Tyrimai atlikti Šiaulių „Aušros“ muziejaus iniciatyva. Prieš pradedant įgyvendinti Venclauskių namų restauravimo projektą norėta išsiaiškinti, kiek autentiškas išlikęs pastato interjeras. Atidengta savita sienų tapyba pranoko visus muziejininkų ir restauratorių lūksčius.
„Venclauskių namų interjeras atsiskleidė visu gražumu. Laukia didžiulis darbas – muziejininkų pareiga sutvarkius ir restauravus šį pastatą sukurti Šiauliams ir visai Lietuvai dar vieną įspūdingą kultūrinę erdvę“, – sakė Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.
Restauratorė nustatė, kad sienos buvo ištapytos tik pastačius namą 1925–1927 metais. Autentiškas Venclauskių namų sienų dekoras buvo išskirtinis, ryškus ir gana drąsus. Tuo metu puošniais įvairių spalvų gėlių raštais savo namus galėjo dekoruoti tik novatoriški, eksperimentuoti nebijantys šeimininkai.
„Sienos ištapytos jautriai, profesionaliai – tai nėra elementarus trafaretinis dažymas“, – pabrėžė restauratorė.
Venclauskių namų sienų tapybai būdingos vaiskios, ryškios spalvos, nėra pilkų ar blyškių tonų, vyrauja rožiniai, alyviniai, mėlyni atspalviai. Restauratorės atidengti gėlių motyvai vyrauja ir ant kambarių, ir ant laiptinės sienų. Vaizduojamos tradicinės, lietuvių darželiuose mėgstamos auginti gėlės: našlaitės, bijūnai, jurginai, tulpės.
„Nors tapyba paprasta, Venclauskių namų sienų dekoras yra originalus, nerasite kito tokio“ – sakė restauratorė I.Valkiūnienė.
Atidengtas autentiškas sienų dekoras bus vienas iš pagrindinių elementų atkuriant savitą Venclauskių namų interjerą. Išlikę autentiški langai ir durys, senose nuotraukose užfiksuoti baldai muziejininkams padės atkurti tokius pat namus, kokiuose gyveno jų šeimininkai – advokatas Kazimieras Venclauskis ir jo žmona aktorė Stanislava. Žymaus architekto Karolio Reisono tarpukario moderniosios architektūros pastatas kartu su autentišku interjeru kaip darnus ansamblis muziejaus lankytojams duris atvers po restauracijos. Šiems darbams numatyta 1, 9 milijono eurų valstybės ir europinių investicijų.
Restauruotų Venclauskių namų pirmajame ir antrajame aukštuose bus įrengta Šiaulių miesto istorijos ekspozicija. Miesto istorija bus pasakojama parodant šių namų šeimininkų S. ir K.Venclauskių gyvenimą. Dvi savo dukteris ir keliasdešimt našlaičių išauginusi Venclauskių šeima karo metais gelbėjo žydus, buvo už tai apdovanota. Tad žydų bendruomenės istorija bei jos tragedija per Antrąjį pasaulinį karą taps vienu ekspozicijos akcentų. Taip pat bus atskleisti miesto raidos istoriniai, ekonominiai, politiniai, kultūriniai, švietimo ir visuomeniniai aspektai. Vaikams Venclauskių namuose planuojama sukurti edukacinių erdvių, o šeimų laisvalaikiui pritaikyti namo kiemą.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus R.Balzos teigimu, pradedamas įgyvendinti Venclauskių namų restauravimo projektas Šiauliams ypač svarbus, nes miestas labai nukentėjo per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus, daug įspūdingų pastatų buvo nugriauta.
Kita vertus, Šiauliams pakenkė ir požiūris, kad miestas neturi nieko vertinga, todėl autentiškos architektūros pastatai nebuvo tinkamai saugomi juos atstatant ir rekonstruojant.
„Venclauskių namai Šiauliams reikšmingi ne tik dėl to, kad juose gyveno žinoma šeima, bet ir dėl autentiško tarpukario moderniosios architektūros pastato ir originalaus jo interjero“, – sakė direktorius.