Festivalis „Kitoks“ ragins į pasaulį pažvelgti kitaip

2018 m. sausio 7 d. 11:48
Lrytas.lt
Džiazas vaikams, piešiniai iš žemės, povandeninis šokis – tik keli renginiai iš sausio 10–17 d. „Menų spaustuvėje“ Vilniuje rengiamo tarptautinio festivalio „Kitoks“, skirto jaunajai auditorijai.
Daugiau nuotraukų (4)
„Į festivalį visada bandau atsivežti netradicinių spektaklių – norisi, kad jie stebintų žiūrovą neįprastomis raiškos formomis. Formuodama programą taip pat galvoju apie skirtingas amžiaus grupes – tiek apie kūdikius, kuriems spektaklių Lietuvoje ypač mažai, tiek apie paauglius, kuriuos labai sunku prisikviesti į tokius renginius. Lietuvoje labai pasigendu spektaklių, kurie provokuotų šią publiką“, – kalbėjo festivalio „Kitoks ’18“ vadovė Jolita Balandytė.
Šiemet į festivalį atvyksta trupės iš Belgijos, Prancūzijos, Danijos, Vokietijos ir Lietuvos.
Apie Z kartą – šokiu
Sausio 10 dieną festivalį atidarys gruodžio mėnesį pirmą kartą parodytas šiuolaikinio šokio spektaklis „Z+“, kalbantis apie technologijų amžiuje gimusią kartą.
„Airos“ šokio teatre sukurtas choreografės Agnietės Lisičkinaitės spektaklis paaugliams „Menų spaustuvės“ Juodąją salę pavers nuolat kintančių vaizdų ir šviesų erdve, kur nėra kėdžių, o žiūrovai gali ne tik laisvai judėti, bet ir įsilieti į spektaklio pabaigoje rengiamą diskoteką.
„Z kartos atstovai gimė, kai mūsų visuomenėje jau buvo internetas ir išmanieji telefonai. Jie nesuvokia pasaulio be šių dalykų.
Mano galva, tai nėra nei gerai, nei blogai, tiesiog taip yra.
Tačiau tik nuo kitų kartų atstovų priklauso, kaip su tuo elgtis. Reikėtų susitelkti ne į tai, kaip atimti, o kaip panaudoti. Kaip paskatinti jaunus kibernetikos genijus panaudoti savo talentus“, – apie pasirodymo idėjas pasakojo „Z+“ choreografė.
Vaikams patinka džiazas
Belgai „Zonzo Compagnie“ sausio 11 d. 6–10 metų žiūrovus kvies į koncertą, kuriame legendinio Amerikos džiazo kūrėjo Mileso Daviso kūrinius interpretuos pianistas, trimitininkas ir perkusijos meistras.
Savo pasirodymus, paremtus svarbių muzikos istorijoje asmenybių kūryba, ši trupė vadina muzikos instaliacijomis, papildytomis videomenu, ir teigia, kad klasikinė šiuolaikinė muzika nėra skirta tik suaugusiesiems.
„Šiuolaikinės muzikos žanras dažnai turi pilką, pernelyg intelektualų atspalvį, kurį neva reikia gerai išmanyti, kad galėtum mėgautis. Tačiau mes jį suprantame visai kitaip – kaip džiaugsmingą, nuotykių pilną kelionę.
Todėl stengiamės tą muziką ištraukti iš jos slegiančio konteksto ir pristatyti vaikams.
Tai darydami tikimės pažadinti auditoriją ir išlaisvinti ją nuo išankstinių nuostatų“, – sakė „Zonzo Compagnie“ įkūrėjas Wouteris Van Looy.
Tapybos priemonė – žemė
Ispanų ir prancūzų trupė „Collectivo Terron“ susibūrė jos nariams suvažiavus iš įvairiausių pasaulio kampų tam, kad kaip kūrybinę medžiagą įprasmintų žemę.
Trupės kūryboje istorijų pasakotojais tapo žemė, vanduo ir smėlis – medžiagos, kurios laikomos itin paprastomis ir prastomis, kurios dažniausiai yra pamirštos ir ignoruojamos kitų menininkų.
Sausio 12 d. rodomame spektaklyje „Laikina žemė“ neatskiriamai veikiantys šešėlių teatras ir choreografija, pasakojimas ir abstrakcija, reikšmė ir forma žiūrovams leis išvysti netikėtas mus supančių gamtos elementų galimybes.
Tapybiškame ir itin poetiškame spektaklyje stebuklingą atmosferą padės kurti muzika, panardinsianti žiūrovus į vaizduotės valdomą pasaulį, kuriame viskas kitaip, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Muzika ir šviesa – apie tėtį
Įsivaizduokite mažytę, jaukią palapinę, kurioje istoriją kuria violončelės garsai, įvairiaspalvės šviesos, atspindžiai ir šešėliai.
Šiomis priemonėmis sausio 13 dieną Klaipėdos lėlių teatras – vienintelė lietuvių trupė, atvykstanti iš kito miesto, – parodys šviesos ir muzikos reginį „Tėtis ir jūra“ Tove Jansson apsakymo apie muminukus motyvais.
Anot kūrėjų, spektaklyje viskas vyksta anapus tikrovės, tai – sapnas ir fantastika, šviesa ir lėtumas, kai klampoji per smėlį ir niekur nenueini. Tai – pasakojimas apie tėtį ir jo pasaulį, kuriamas pasitelkus pojūčius, šviesas, šešėlius, atspindžius, muziką.
Šis spektaklis skirtas visiems vaikams nuo 4 metų, kurie linkę pastebėti ir pajusti keistus dalykus.
Tiems, kurie vaikystėje mėgo atsitverti antklode kambario kamputyje ir ten tūnoti mėgaudamiesi vienatve, stebėdami tamsą ir šviesos kuriamus šešėlius. („Sostinė“)
Programoje – įvairaus žanro spektakliai
Sausio 13 d. „Theatre Madam Bach“ iš Danijos parodys objektų spektaklį „Pasaulio vaizdai“ – nuo miesto ritmų, kur požeminiai traukiniai bėgius kviečia dainuoti, iki baltų druskos dykumų, kurios išdžiovina viską aplinkui, nuo skruzdėlių, skubančių per lietų, iki danguje šokančios Šiaurės pašvaistės.
Šiuolaikinio šokio patiems mažiausiems Lietuvoje pradininkai „Dansema“ sausio 14 d. atvers šokio spektaklio-laboratorijos „Šviesiukai“ duris. Žiūrovams nuo nulio iki dvejų metų skirtame spektaklyje mažieji žiūrovai kartu su šokėjais galės tyrinėti dėmesį traukiančius scenos šviesos šaltinius ir pačius save per šviesą.
Dar vienas lietuviškas akcentas – sausio 14-ąją numatytas naujausias Stalo teatro interaktyvus spektaklis „Saliamono turtai“, apimantis tris žydų pasakas: „Kiaušinį ir pupas“, „Medaus ąsotį“ ir „Tris paplotėlius“.
Vokiečiai „Performing Group“ atvyksta kalbėti su paaugliais žmonių ekologinio sąmoningumo tema (spektaklis „Šlamštastika“), o Alfredas Zinola ir Felipe Gonzalezas iš Vokietijos įrengs baseiną ir parodys spektaklį „Primo“, kuriame jų povandeninį šokį pro baseino langus stebės 2–5 metų žiūrovai.
KultūraTeatrasFestivalis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.