Kaip teigia teatro vadovas, šio spektaklio režisierius Linas Marijus Zaikauskas, Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras rengiasi išskirtiniam projektui – „Russia Today“. Tai spektaklių ciklas, kuris iš tradicinės teatro scenos žengia į neįprastas spektaklių realizavimo erdves – teismo salę, restoraną ir net Panevėžio moterų kalėjimą. Pagrindinė numatomų spektaklių tema – pasipriešinimas propagandai, lydinčiai mus kiekvieną dieną.
Teismo pirmininkė Virginija Svirplienė, uždegusi žalią šviesą šiam projektui, kartu su spektaklio režisieriumi L.M.Zaikausku sutarė, kad tai abipusiškai naudingas projektas, atveriantis neįprastą erdvę teatro bendruomenei, per režisuotą gyvenimišką situaciją ir teismo procesą iškeliantis ir nagrinėjantis šių dienų realijas.
„Teismas tampa vis labiau atviras, siekia visuomenės pasitikėjimo, nešališkų, kompetentingų ir suprantamų žmogui teismo sprendimų, jų išaiškinimo ir kuo skaidresnio teismo darbo. Teismas drąsiai įsitraukė į šį projektą, suteikdamas savo patalpas. Visi susidomėję neįprasta spektakliams aplinka, galbūt nebuvę teisme žmonės turės galimybę įtaigiai pažiūrėti spektaklį – teismo posėdį, pasijusti teismo proceso dalyviu“, – sakė Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkės pavaduotoja Daina Vaidachavičienė.
„Teatras nori priartėti prie hiperrealizmo, kai aplinka, kurioje vyksta spektaklis yra ne butaforinės dekoracijos, bet priešingai – tikros sienos, tikri teismo suolai, teisėjo tribūna. Tai žiūrovui leidžia įsijausti ir visais pojūčiais išgyventi spektaklį. Jis mato – aktorė prieš pat jį. Jis girdi. Monologui nereikia papildomų mikrofonų, nes erdvė – kamerinė. Jis jaučia, kad šalia esantys žiūrovai, tai lyg teismo salėje sėdintys liudytojai. Jis užuodžia senus medinius suolus ir naujai perdažytas sienas, jau girdėjusias šimtus bylų. Tai ir yra hiperrealizmas – naikinti ne tik vadinamąją ketvirtąją scenos sieną, bet naikinti visas įmanomas ribas ir žiūrovą įtraukti į spektaklį, tapti jo funkcionuojančia dalimi“, – sakė režisierius L.M.Zaikauskas.
„Mergaitės svajonė“ pagal Juroslavos Pulinovič pjesę – tai monospektaklis, nukeliantis į dažnam žiūrovui nemalonią situaciją. Į aplinką, prieš kurią norėtųsi užsimerkti, tačiau esi priverstas joje nors trumpam apsilankyti ir susipažinti su nepatogiąja gyvenimo puse. Natašai šešiolika. Ji mąsto daug. Trūkinėjančiais dialogais su pačia savimi. Nes dialogą su pasauliu jai užmegzti sunku. Nes jos motiną mirtinai sumušė suteneris Vadikas, o daugiau artimųjų nėra. Nieko nėra. Gal tik svajonė. Natašos svajonė, kuri galbūt ir galėtų tapti realybe. Tik ar svajonės pildosi? Monospektaklį vaidins aktorė Erika Račkytė.
Apie projektą „Russia today“
Projektą „Russia Today“ pristato idėjos sumanytojas ir spektaklių režisierius Linas Marijus Zaikauskas: „Idėja kilo iš paprastos ir galbūt keistos minties. 2017-ieji – jubiliejiniai Rusijos revoliucijos metai, lygiai šimtmetis. Besidomėdamas teatru pamačiau, jog įvairūs pasaulio teatrai bando šį jubiliejų vienaip ar kitaip paminėti. Vienas teatras Didžiojoje Britanijoje, pavyzdžiui, stato Maksimą Gorkį. Taip ir man kilo idėja – kodėl mums nepabandžius paminėti tokį keistą jubiliejų? Tuo labiau kad dabar visi itin stebime naujienas ir tai, kas vyksta, mūsų kaimyninėje Rusijoje. Ilgą laiką buvę okupuoti šios gigantės, šiandien galime pasidžiaugti, kad jau dvidešimt septyneri metai (ketvirtis amžiaus!), kai esam laisvi, tačiau nenustojame žvalgytis, o ir teisingai, į pasaulio naujienas, kurios praneša apie esamą situaciją.“
Paklaustas, kaip kilo idėja spektaklių ciklą pavadinti būtent taip – „Russia Today“, režisierius atsakė: „Vėlgi, būdamas užsienyje, atsitiktinai įsijungiau vieną iš televizijos programos kanalų ir jo pavadinimas buvo „Russia Today“. Ši televizija pasirodė labai „putiniška“, tiesiog propagandinis kanalas, kuris žiūrovams bando nušviesti Rusiją šviesiausiomis spalvomis. Neva Rusija – tiesiog nepaprasta šalis, ideali valstybė. Gerai žinodamas šią šalį, nes daug metų ten dirbau ir gyvenau, žinau, kas iš tiesų joje vyksta.
Taigi, pažinodamas daug šiuolaikinių rusų dramaturgų, jaunų ir vyresnių, pagalvojau, kad būtų puiku atsispirti nuo jų kūrybos ir pažvelgti į jų šalį iš jų pačių perspektyvos. Su trupučiu ironijos šių pjesių pastatymus norėjau pavadinti būtent matyto kanalo pavadinimu.“
Spektaklių cikle „Russia Today“ numatomi ir dar keli pastatymai. Vienas jų – „Solo vienišai širdžiai“, pagal A.Vasiljevo pjesę, kurį planuojama realizuoti taip pat neįprastoje aplinkoje – tikrame restorane.
Pirmasis spektaklių ciklo monospektaklis „Mergaitės svajonė“ Panevėžio miesto apylinkės teismo 301 posėdžių salėje bus rodomas kovo 25 ir 31 dienomis 18 val.