Švedų aktorius M.Nyqvistas užgeso birželio 27-ąją Stokholme – pastaraisiais metais jis kovojo su plaučių vėžiu. Liko žmona ir du vaikai.
Pasaulinį pripažinimą aktorius pelnė jau sulaukęs penkiasdešimtmečio, kai nusifilmavo švedų rašytojo ir žurnalisto Stiego Larssono trilogijoje „Tūkstantmečio saga“ („Millennium“). Filmuose „Mergina su drakono tatuiruote“, „Mergina, kuri žaidė su ugnimi“ ir „Mergina, kuri užkliudė širšių lizdą“ jis vaidino žurnalistą detektyvą Mikaelį Bliumkvistą.
Po to M.Nyquistą pradėjo kviesti ir į Holivudo projektus – jis vaidino trileriuose „Neįmanoma misija. Šmėklos protokolas“, „Džonas Vikas“, „Pagrobimas“, o tarp filmų, kurie dar tik išvys ekraną, yra, pavyzdžiui, „Kurskas“ – rusų povandeninio laivo likimo kino versija, kurios premjera numatyta 2018 metais.
Tačiau tėvynėje M.Nyqvistas tuo metu buvo žinomas jau tris dešimtmečius. Jis gimė 1960 m. lapkričio 8 d. Stokholme. Jį užaugino įtėviai – švedė motina ir italas tėvas.
Septyniolikos metų Michaelas pagal studentų mainų programą išvyko į JAV, ten ir gavo pirmąsias aktorinio meistriškumo pamokas. Grįžęs į Švediją įstojo į baleto mokyklą, bet po metų metė. Būdamas devyniolikos įstojo į Malmės teatro akademiją. Kai ją baigė, buvo priimtas į Karališkąjį dramos teatrą. 1982-aisiais debiutavo kine, nusifilmavęs televizijos filme „Kamraterna“.
Proveržis įvyko 1997-aisiais, kai nusifilmavo detektyviniame seriale „Bekas“, o tikrą sėkmę M.Nyqvistui pelnė vaidmuo filme „Kartu“ (2000 m.) – komedijoje apie praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio hipių komuną Stokholme. Už pagrindinės herojės vyro, šiurkštaus girtuoklio, dėl kurio ji ir išeina į komuną, vaidmenį M.Nyqvistas buvo nominuotas Švedijos kino premijai „Guldbagge“ – Auksiniam vabalui – kaip geriausias antrojo plano aktorius.
O 2004 m. M.Nygvistas suvaidino pagrindinį vaidmenį režisieriaus Kay Pollako filme „Så som i himmelen“ („Kaip danguje“), patekusiame į „Oskaro“ nominantų – geriausių filmų užsienio kalba – trumpąjį sąrašą. Po to M.Nyqvisto kūrybinis kelias susikirto su „Tūkstantmečio“ trilogija.
„Millennium“ autorius S.Larssonas taip ir neišvydo savo trilogijos išspausdintos – jis mirė 2004 metais, o pirmas tomas buvo išleistas tik 2005-aisiais. Tai gana šiurpi istorija, parodanti to meto Švedijos visuomenės juodąsias puses – prievartautojus, neonacistus ir žudikus. Jos centre – tyrimas, kurį atlieka žurnalistas Mikaelis Bliumkvistas (jo prototipu tapo pats rašytojas) aktyviai dalyvaujant talentingai kompiuterių įsilaužėlei Lisbet Salander.
M.Nyqvistas buvo pasirinktas atlikti pagrindinio herojaus vaidmenį, žinoma, ne tik dėl vardų panašumo. Tuo metu jis buvo vienas autoritetingiausių Švedijos aktorių, turintis darbo teatre patyrimo ir sukūręs profesionalų pastebėtų kino vaidmenų. Režisierius Nielsas Ardenas Oplevas ekranizavo iškart visą trilogiją ir tik vėliau filmas buvo padalytas į dalis. Beje, jis labai prisidėjo prie knygos populiarumo visame pasaulyje. O po to kilo masinis jau mirusio rašytojo ir jo kūrinių garbinimas – pavyzdžiui, 2010 m. S.Larssono knygos peržengė milijono ribą „Amazon“ portale.
Šio populiarumo dalis teko ir švedų filmų aktoriams – ir M.Nyqvistas, ir Lisbet vaidmens atlikėja Noomi Rapace (37 m.) buvo pakviesti į amerikiečių kino studijas. N.Rapace nusifilmavo Guy Ritchie filme „Šerlokas Holmsas II: šešėlių žaidimas“ ir Ridley Scotto – „Prometėjas“ bei „Svetimas“. M.Nyqvistui teko ne tokie ryškūs vaidmenys – jam dažnai teko vaidinti rusų banditus (kaip filme „Džonas Vikas“), ir intelektualiam švedui tai, matyt, nebuvo lengviausia užduotis.
Savo pėdsaką kine M.Nyqvistas paliko. Pasirodžius ekrane amerikietiškai režisieriaus Davido Fincherio „Merginos su drakono tatuiruote“ versijai, kurioje pagrindinį vaidmenį atliko Danielis Craigas, daug kas jo herojų lygino su tuo Mikaeliu Bliumkvistu, kurį vaidino švedų aktorius. Ir dažniausiai lyginimas buvo M.Nyqvisto neskubraus personažo, kur kas geriau atliepiančio S.Larssono knygų dvasią, naudai.
Parengė Milda Augulytė.