Kartu su I. Linaburgyte scenoje pasirodys žinomi Latvijos ir Rusijos atlikėjai: Maskvoje įsikūrusios „Helikono“ operos pagrindinis tenoras Vadimas Zaplechny (Kavaradosis) ir Latvijos nacionalinės operos solistas Samsonas Izjumovas (Skarpija). Orkestrui diriguos Aleksandras Viliumanis iš Latvijos, ilgą laiką dirbęs Maskvos Didžiajame teatre. Prie jų prisidės solistai Vytautas Bakula, Vladas Bagdonas, Jonas Sakalauskas, Algirdas Bagdonavičius. Piemenuko partiją dainuos I. Linaburgytės sūnus Paulius Balčytis.
„Nuotaikos, poelgiai, vidinės būsenos ir išgyvenimai yra svarbesni nei tiksliai atkartota epocha. „Toska“ sujungia nuostabią muziką ir dramatišką istoriją. Žmogus visada turi pasirinkimo laisvę, su kuo būti – Dievu ar velniu. Toska, pasirinkdama visa galinčios nuspręsti kelią, klysta ir pasirašo sau nuosprendį, nes gyvybė ir mirtis yra Dievo rankose“, – sakė Vilniaus kamerinės operos įkūrėja I. Linaburgytė. Jos teigimu, ši mintis ir yra vienas pagrindinių atspirties taškų kuriant herojų charakterius.
„Su Vilniumi mane sieja seni kūrybiniai saitai, vertinu Lietuvos vokalo mokyklą, tad džiaugiuosi galėdamas čia grįžti ir diriguoti „Toską“. Tai išskirtinė muzika - G. Puccini įtraukia ir nepaleidžia iki paskutinio takto. Muzikantai puikiai pasirengę, tad lauksime operos mėgėjų „Toskos“ premjeroje“, - sakė A. Viliumanis.
Beje, kompozitoriaus sumanymu, orkestras „Toskoje“ yra toks svarbus, kad tampa vos ne pagrindinis herojus-pasakotojas. Tikimasi, kad jo galimybes atskleisti padės ir puiki senosios šalies nacionalinės operos akustika.
„Džiaugiuosi profesionaliai surinktais muzikantais ir darbu su režisiere – žinoma, tenka gludinti kuriamą vaidmenį, tačiau tai neišvengiama geram rezultatui pasiekti. Jau pirmosios repeticijos rodo puikų darbą su orkestru“, - sakė S. Izjumovas.
Įdomu, kad su I. Linaburgyte „Toskoje“ jis susitinka jau nebe pirmąkart. Tuos pačius vaidmenis jie atliko ir Latvijos nacionalinės operos „Toskoje“.
„Tai vienas geriausių G. Puccini kūrinių. Galėčiau jį palyginti nebent su „Turandot“. Meilės trikampis šioje operoje yra esminis, o muzika tokia stipri, kad jos kartais norisi net ne tokios emocingos“, – įžvalgomis dalijosi V. Zaplechny.
Spektaklio kostiumus sukūrė profesionali dizainerė Sonata Žižienė, scenografija remiasi operos režisierės I. Linaburgytės idėja. Žiūrovų patogumui originalo kalba atliekama opera bus verčiama ir titruojama.
„Toskos“ istorija rutuliojasi XIX a. pradžioje, Napoleono karų laikais, Romoje. Dainininkės Florijos Toskos ir dailininko Mario Kavaradosio meilei kelią pastoja policijos šefas baronas Skarpija. Įtardamas menininką bėglio slėpimu ir ketindamas klasta užkariauti Toskos širdį, jis nužudo Kavaradosį. Toska bando išgelbėti mylimąjį, tačiau istorija pasisuka netikėta linkme.
Pirmą kartą ši G. Pucinni opera buvo atlikta 1900 metais Romoje ir yra viena populiariausių operų visame pasaulyje. Žinomos Toskos, Kavaradosio arijos, Toskos ir Kavaradosio duetas.
2012 m. vasarą įsikūrusi Vilniaus kamerinė opera – tai naujas reiškinys Lietuvos kultūroje. Prisistačiusi publikai gražiausių operų ir operečių arijų koncertu trupė savo simboliu pasirinko giedančią ir muzikos perlus dalijančią ugnies paukštę. Ji simbolizuoja tikslą, kad opera, būdama aukščiausia muzikos forma, paliečianti jausmus, protą ir net suteikianti galimybę išgyventi katarsį, skambėtų Lietuvoje kuo dažniau. Ateityje Vilniaus kamerinė opera yra pasiryžusi plėsti repertuarą ir nudžiuginti operos gerbėjus naujais spektakliais.
G. Puccini „Toskos“ premjera – Lietuvos rusų dramos teatre Vilniuje gegužės 9 d. 19 val.