Valstybės dieną, primenančią Lietuvos valstybingumo ištakas, Valdovų rūmų muziejus šiemet pradės švęsti išvakarėse. Liepos 5 ir 6 dienomis LDK valdovų rūmų kieme poeto Justino Marcinkevičiaus drama „Mindaugas“ atgis neįprastu pavidalu – kaip modernus šokio ir vaizdo spektaklis.
Visą šventinę dieną Valdovų rūmuose netrūks kitokių edukacinių ir kultūrinių projektų.
Į muziejų užsukę žmonės galės ne vien apžiūrėti eksponatus, bet ir patys įsitraukti į pažintinę veiklą.
Apie tai – pokalbis su Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja Jolanta Karpavičiene.
– Ar šventinėmis dienomis bus kokia nors nuolaida bilietams? Juk Valdovų rūmai – vienas brangiausių Lietuvos muziejų?
– Valstybės dieną bilietas į muziejų kainuos vos vieną eurą. Tokią akciją išbandėme pernai vasarą. Ji pasiteisino – Valdovų rūmuose vien dieną apsilankė per penkis tūkstančius žmonių.
– Teko girdėti, kad šventės proga pamatysime didžiulį senovinį kubilą. Ar bus ir kitų naujienų?
– Atliekant archeologinius tyrimus Valdovų rūmų teritorijoje aptikta šimtai tūkstančių radinių. Nuolatinėje ekspozicijoje galime pristatyti tik nedidelę jų dalį. Su kitais dirba restauratoriai, tyrinėtojai.
Valstybės dienos proga pristatomas nemažas nuolatinės ekspozicijos papildymas. Šįkart tai bus ypač senų laikų didesnių gabaritų mediniai radiniai. Pavyzdžiui, didelis ąžuolinis šulinys, kuris datuojamas XV amžiaus pabaiga. Pamatysime ir 407 litrų talpos pušinį XV amžiaus kubilą, ir šimtmečiu ankstyvesnę iš liepos kamieno išskobtą statinaitę.
Nors tai ne valdovų brangenybės, šie radiniai taip pat yra Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos raidos liudininkai. Jie atspindi čia dirbusių ir valdovus aptarnavusių amatininkų gyvenimą.
Kiti įdomūs radiniai – XVII a. pradžios vandentiekio sistemos dalys, mediniai vamzdžiai, drenažo sistema. Visi, kurie domisi technikos istorija ir nori sužinoti, kaip anuomet veikė rezidencijos infrastruktūra, tikrai turėtų tai pamatyti.
Pristatysime ir Pilies tilto medinio konstruktyvo dalis. Pilies tiltas buvo ten, kur dabar prasideda Pilies gatvė, nes ten iki XVIII a. pabaigos tekėjo viena iš Vilnios vagų (tiesa, ilgainiui nusekusi).
Taigi kiekvienas, norintis patekti į siena juosiamą Vilniaus žemutinę pilį ir joje buvusius Valdovų rūmus, turėdavo pereiti Pilies tiltą. Dabar ten – gatvė, o senųjų Pilies vartų vietą žymi keturi dideli granito luitai. Minėti radiniai taps nuolatinės ekspozicijos dalimi, jų premjera – liepos 6-ąją.
– Gal bus ir technologinių naujovių? Tokių kaip pernai pristatyta virtuali kelionė po Valdovų rūmų istoriją?
– Virtualios realybės akinius taip pat vertėtų išbandyti. Per metus toji kelionė gerokai pailgėjo, buvo papildyta ir naujais istoriniais laikotarpiais, ir įspūdingais vaizdais. Tiesa, norintys jais pasimėgauti turėtų neužmiršti atsinešti vieno euro monetų. Tik įmetus monetą į terminalą prasideda virtuali kelionė.
Šių metų naujovė – informaciniai terminalai, kurie jau senokai populiarūs didžiausiuose pasaulio muziejuose. Lankytojai, apžiūrinėjantys muziejaus ekspoziciją, galės daug informacijos rasti terminaluose: ir apie konkrečius archeologinius radinius, ir apie rūmų kasdienybę ar šventes, ir apie Lietuvos valdovų asmenybes bei jų likimus.
Juk istorinės medžiagos, kurią specialistai surinko iš įvairių šalių archyvų, bibliotekų, muziejų, ir eksponatų mes turime labai daug. Ji buvo susisteminta ir dabar visiems pasiekiama per terminalų sistemą, kurios startas – taip pat liepos 6-ąją.
– Ar naujuose terminaluose bus galima rasti ir kokių nors pramogų, istorinių žaidimų?
– Žinoma, jie turėtų sudominti ne tik suaugusiuosius, bet ir vaikus, kurie galės pažaisti įvairius edukacinius žaidimus. Valstybės dienos proga lankytojų lauks ne tik kompiuteriniai, bet ir kitokie žaidimai.
Atėję į muziejų lankytojai gaus spalvingą knygelę su užduotimis. Pavyzdžiui, bus pasiūlyta įvairiose rūmų vietose surasti Vyčio ženklą. Atpažinti jo atvaizdą ant XIV, XV ar vėlesnių amžių eksponatų. Reikės atsakyti į knygelėje pateiktus klausimus ir taip pačiam susikonstruoti savą valstybingumo dėlionę.
Tradiciškai bus galima atviroje meno studijoje patiems pasigaminti istorinę Lietuvos vėliavėlę su Vyčiu. Ją lankytojai galės neštis namo – kaip šią šventę primenantį ženklą, kuris reiškia gerokai daugiau nei kur nors nusipirktas suvenyras. Dirbtuvėlės visą dieną vyks Valdovų rūmų lankytojų vestibiulyje.
– Šiemet nepaskelbėte nemokamų ekskursijų laiko. Ar jų nebebus?
– Bus. Ir tikrai nemažai. Mūsų gidai visą dieną ves ekskursijas valstybingumo tema. Juk mediniai eksponatai mena Mindaugo laikus, autentiškų mūrų liekanos – Gediminaičių dinastijos valdymo pradžią, o mūsų valstybės raidą atspindi daugybė kitų eksponatų bei muziejuje pateikiama informacinė medžiaga.
Tik nebereikės registruotis. Ekskursijos vyks kas valandą, o jei bus daugiau norinčiųjų, grupės bus formuojamos ir dažniau, kas pusę valandos.
Norėčiau priminti, kad 16 valandą rūmuose vyks ir istorikų diskusija. Jos tema – „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė modernaus valstybingumo kūrėjų vaizdinijoje“. Ji susijusi su šių metų Muziejų kelio tema, skirta Vasario 16-osios kūrėjams ir puoselėtojams. Pokalbyje dalyvaus istorikai Česlovas Laurinavičius, Ryšardas Gaidis, Olga Mastianica, profesorė Viktorija Daujotytė.
Bus puiki proga pakalbėti apie tai, kuo paremta mūsų tapatybė, ką mums reiškia senosios valstybės tūkstantmetis ir modernios respublikos šimtmetis. Istorikai pristatys naujausius savo tyrimų atradimus ir galbūt visai netikėtas daugeliui žinomų faktų interpretacijas.
– Du vakarus bus rodomas naujasis Justino Marcinkevičiaus „Mindaugas“. Ar tiesa, kad poeto tekstas šį kartą nuskambės kitaip?
– Muziejus Valstybės dieną veiks nuo 10 iki 21 val. Devintą valandą vakaro visi atėję į Vilniaus centrą galės užsukti į rūmų kiemą ir sugiedoti „Tautišką giesmę“ su specialiu įgarsinimu.
Visą programą vainikuos dramos, šokio ir specialiųjų efektų spektaklis pagal Just.Marcinkevičiaus „Mindaugą“. Argi įmanoma rasti geresnę vietą spektakliui apie Mindaugą nei ši erdvė, kuri mena Lietuvos valstybingumo ištakas.
Valdovų rūmų muziejus jau senokai puoselėjo sumanymą pristatyti lankytojams Just.Marcinkevičiaus dramos-poemos sceninį variantą. Juk pirmasis spektaklis pagal jo poemą šioje vietoje buvo pastatytas praėjusio šimtmečio pabaigoje, dar tuomet, kai čia vyko archeologiniai kasinėjimai ir stovėjo archeologų angarai.
Šį kartą norėjosi poeto tekstą perskaityti šiuolaikiškai. Todėl pakvietėme jaunus kūrėjus, kurie išsaugodami originalų Just.Marcinkevičiaus tekstą pateiks jį šiuolaikinio teatro formomis. Tai drama su šokiu, papildyta multimedijų efektais, įdomiu garso sprendimu.
Džiugu, kaip dirba ta jaunų žmonių kūrybinė komanda, nes jie Just.Marcinkevičiaus tekste įžvelgia labai daug sąsajų su šių dienų valstybės aktualijomis. Lietuva kraujuoja – daug negerovių politiniame gyvenime, o kartu ir nukraujuoja – daug žmonių išvažiuoja iš šalies.
Spektaklis bus nemokamai rodomas liepos 5-osios ir 6-osios vakare Valdovų rūmų kieme. Jis prasidės 22 valandą ir truks beveik dvi valandas su pertrauka.
Spektakliui 3D sprendimus kuria vienas geriausių šios srities menininkų – Rimas Sakalauskas. Spektaklio režisierė Marija Simona Šimulynaitė yra ir choreografė, todėl dalis siužeto vingių bus papildyta šokio kalba.
Ji sutelkė jaunų aktorių ir šokėjų komandą iš įvairių teatrų – net trylika atlikėjų. Spektaklio kompozitorius – Mindaugas Natalevičius.