Edinburgo festivalis - lyg teatro mugė

2013 m. rugpjūčio 5 d. 16:56
Justina Jurgaitytė ("Lietuvos rytas")
Penktadienį Škotijos sostinėje Edinburge prasidėjo tradicinis teatro festivalis „Fringe”, vykstantis jau penkis dešimtmečius. 273 teatruose ir kitose erdvėse 24 107 aktoriai parodys 2871 vaidinimą.
Daugiau nuotraukų (1)
„Fringe” paprastai vyksta tris savaites. Tuo metu žmonių Škotijos sostinėje padaugėja nuo pusės iki pusantro milijono.
Per rugpjūtį „Fringe” bei Edinburgo menų festivalis uždirba Škotijos ekonomikai apie 250 milijonų svarų sterlingų. Vien „Fringe” papildo Edinburgo biudžetą maždaug 140 milijonų svarų.
Šiemet šioje alternatyvioje festivalio scenoje bus rodomi dramos ir šokio spektakliai, miuziklai, operos, cirko, lėlių, gatvės artistų vaidinimai. Čia suvažiuos profesionalai ir mėgėjai, garsūs meistrai ir niekam nežinomi menininkai.
„Fringe”, arba „pakraščių”, festivalis susiformavo savaime prie oficialaus menų festivalio, kurį pradėta rengti Edinburge 1947-aisiais, gaivinant Europos kultūrą po Antrojo pasaulinio karo.
Tais metais 8 nepakviestos dalyvauti programoje trupės savo noru atvyko į Edinburgą ir čia vaidino.
Kasmet tokių dalyvių vis gausėjo, kol alternatyvusis festivalis gavo „Fringe” vardą ir nuo 1958-ųjų tapo Edinburgo menų festivalio dalimi, netgi populiaresne už oficialiąją.
Renginio programa tokia plati, kad ilgainiui didelę paklausą įgijo profesionalių teatro vertintojų prognozės, gidai ir įvairūs žemėlapiai, ką verta pamatyti Edinburge. Mat „Fringe” galima susidurti ir su tikra scenos vertybe, ir su mėgėjiška bejėgyste.
Patys artistai reklamuoja savo vaidinimus nerdamiesi iš kailio, net agresyviai. Būna trupių, kurios siūlosi už nedidelį mokestį pavaidinti gatvėje vienam žiūrovui, nes prie jo gali prisidėti dar keletas.
Daugeliui talentingų teatro kūrėjų pasirodymas Edinburge buvo pripažinimo pradžia. 1990 m. šiame pasauliniame teatro forume dalyvavo tuomet 21 metų Oskaro Koršunovo, dar studento, spektaklis „Ten būti čia” pagal Danijilo Charmso kūrinius. Kad būtų pastebėti Edinburge tarp tūkstančių artistų, lietuvių aktoriai „Ten būti čia” personažų kostiumais vaikščiojo po gatves kviesdami žiūrovus į savo spektaklį. „Ten būti čia” pelnė garbingą „Fringe First” apdovanojimą. Nuo tada O. Koršunovo kūryba ėmė domėtis ir kiti tarptautiniai festivaliai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.