Kuo dar bus ypatingas P.Giunterio ir E.Saksono koncertas? Kaip kilo idėja legendinio minimalisto kūrinį atlikti Lietuvoje? Apie tai – pokalbis su mušamųjų virtuozu, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisteriu ir ansamblio „Giunter Percussion“ vadovu P.Giunteriu.
Maestro sureagavo žaibiškai
Pasak P.Giunterio, mintis surengti šį koncertą kilo šių metų pavasarį, Baltijos šalių orkestrų festivalio metu. „Tada mano kolega iš Latvijos Edgaras Saksonas ir pasiūlė koncerto idėją. Kadangi esame seni pažįstami ir draugai, per bendrą vakarienę su Latvijos nacionaliniu simfoniniu orkestru pradėjome kalbėtis apie galimybę padaryti kažką naujo ir įdomaus. Edgaras jau grojo Ph.Glasso Koncertą su Jonathanu Haasu, kuriam šis kūrinys ir buvo parašytas“, – pasakojo perkusininkas.
Idėja iš karto patiko Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovui ir vyr. dirigentui Gintarui Rinkevičiui. „Simfoniniame orkestre gauti koncertą ateinantiems metams ar net dviem ne taip lengva. Tačiau maestro sureagavo žaibiškai. Jam patinka naujovės“, – džiaugėsi P. Giunteris.
Kūrinys – itin pavykęs
Vienu įtakingiausių XX a. kompozitorių tituluojamo, net tris kartus „Oskarui“ už muziką kino filmams nominuoto Ph.Glasso kūrinys mušamųjų virtuozui paliko didelį įspūdįkokybe ir profesionalumu. „Man pačiam buvo netikėta sužinoti apie parašytą modernų aukščiausio lygio Koncertą timpanams solo su simfoniniu orkestru. Pasaulyje būta daug bandymų tai padaryti, bet šis – itin vykęs. Manau, kad koncertas taps savotišku viso sezono perlu“, – neabejojo P. Giunteris.
Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisteris teigė, jog kūrinys parašytas tokia profesionalia kalba, lyg būtų rašęs žmogus, grojantis timpanais.
„Mano galva, tam įtakos turėjo glaudus autoriaus bendradarbiavimas su solistu, kuriam Koncertas buvo rašomas. Dažnai pastebiu, kad atliekant instrumentinę muziką problemų kyla dėl to, kad kompozitoriai nebendradarbiauja su atlikėjais. Visiems kompozitoriams linkėčiau kuo daugiau tokio bendravimo – tada jų kūriniai suspindėtų daug ryškiau“, – kalbėjo P. Giunteris.
Partneris – virtuozas iš Latvijos
Lietuvio kolega šiame koncerte – žymus latvių perkusininkas, Latvijos nacionalinio simfoninio orkestro koncertmeisteris ir Latvijos muzikos akademijos profesorius E.Saksonas.
„Galiu pagirti Latvijos nacionalinio simfoninio orkestro mušamųjų grupę, kurios koncertmeisteris yra E.Saksonas. Tai europinio lygio muzikantai – beveik vien koncertmeisterio mokiniai“, – teigė P. Giunteris.
E.Saksonas taip pat yra ir tarptautinio mušamųjų festivalio „Percussion Ukmergė“ meno vadovas. Jo dėka šis festivalis suklestėjo, tapo sunku patekti į renginius.
Stebins ir instrumentų kiekiu
Lapkričio 11-osios koncerte atlikėjas ne tik didelę energijos ir polėkio dozę, bet ir atskleisti visas timpanistų technines galimybes. Vakaras bus išskirtinis ir instrumentų kiekiu – kartu su simfoniniu orkestru du solistai jame gros keturiolika timpanų.
Daug pastangų ir energijos reikalaujantį kūrinį P.Giunteris tikisi atlikti ir ateityje. „Tikiuosi, kad pagrosime jį Niujorke“, – prasitarė atlikėjas.
Pavelo Giunterio, Edgarso Saksonso ir Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertas „Pavel Giunter ir Edgars Saksons: minimum / maximum“ įvyks lapkričio 11 d. 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose. Dirigentas Brianas Schembri. Bilietus galite įsigyti „Tiketoje“ ir Vilniaus kongresų rūmų kasose.