarnyba „Argus“, kurių indėlis apsaugai sudaro pusę Jūros šventės apsaugos išlaidų. Išskirtinai dėkojame generaliniam rėmėjui – įmonių „Globalita“ ir „Layher“ tendemui už milžinišką kiekį pastolių ir jų montavimą. Už sutvirtinimo konstrukcijas kompanijoms „Ramirent“ ir „Perdanga“, – Romandas Žiubrys.
Pasak Klaipėdos „Šviesų festivalio“ organizatorių, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimui ieškota originalios idėjos.
„Klaipėdos ir vartų asociacija labai graži – mūsų miestas ir uostas visada buvo ir bus vartai į pasaulį. Čia vyksta gyvenimas, kultūriniai mainai, čia gimsta patirtys. Viso festivalio metu kviečiame ne tik gėrėtis įspūdingais „Šimtmečių vartais“, bet ir pajusti istorijos kaitą, naujo šimtmečio pradžią, į jį žengti šviesiai“, – VšĮ „Klaipėdos šventės“ projektų vadovė Goda Giedraitytė.
Anot projekto organizatorių, magišką tunelį sudarančios medinės arkos, kurių net keturiolika – Italijos paveldas. Anksčiau jos puošdavo miestų šventes, bet prieš gerą dešimtmetį adaptuotos šiems laikams.
Įspūdingų techninių galimybių dėka, projektas pristatys senovės meno paslaptis ir šiuolaikinę šviesos architektūrą, su specialiai projektui pritaikyta muzika. Spalvingos ir elegantiškos projekto šviesos atspindi pietų Europos tradicijas ir šimtmečio dvasią.
Menininkų projektai jau apkeliavo visą pasaulį nuo San Remo iki Valensijos, nuo Seulo iki Florencijos, nuo Monte Karlo iki Hiustono bei papuošė mados namų „Dolce & Gabbana“ kolekcijos pristatymo scenografiją ir apipavidalino mados namų vitrinas visame pasaulyje.
„Marianolight“ yra viena iš seniausių Italijos įmonių, kurios tradicijas nuo pat įsteigimo 1898 m. tęsia pati Marianų šeima. Už indėlį į Italijos kultūros puoselėjimą ir tradicijų saugojimą „Marianolight“ yra apdovanoti specialiu Italijos prekybos rūmų ženklu.
„Šviesų festivalio“ metu klaipėdiečiams ir miesto svečiams bus pristatyta apie 30 įvairių šviestos instaliacijų, akcijų, projektų, vaizdo projekcijų.
„Pagrindinė festivalio lokacija ir šį kartą išlieka senamiestis, tačiau prieš metus pavykęs bandymas Klaipėdos Šv. Juozapo Darbininko bažnyčioje atkurti „Siksto koplyčią“ sulaukė milžiniško pasisekimo, todėl šią idėją tęsiame.
Keliausime tiek į pietinę, tiek į šiaurinę miesto dalį ir šiemet turėsime jau tris projektus už Klaipėdos senamiesčio ribų – „Bermudų trikampis“, Lietuvos aukštosios Jūreivystės mokyklos „Švyturys“, Eduardo Balsio menų gimnazijos kūrybiškos improvizacijos“, – Goda Giedraitytė.
Be italų menininko projekto, Klaipėdoje nušvis ir Latvijos bei Suomijos menininkų darbai. Danės skvere įsikurs Suomijos menininko Alexander Reichstein projektas – „Jie buvo čia“.
Anot projekto autoriaus, šviesos instaliacija pristato idėją, jog visi anksčiau čia gyvenę žmonės neišnyksta be pėdsakų: jie esti tol, kol juos prisimename ir įsivaizduojame. Instaliacijoje – 40 švytinčių figūrų, kurios „atgaivinamos“ šiuolaikinėje aplinkoje.
Šviesos ir vaizdo projektu „Kaukė – karnavalas“, ne pirmus metus festivalio programą papildo ir Latvijos menininkas Janis Petersons. Šį kartą dinamiška ir spalvinga instaliacija įsikurs aikštelėje prie Neringos skulptūros (Kūlių vartų g.).
Instaliacijos centre – karnavalinė kaukė, kuri šviesų ir vaizdų dėka kviečia mus panirti į įvairiausių pasaulio karnavalų emocijas. Antrasis autoriaus projektas nušvies pietinę miesto dalį – žaisdamas atspindžiais papildys „Bermudų trikampis“.
Net kelios išskirtinės šviesos instaliacijos primins svarbiausius Klaipėdos ir Lietuvos istorijos faktus. Ant Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro bokšto įsižiebs „Lietuvos valstybės simboliai“ – primindama istorinį faktą, kad 1988 m. spalio 20 d. ant teatro bokšto buvo iškelta Lietuvos Respublikos trispalvė.
Parkelyje prie Danės krantinės, nušvis šviesų instaliacija „Šimtmečio laiko juosta“, pristatanti Klaipėdos istorijos datas šimtmečio šviesoje – 4 istorinius laikotarpius: „Nepriklausomybę“ (1918/23 – 1939), „Karą“ (1939–1945), „Sovietų Sąjungos laikotarpį“ (1945–1990), „Nepriklausomybę“ (1990–2018).
Laisvės bei Lietuvos spalvomis festivalį papildys ir įvairios socialinės iniciatyvos.
Vasario 17-ąją, 20 val., visi gyvūnų mylėtojai kviečiami į tradiciniu tampantį naktinį paradą, kurio metu nuo Taravos Anikės (Teatro aikštė) iki Senamiesčio sargo, žygiuos šviečiantys keturkojai.
Šeimininkai kviečiami puošti keturkojus šviečiančiais pasaitėliais, lemputėmis, aktyviai dalyvauti bei kurti šventinę nuotaiką. Šį kartą eisenos priekyje žygiuos Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato kinologai ir keturkojai pareigūnai.
„Geromis emocijomis visada norisi dalintis su kitais, tad kodėl šventiniu džiugesiu nepasidalinus su mūsų keturkojais draugais? Neabejoju, jog dauguma klaipėdiečių yra gyvūnus mylintys žmonės, todėl toks „naktinėjimas“ kartu gali ne tik atstoti vakarinį pasivaikščiojimą, bet ir jūsų augintiniui padovanoti išskirtinį – „karaliaus“ ir „Karalienės“ titulą“, – Goda Giedraitytė.
Anot festivalio organizatorių, šį kartą dalyviai prašomi užsiregistruoti iš anksto – taip siekiama išvengti vėlavimo. Registracijos formos ieškokite internetinėje svetainėje www.jurossvente.lt. Prieš metus keturkojų eitynėse žygiavo per 200 šeimininkų ir jų augintinių.
Renginio organizatorius VšĮ „Klaipėdos šventės“ kviečia ne tik lankyti festivalio projektus, bet ir juos fotografuoti. Gražiausias nuotraukas siųskite el. paštu renginiai@jurossvente.lt. Visos gautos nuotraukos papuoš FB „Klaipedossventes“ bei Instagram paskyrą „Jurossvente“. Jūsų laukia šaunūs prizai ir pripažinimas.