„Taikos vėliavai štai jau daugiau nei aštuoniasdešimt metų – ji atsirado kaip atsakas į nuolat karų draskomo pasaulio iššūkius. Iškilmingai iškeldami Taikos vėliavą, mes – Lietuvos žmonės – prisijungiame prie visų tų pasaulyje, kuriems Taikos išsaugojimas yra pagrindinis ir svarbiausias siekis“, – ceremonijos metu pažymėjo kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.
Ministrė pabrėžė, kad Taikos vėliava nuo pat pradžių glaudžiai siejosi su kultūra ir menu. Neatsitiktinai Taikos vėliavos iniciatorius Nikolajus Rerichas taip pat yra ir vienas pirmųjų kultūros išsaugojimo ir paveldo teoretikų ir ideologų. Būtent per kultūros ir meno puoselėjimą garsiojo Rericho pakto signatarai matė tiesiausią kelią į taikos išsaugojimą.
„Įsipareigodami saugoti kiekvienos kultūros unikalumą, pažindami ją, kuriame kultūros kelius ir ryšius, kurie globalių iššūkių kupiname šiandienos pasaulyje leidžia mums rasti bendras vertybes ir bendrus tikslus, svarbius kiekvienam iš mūsų“, – sakė L. Ruokytė-Jonsson.
Šiemet sukanka 82 metai, kai 1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone buvo pasirašytas Rericho Paktas, pirmąkart istorijoje paskelbęs pasauliui apie genialių žmonių sukurtų meno, mokslo ir kitų kultūros paminklų unikalumą, apie būtinybę juos apginti ir išsaugoti. Paktą pasirašė Jungtinės Amerikos Valstijos ir dar 20 Lotynų Amerikos šalių.
Tarptautinio Taikos vėliavos komiteto prie Jungtinių Tautų prezidentė dr. Alicija Rodrigez Fernandez Tarptautinio Taikos vėliavos komiteto vardu 2015 metų rugsėjo 10 dieną Lietuvos Respublikos Seimui įteikė Taikos vėliavą ir paskelbė Lietuvą Taikos Respublika. Šiuo apdovanojimu Lietuva, pirmoji valstybė pasaulyje, buvo pagerbta įvertinus nuoseklų taikos per kultūrą siekimą, Pasaulio kultūros dienos įteisinimą įstatymu, kasmetį Taikos vėliavos iškėlimą, Taikos miestų, miestelių, mokyklų skelbimą ir kitas taiką puoselėjančias iniciatyvas. Šiais metais Pasaulio kultūros diena Lietuvoje minima jau 11-tą kartą.