Tačiau miesto dvasia – ne tik pastatai ir sienos, fasadai ir bokštai, detalės ir linijos. Jai sukurti ir ja alsuoti reikalingas garsas – muzika, sklindanti iš pastatų sienų ir pro jų langus, alsuojanti miesto gyventojų širdyse. Būtent to trūksta Vilniaus miesto barokui, palikusiam reikšmingą skulptūros, tapybos, literatūros, taikomosios dailės kūrinių palikimą, tačiau už storų miesto sienų paslėpusiam senąją baroko muziką.
Ta proga Lietuvoje jau antrus metus rengiamas baroko muzikos festivalis Baroko vakarai. Prancūzų institutas Lietuvoje kartu su Nacionaliniu muziejumi Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmais rengia nedidelę muzikos šventę klausytojams, pasiruošusiems susipažinti su senąją baroko muzika, įkvėpti jos, alsuoti ja ir per ją dar geriau pažinti miesto dvasią.
Festivalis lapkričio 26–29 dienomis kviečia į penkis koncertus Vilniuje, vieną Klaipėdoje bei tarptautinę mokslinę konferenciją „Senoji muzika Europoje ir Baltijos šalyse“. Pagrindinė festivalio žvaigždė – senoji baroko muzika. Baroko vakaruose susipins Prancūzijos atlikėjų unikalumas, iberietiško karčio dvasia, itališkas lėlių subtilumas.
Festivalio ramstis – Prancūzijoje susikūręs ir viso pasaulio pripažinimą pelnęs ansamblis „Poème Harmonique“. Ši menininkų grupė susikūrė dar 1998 metais. Jos programa koncentruojasi ties XVII ir XVIII amžiaus pradžios vokaline ir instrumentine muzika. Aktoriai, šokėjai, cirko artistai ar lėlininkai prisideda prie dainininkų ir muzikantų.
Vincentas Dumestre – „Le Poème Harmonique“ įkūrėjas ir meno direktorius. Luvro mokykloje jis studijavo meno istoriją, Paryžiaus meno mokykloje baigė klasikinės gitaros studijas, mokėsi groti liutnia, baroko gitara. Grojo koncertuose su ansambliais „Ricercar Consort“, „La Simphonie du Marais“, „Le Concert des Nations“. 1998 m. jis įkurė „Le Poème Harmonique“, kuris greitai išpopuliarėjo, o žurnalas „Diapason“ išrinko V.Dumestre jaunuoju 1999-ųjų talentu. Apsuptas talentingų menininkų trupės, jis stengiasi atgaivinti baroko scenos meną, savo projektais jį priartindamas prie kitų menų.
Per Baroko vakarus ansamblis parodys šokio ir muzikos projektą „Danza!“, pakviesiantį nusikeltį į Prancūzijos pietus ir pajusti iberietišką dvasią. Jūros bangų skalaujamame mieste Klaipėdoje bus pristatytas daugiausia klausytojų dėmesio praėjusiais metais sulaukęs spektaklis „Lagamino vaikai“. Šiame pasirodyme muzika atkuria pasaulį, kuriame komikas, įkvėptas gėrybių, atrastų lagamine, kuria autonomiškus paveikslus. Poetiškas, linksmas ir kartais melancholiškas aktorių pasirodymas pakerės visą šeimą, nuo 7 iki 77 metų.
Apskritojo stalo diskusijoje festivalis bendro pokalbio apie senosios muzikos padėtį ir išskirtinumą bei jai kylančius iššūkius pasaulyje ir Baltijos šalyse sukvies senosios baroko muzikos profesionalus ir mėgėjus. Diskusijoje dalyvaus Lietuvos, Estijos, Latvijos bei Prancūzijos muzikos profesionalai.
Iškilminga festivalio kulminacija bus opera „Kaligula“, Giovanni Maria Pagliardi trijų veiksmų lėlių teatro spektaklis, sukurtas Venecijoje 1672 metais. Tai – vienintelė opera muzikos istorijoje, vaizduojanti Romos imperatoriaus Kaligulos gyvenimą, tiek amžininkų, tiek jo gyvenimo tyrinėtojų apibūdinamą kaip tarp pamišimo ir sveiko proto, tarp aistros ir galios, tarp savęs ir valstybės. Operoje susiduria Venecijos opera ir Sicilijos lėlės – du visiškai skirtingi pasauliai, kurie vienas kitą papildo nepaprastai subtiliai. Šis projektas įgyvendinamas ansamblio „Poème Harmonique“ muzikantams bendradarbiaujant su Lietuvos muzikos ir teatro akademija.
Klavesinininko J.Rondeau rečitalis. Lapkričio 27 d., penktadienis, 19 val. Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmai.