Vieno seniausių, nuo 1985-ųjų metų gyvuojančio reprezentacinio uostamiesčio festivalio publika šiemet liepos 7–9 dienomis tris vakarus pirmąkart šurmuliuos Teatro aikštėje šalia paminklo Toravos Anikei.
Į kitas senamiesčio erdves Karlskronos aikštėje ir Dienovidžio skvere tomis dienomis žiūrovus vilios nuotaikingi „Šermukšnio“ renginiai vaikams ir šeimoms. Klaipėdos valstybiniame dramos teatre bus surengta mokslinė konferencija „Gatvės teatras – arčiau pramogos ar meno“.
19-tasis „Šermukšnis“ per 32 metus – šie skaičiai, pasak festivalį organizuojančio Klaipėdos savivaldybės centro Žvejų rūmai kultūrinės veiklos vadybininko Arūno Peštenio, iškalbingai byloja apie uostamiesčio gyventojų ir svečių pamėgtos gatvės teatrų fiestos atvirose ir uždarose erdvėse jaunystę bei jos brandą.
Per šimtmečius susiklosčiusios gatvės teatro tradicijos ir šiuolaikinės technologijos, vaizduotės šėlsmas, karnavalai, improvizacijos, meninės provokacijos, be vertimo žiūrovams suprantamas teatrinis vyksmas ant žemės, ore ir vandenyje – visa tai ir dar daugiau yra klaipėdietiškas „Šermukšnis“, kurio renginiai kaip visada bus nemokami.
Specialios festivalio scenos šiemet nebus – vakariniai spektakliai vyks skirtingose Teatro aikštės vietose (prieš, tarp ir aplink publiką) ir net Danės upėje, prie Pilies tilto.
Karlskronos ir Atgimimo aikštės, senamiesčio gatvės jau pasipuošė spalvingais „Šermukšnio“ meniniais akcentais, o Teatro aikštė – specialiomis dekoracijomis.
Festivalio rengėjai žiūrovams žada žaižaruojančius karnavalus, kaukių vaidinimus, bufonadas, žongliravimą, cirką, šokius, muziką, burleskas, pantomimą, performansus, lėlių teatrą, milžiniškų marionečių pasirodymus ugnies liepsnų ir vandens fone.
„Šermukšnio“ veikėjai persikūnys į literatūros šedevrų ir stebuklinių pasakų personažus, mitų ir legendų herojus, ateivius iš praeities ir ateities, mistiškus vaiduoklius, gyvūnus, pasirodys ir paprasti mirtingieji.
Tarptautinio festivalio lankytojai neišvys spektaklių pagal klasikines vaidybos sistemas ir tokių vaidinimų, kurie įprastose scenose verčiami į lietuvių kalbą.
Nebus čia ir su politika, siaubu, striptizu, purvu, pakaruokliškais ir kitokiais šiurpą keliančiais makabriškais vaizdiniais susijusių mizanscenų, kurios ne tik šokiruoja publiką, bet gali ilgam sugadinti nuotaiką.
Dar viena „Šermukšnio“ ypatybė – glaudus sąlytis su publika. Po atviru dangumi rampos neskiria artistų ir žiūrovų, tad žmonėms atsiveria galimybės tapti interaktyviais daugelio vaidinimų bendraautoriais - dalyvauti veiksme..
Pagrindinėje programoje – garsiausių Europos šalių gatvės teatrų festivalių favoritai. Kiekvienas jų pasirodymas taps išskirtiniu, nes tai bus premjeros ir Klaipėdoje, ir Lietuvoje.
Vieninteliai klaipėdiečiams jau pažįstami dalyviai iš užsienio – kaukių teatras iš Sankt-Peterburgo „Mr Pejo‘s Wandering Dolls“ („Klajojančios pono Pežo lėlės“). Artistai iš Rusijos labai patiko pernykščio festivalio žiūrovams ir rengėjams, tad buvo pakviesti ir šiemet. Jie parodys du vaidinimus – „Mėnulio vaiduokliai“ ir „Paskutinis bastionas“.
Išskirtinis belgų trupės „Studio Eclipse“ šokio ir judesio vaidinimas „Du skęsta, trys plaukia“ bus rodomas „ant vandens ir po vandeniu“ – ant Danėje plūduriuojančios platformos.
Tarptautinio projekto „Slagman Producties“ (Vokietija – Nyderlandai) humoristinių personažų scena – didžiulė dėžė-lagaminas. Neįpareigojantis spektaklio pavadinimas „Pop-Up!“ tik sufleruoja, kad žiūrovai, regis, nenuobodžiaus.
Dar vienas tarptautinis duetas - Adrianas Schvarzsteinas (Ispanija) ir Jūratė Širvytė-Rukštelė (Lietuva), atvykęs „iš nelabai tolimos praeities“, stebins žiūrovus provokuodamas, kurdamas absurdiškas bei siurrealistines situacijas („Atvykėliai“).
„Šermukšnio“ festivalių senbuvis klaipėdietis Benas Šarka (Gliukų teatras) neabejotinai yra dažniausiai juose vaidinęs artistas, išgarsėjęs efektingais gatvės spektakliais-performansais. Šįkart jis į kompaniją pasikvietė šiuolaikinio šokio menininkę Rūtą Butkus - artistų duetas pristatys naują žinomo B.Šarkos performanso „Unduo Dubuo“ versiją.
Į festivalio programą įsilies ir Klaipėdos lėlių teatras su klaipėdiečiams jau pažįstamu originaliu projektu „Familia“ - senamiesčio erdvėse uostamiesčio lėlininkai perteiks fantasmagorinių-humoristinių kasdienybės vaizdelių.
Žodis „fai“ tailandiečių kalba - „ugnis“. Grupė „Compagnie Faï“ iš Prancūzijos pristatys du skirtingus magiškus reginius fejerijas – neįtikėtinos fantazijos šokio ir ugnies teatro kalba taps realybe.
Pradėti festivalį ir parodyti baigiamąjį spektaklį patikėta svečiams iš Lenkijos - teatrui „Klinika Lalek“. Lenkų vaidinimuose kvapą gniaužiančius vizualinius efektus kurs didžiulės lėlės, „skraidantys“ objektai, mirguliuos vaizdo instaliacijos, degantys laužai apšvies šėlstančius kaukių karnavalo personažus.
Pirmajame „Klinika Lalek“ spektaklyje „Didžiausias marionečių ciklas pasaulyje“ pasirodę natūralaus dydžio drambliai, žirafos novatoriškai atskleis tradicinio cirko tradicijas. Kitas alchemikų biblijos „Tabula smaragdina“ inspiruotas lenkų spektaklis „Poema apie saulę ir mėnulį“ pakylės net į kosmoso erdves.
Festivalio „vinimi“ pretenduoja tapti teatro iš Frankfurto (Vokietija) „Antagon TheaterAKTion“ spektaklis „F.A.U.S.T. III“, vaidinamas dviejose aikštelėse. Įspūdingas šios trupės gastrolių grafikas: iš pasaulinės EXPO parodos Astanoje (Kazachstanas) - į Varšuvos tarptautinį festivalį, paskui - pasirodymas „Šermukšnyje“. Nuleidusi festivalio uždangą trupė išvyks gastroliuoti Karibų jūros baseine – į Kosta Riką.
Vokiečių teatro spektaklyje vaidina 18-os artistų komanda iš Austrijos, Brazilijos, Čilės, Ispanijos, JAV, Lietuvos. Šiuolaikiškai traktuojama nemaraus Johano Wolfgango Goethes kūrinio „Faustas“ studija, archaiška, bet ekspresyvi choreografija, akrobatika, muzika, vanduo, šviesos ir ugnis – visa tai parodys garsioji trupė iš Frankfurto.
„Šermukšnio“ renginiams amžiaus cenzas netaikomas, bet kai kurie vakaro vaidinimai baigsis apie vidurnaktį, todėl vaikams parengta speciali dienos programa. Karlskronos skvere, klounų teatro „Dulidu“ palapinėje, mažieji žiūrovai galės mokytis žongliravimo meno, akrobatikos, klounados, kartu netgi sukurs vaikišką spektaklį.
Dienovidžio skvere kartu su jaunimo teatro „Be durų“ ir pantomimos teatro „A“ aktoriais vaikai darys teatrinę mankštą, bus supažindinti su grimo paslaptimis, pakviesti į žaismingą fotosesiją su pasakų personažais. Jauniesiems žiūrovams skiriami du spektakliai – „Profesorius ir blusa“ ir „Vaikai iš Šermukšnių sodelio“.
Konferencija „Gatvės teatras – arčiau pramogos ar meno“ Klaipėdos valstybiniame dramos teatre vyks liepos 8-ją (pradžia - 12 val.). Pranešimus skaitys Vytauto Didžiojo, Klaipėdos ir Šiaulių universitetų teatro specialistai.
Šiųmetis tarptautinis gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis“ įtrauktas į Klaipėdos - Lietuvos kultūros sostinės renginių programą. Jį organizuoja uostamiesčio savivaldybės kultūros centras Žvejų rūmai. Pagrindiniai tradicinio renginio rėmėjai - Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos savivaldybė.