Renginyje susijungs tekstų autorių ir garso režisierių idėjos bei šiųmečių „TARP“ festivalio užsienio svečių garso dovanos: poetų eilės, skambančios netradicinėse erdvėse, komiksai, virtę garsais, ir kviestinių autorių audiokoliažai bei kiti garsiniai eksperimentai bus pateikti profesionalios stereoįrangos aplinkoje – visiškoje tamsoje skendinčioje kino teatro salėje. Po pristatymo audioziną bus galima perklausyti ir festivalio „TARP“ tinklalapyje www.tarpfest.lt.
Zinas, pakviestas būti garsu
„Audiozinas – tai zinas, pakviestas būti garsu. Prieš porą metų festivaliui „TARP“ kūrėme popierinį ziną, jubiliejiniam nusprendėme vieną mediją paversti kita išlaikant įsivaizduojamo popierinio zino struktūrą – svečių rubrikas, interviu, poetų eiles ir komiksus. Dirbame su garsais, vietoj puslapių kuriame garso takelius. Zino dizainas bus viską įrėminantis bei pristatantis pranešėjo balsas“, – sakė idėjų ir tekstų kūrėja Aistė Jūrė, prieš porą metų kūrusi festivaliui popierinį ziną.
Įgyvendinant audioziną bendradarbiauti pakviesti tekstų autoriai bei garso specialistai. Bendras jų darbas –atskiri garso takeliai, kurie ir sudarys visą audioziną. Šios idėjos kūrėjus domino tiek su tekstais, tiek su garsais eksperimentuoti ir bendradarbiauti linkę profesionalai.
„Daugeliui dalyvių prireikdavo netrumpos įžangos, skambučio ar susitikimo, kad paaiškintume, kokiame projekte kviečiame juos dalyvauti. Galiausiai daugelis su entuziazmu sutiko tapti eksperimentinio zino bendrakūrėjais“, – teigė A.Jūrė.
Rugsėjo 16 dieną nuskambėsiančio audiozino teksto autoriai Donatas Petrošius, Agnė Žagrakalytė, Laima Kreivytė, Žilvinas Andriušis, Darius Jurevičius, Ieva Gudmonaitė, Dainius Gintalas, Vaiva Grainytė, Marius Burokas, Benediktas Januševičius, Gerda Jord, Miglė Anušauskaitė, Žygimantas Kudirka ir A.Jūrė. Garso autoriai – Alessandro Bosetti (Italija), Rosen (Jungtinė Karalystė), Vladas Dieninis, Gediminas Jakubka, Dominykas Digimas, Armantas Gečiauskas, Donatas Tubutis ir Adas Gecevičius. Dizaineris – Tadas Karpavičius, programuotojas – Stasys Mickus.
Įrašai daryti ir parkuose, ir maudantis ežere
Audiozino kūrėjai teigia, kad mintis apie tokį projektą kilo stebint sunkiai žanrams priskiriamų festivalio „TARP“ svečių pasirodymus bei jų kūrybą. Audiozino formatas atspindi ir festivalio esmę – žaisti su medijomis, jas perkurti, o ne joms tarnauti. Tokie zinai pasaulyje egzistuoja, tačiau iki šiol Lietuvoje to dar nebuvo. Norėdami suteikti kiekvienam tekstui ir jo autoriui autentišką skambesį, šio zino kūrėjai paliko tradicines įrašų ir atlikimų vietas ir su technika iškeliavo į jiems naujas erdves mieste ar gamtoje.
„Ieškojome įkvėpimo iš aplinkos, joje esančių objektų, gamtos padiktuotų sąlygų. Taip atsitiko D.Jurevičiui, kai nuvykę į Europos parką ir pradėję ten vaikščioti vietoj vieno teksto įrašėme penkis, o vykdami į Vilnių užsukome išsimaudyti ir ten įrašėme dar vieną tekstą. Atrodė, kad tam nebus galo, nes kiekvienai įdomesnei vietai Darius atrasdavo po tekstą“, – audiozino įrašymo paslaptis su poetais praskleidė projekto kuratorius Vladas Dieninis.
Festivalis „TARP“ vyks rugsėjo 15–19 d. Vilniuje. Jame bus pristatyti renginiai, laviruojantys tarp poezijos, muzikos, instaliacijų, videohaiku dirbtuvių, fotografijos parodų, gyvo garso koncertų ir performansų. Be Lietuvos atlikėjų, juose dalyvaus ir kviestiniai užsienio svečiai A.Bosetti (Italija), Gudrun Gut (Vokietija), Rosen (Didžioji Britanija), Vul Vulpes (Estija), SHE‘S A SHOW (Danija) ir Ondřej Buddeus (Čekija).
„TARP“ yra vienintelis tarpdisciplininius menus ir poeziją jungiantis tarptautinis audiovizualinės ir eksperimentinės poezijos festivalis Baltijos šalyse. Jis savanoriškai menininkų rengiamas nuo 2006–ųjų alternatyviose Lietuvos miestų erdvėse. Festivalyje pristatoma audiovizualinė poezija, kurios formulė – poezija + vaizdas + garsas. „TARP“ tikslai – kurti ir skleisti tarpdisciplininės poezijos tradicijas bei skatinti skirtingų sričių menininkų bendradarbiavimą.