T. Ševčenkos jubiliejų Lietuvoje mini Ukrainos teatralai

2014 m. spalio 17 d. 17:22
ELTA ir lrytas.lt inf.
Į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą (LNDT) penktadienį atvyksta Marijos Zankoveckos nacionalinis akademinis Ukrainos dramos teatras su spektakliu pagal ukrainiečių poeto Taraso Ševčenkos kūrinį „Katerina“. Šios gastrolės skirtos T.Ševčenkos 200 metų jubiliejui paminėti bei yra Ukrainos kultūros dienų Lietuvoje programos dalis. Šalyje vieši ir Ukrainos kultūros ministras Jevhenijus Nyščiukas.
Daugiau nuotraukų (1)
Socialinė poema „Katerina“ atskleidžia tragišką moters likimą. Tai herojės, ieškojusios turtų, bet radusios sunkią naštą, istorija. Šią poemą T.Ševčenka skyrė jį iš baudžiavos išpirkusiam poetui Vasilijui Žukovskiui.
„T.Ševčenka – mistikas, egzistuojantis dvasiniu lygmeniu. Kai dirbau su šiuo pastatymu, nustebino, kad jis kreipiasi tiesiai į Dievą, ir vienas pats. Tarasas persmelktas vienatvės, dėl to visą savo išpažintį surašo popieriuje. Mane visų pirma domina jo aktualumas šiandien. T.Ševčenka dirbo su siela, per sielą. Siela - jo esmė, kuri nesikeičia“, – apie spektaklį „Katerina“ kalba režisierius Bogdanas Revkevičius.
T.Ševčenka laikomas ukrainiečių literatūros klasiku, tautinio sąjūdžio įkvėpėju, žinomas kaip dailininkas ir kaip iliustratorius. Būdamas keturiolikos metų pradėjo tarnauti dvarininko Pavelo Endgelhardto namuose. Su savo ponu daugiau nei dvejus metus (1828-1831 m.) gyveno Vilniuje. Gyvendamas Lietuvoje, Vilniaus universitete mokėsi dailės pas Joną Rustemą.
Ukrainiečių filologas prof. Anatolijus Nepokupnas, tyrinėdamas archyvinę medžiagą, aptiko kelis dokumentus, patvirtinančius, kad Vilniuje T.Ševčenka yra gyvenęs dviejuose namuose – Pilies g. 10 ir Didžioji g. 23.
Be to, gerai mokėdamas lenkų kalbą, T.Ševčenka dar Vilniuje susipažino su Adomo Mickevičiaus ir kitų filomatų kūryba. Anot tyrinėtojų, laiškuose draugams jis ne kartą mini posakius iš A.Mickevičiaus „Konrado Valenrodo“ ir kitų kūrinių.
Vilniaus miestui T. Ševčenka paskyrė poemą „Garsingam Vilniuje įvyko...“. Kūrinys parašytas 1848 m. Spėjama, kad poemos siužeto pagrindu paimtas tikras atsitikimas Vilniuje apie 1832 m., kai buvo uždarytas Vilniaus universitetas. Poemoje minimas universitetas, Aušros Vartai, Vingio miškas, Neries upė. Teigiama, kad autorius gerai pažinojo Vilnių ir jo apylinkes.
KultūraTeatrasTarasas Ševčenka
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.