„Kamanių šilelio“ ir J.Dawsono koncerte išnyks kartų konfliktas

2013 m. spalio 15 d. 17:01
lrytas.lt
Spalio 19 dieną Vilniaus mokytojų namų svetainėje eksperimentinės muzikos, folkloro ir dainuojamosios poezijos gerbėjus džiugins jungtinis jaunuolių grupės „Kamanių šilelis“ ir seno scenos vilko britų atlikėjo Juliano Dawsono koncertas, kurį  rengia vienuoliktasis tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“.
Daugiau nuotraukų (1)
Iš didžiosios Britanijos kilęs dainininkas, solo artistas, gitaristas, grigališkųjų giesmių giedotojas, lūpinės armonikėlės virtuozas J.Dawsonas daugiau nei trisdešimtmetį nesiskiria su scena. Muzikantas, kuris yra festivalio „Tai – aš“ himno autorius, dainas įrašinėja kartu su tokiomis garsenybėmis kaip Eltonas Johnas, o jo koncertinės turnė rengiamos visame pasaulyje.
Julianas savo kūrybinį kelią pradėjo bendradarbiaudamas su vokiečių įrašų studija „Can“, o dabar jo muzika varijuoja tarp folkmuzikos, popmuzikos, bliuzo ir kantri stilių. 2010 metais pasirodė pirmoji J.Dawson knyga – nepaprasto pianisto Nicky Hopkinso, su kuriuo 1994 metais jis įrašė ir sukūrė savo albumą “Travel On”, biografija. J.Dawson festivalyje „Tai – aš“ vieši jau trečią kartą.
Sutampa požiūris į muziką
„Kamanių šilelis“ – eksperimentinės muzikos grupė, pastaruoju metu itin išpopuliarėjusi visoje šalyje. Šią grupę sudaro du nariai – ką tik iškepti sutuoktiniai Kamilė Gudmonaitė ir Mantas Zemleckas, muziką kuriantys pjūklais, varpais ir vandeniu. Atlikėjai teigia, kad jiems įdomi viso pasaulio muzika ir jų dainose, ko gero, atsispindi įvairių stilių įtakos.
„Kamanių šileliui“ pritaria ir gerokai už juos vyresnis J.Dawsonas, kuris teigia, kad jokios muzikos nedraustų: „Jeigu kam nors patinka tokią muziką kurti, o kam nors smagu jos klausytis, tai pateisina bet kurį stilių. Bet, jei jau atvirai, repo muzikoje pasigendu melodijos, o triukšmingos ir agresyvios muzikos, pavyzdžiui, "death" metalo, tiesiog negaliu pakęsti.“
Kamilės ir Manto nuomone, gyvybingumas yra kūrybos esmė. Kūryba vien savo prigimtimi yra žaižaruojanti, vitališka. Jau porą metų gyvuojanti grupė šiuo metu koncertuoja rečiau, nes tiek Kamilė, tiek Mantas panirę į studijas. Duetas domisi įvairių tautų muzika, lietuvišku folkloru, Šiaurės ir Pietų melodijomis. Grupė užkrečia klausytojus jaunatviška ir vitališka energija, todėl kartą išgirdę „Kamanių šilelio“ dainas tikrai užsimanysite jų pasiklausyti dar ir dar kartą.
Tikisi susibičiuliauti
„Kamanių šileliui“ koncerte kompaniją palaikysiančiam J.Dawsonui karjeros galėtų pavydėti bet kuris muzikantas. Daugybę užsienio šalių aplankęs muzikantas gėrisi Vilniumi ir prisimena geras festivalio akimirkas: „Kai pirmą kartą sutikau dalyvauti šiame festivalyje, man tai buvo visiškai nauja patirtis. Buvo įdomu susipažinti su atlikėjais, atvykusiais iš šalių, kuriose niekada neteko lankytis, dainuoti dainas tomis kalbomis, kurių taip pat niekada neteko girdėti. Ir, žinoma, Vilnius yra labai gražus miestas!“
Julianas dar nespėjo deramai susipažinti su lietuviška muzika ir iš Lietuvos atlikėjų jam žinomas tik Gediminas Storpirštis, su kuriuo drauge ir sukūrė festivalio himną. Atlikėjui visada smagu dalyvauti festivalyje „Tai – aš“, nes čia jis gali sutikti senus draugus ir susirasti naujų. Julianas net neabejoja, kad susibičiuliaus ir su drauge ant scenos lipsiančiais Kamile ir Mantu.
Priešingai nei Kamilė ir Mantas, kurie dažnai nežino, kaip priimti pagyrimus ir vis dar raudonuoja, Julianas yra užkietėjęs scenos vilkas, kurio sąskaitoje – ilgametė muzikinė patirtis. Muzikanto nuomone, didžiausia klaida, kurią gali padaryti jauni atlikėjai, yra noras greitai išgarsėti: „Manau, kad televizijos kultūra paskleidė ligą, kuria užsikrėtė daugybė žmonių, o ypač – populiarumo siekiantis jaunimas. Televizija pasiglemžia ne tik muzikantus ir dainininkus. Kai pradėjau muzikuoti, norėjau tik groti ir būti muzikinio pasaulio dalimi. Nei pinigai, nei didelis būrys gerbėjų manęs nevedė į priekį. Buvau įklimpęs. Vienintelis patarimas, kurį galiu duoti, yra toks: „Išlik savimi!“.
Skiriasi požiūris į įkvėpimą
Kamilei ir Mantui įkvėpimas yra tai, kas užplūsta netikėtai it vėjo gūsis: „Tik neseniai supratome, kad įkvėpimo nesisemi, jį įkvepi. Tiesiog pasitaiko toks vėjo gūsis, ir tiek.“
Julianas į tokį jaunatvišką požiūrį žvelgia skeptiškai – jam įkvėpimas yra prakaitas ir sunkus darbas: „Kažkoks garsus žmogus yra pasakęs, kad didžiąją dalį įkvėpimo sudaro prakaitas ir sunkus darbas. Dažniausiai gera idėja yra dovana  to, kuris jas dalija, bet norint, kad ta idėja virstų užbaigta daina, reikia smarkiai paplušėti.“
J.Dawsonas ilgas koncertines keliones geba suderinti su šeimos gyvenimu ir daug laiko skiria artimiesiems. „Turiu tris vaikus ir jie visi puikiai dainuoja. Mano sūnus yra puikus pianistas, o dvi dukterys groja gitara ir šiek tiek moka groti pianinu.“
Neseniai šeiminį gyvenimą pradėję Kamilė ir Mantas kol kas galvoja apie studijas, nors pripažįsta, kad kartais norisi ir pailsėti: „Būna akimirkų, kai pasvajoji ir apie ramią gyvenimo tėkmę, bet leistis kriokliais per akmenuotas upes yra kūrėjo kasdienybė ir reikia mokėti su tuo susitaikyti.“
„Kamanių šilelio“ ir J.Dawsono bus galima pasiklausyti spalio 19 d. 17 val. Vilniaus mokytojų namų svetainėje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.