Nuo komunizmo palikimo iki paauglystės konfliktų
Pagrindiniam prizui ir trims papildomiems apdovanojimams bus nominuota 11 filmai iš 9 šalių. Aštuoni režisieriai Vilniaus publikai pristatys pirmuosius ilgametražius vaidybinius filmus, o kiti trys – savo antruosius darbus. Šiame konkurse dalyvaus ir lietuviškas filmas „Lošėjas“.
Programoje „Nauja Europa - nauji vardai” žiūrovai išvys Slovėnijos režisieriaus Roko Bičeko darbą „Klasės priešas“. Dramatiškus mokinių ir mokytojo, kurio despotiškas elgesys galėjo turėti įtakos klasės draugės savižudybę, santykius analizuojantis filmas buvo apdovanotas Europos kino kritikų federacijos prizu.
Lenkijos režisierius Bodo Koxas pristatys savo filmą „Mergina iš spintos“ apie neįprastą draugystę tarp neįgalaus vaikino, jo brolio ir paslaptingos merginos, gyvenančios netoliese.
Slovakijai ir Čekijai atstovaus režisieriaus Jurajaus Lehotský filmas „Stebuklas“, kuris nukels į pataisos namus. Juose atsidūrusi penkiolikmetė paauglė susidurs su niūria kasdienybe ir svajos ištrūkti bei gyventi su dvigubai vyresniu mylimuoju, priklausomu nuo narkotikų.
Bosnija ir Hercegovina, bendradarbiaudama su Vokietija ir Slovėnija, šiemet pristatys juostą „Su mama“: režisierius Farukas Lončarevićius pakvies įvertinti savo debiutinį darbą - dramą apie Sarajeve gyvenančią Beriną, kuri turi susitaikyti su mirtina mamos liga, tačiau bando išsaugoti ją savais būdais, pasitelkdama magiją ir ritualus.
Konkursinėje „Kino pavasario“ programoje bus rodomas Kroatijos režisieriaus Bobo Jelčićo filmas „Svetimas.“ Tai istorija apie gyvenimą ir mirtį susiskaldžiusioje visuomenėje, kurioje nesutaria musulmonai su krikščionimis.
Rumunijai atstovaus Andrejaus Gruzsniczkio režisuota juosta „Tą ir reikėjo įrodyti“. Nespalvotas filmas apie meilę, paranoją, šantažą, išdavystę ir lemiamus sprendimus diktatoriaus prezidento Nicolae Ceausescu valdomoje Rumunijoje gavo specialųjį žiuri prizą 2013 metais Romos kino festivalyje.
Pernai konkursinėje programoje dalyvavęs rumunų režisierius Tudoras Giurgiu („Apie sraiges ir žmones“) sugrąžins į kiną legendinį aktorių Victorą Rebengiucą. Jo prodiusuojama debiutanto Tudoro Cristiano Jurgiu drama „Japoniškas šuo“ pasakos apie kaime gyvenančio tėvo susitikimą su Japonijoje šeimą sukūrusiu sūnumi.
„Nauja Europa – nauji vardai“ laikosi tradicijos prisivilioti naujus filmus, kurių pasaulinės ir europinės premjeros įvyks 2014 metų svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose.
„Kol kas negalime garsiai džiaugtis dviem konkursinės programos filmais, kuriuos galėsime paviešinti po sausio 16 d., kai oficialius pranešimus spaudai išplatins Berlyno ir Roterdamo kino festivaliai. Natūralu, kad šie renginiai nori išlaikyti pirmumo teisę paskelbiant atrinktus filmus,“ – pasakojo Edvinas Pukšta.
Konkursinės programos atidaryme – pirmasis E.Kusturicos filmas
Šeštą kartą sudaryta konkursinė programa „Nauja Europa – nauji vardai“ prasidės neįprastai. Atidarymo ceremonijoje „Kino pavasaris“ parodys 1981 metais sukurtą muzikinę dramą „Ar pameni Doli Bel?“, kuria sėkmingai debiutavo bosnių kilmės režisierius Emiras Kusturica. Venecijos kino festivalio apdovanojimas už geriausią pirmąjį filmą ir kino kritikų asociacijos FIPRESCI apdovanojimas turėjo įtakos tolesnei režisieriaus karjerai. 2013 metais skaitmeninėmis technologijomis restauruotas kultinis filmas suteiks progą pamatyti mažiau girdėtą E.Kusturicos kūrinį ir paskatins palyginti su šiuolaikinių to paties Europos regiono debiutantų darbais.
„Pasirinkdami konkursinės programos atidarymui retą 33 metų senumo filmą norime perduoti žinią, kad iš jaunų, eksperimentuojančių, ieškančių, nežinomų ir nebijančių rizikuoti režisierių užauga kino meistrai. Juk Lietuvoje mylimas, gerbiamas ir gausiai lankomas E.Kusturica kadaise irgi buvo debiutantas,“ – tikisi „Kino pavasario“ programos sudarytojas E.Pukšta.