Vilniuje atidaryta Pietų Korėjos dzeno meistro kaligrafijų paroda

2013 m. kovo 22 d. 06:07
Audrius Meška
Ketvirtadienio vakarą pilnutėlėje Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus salėje buvo atidaryta vieno žinomiausių ir garbingiausių Pietų Korėjos dzeno meistrų Sol Čong Kunsunimo kaligrafijų paroda.
Daugiau nuotraukų (1)
Meistras jau yra lankęsis Lietuvoje, kuri jam padariusi gerą įspūdį, 2006 m. kelionės po Europą metu.
Kaip kalbėjo renginio iniciatorius vienuolis Bo Haeng Sunimas (Kęstutis Marčiulynas), Meistras parašė apie dvidešimt kaligrafijų. Ne visos jos eksponuojamos. Iš pradžių buvo kiek nepatogu prašyti dzeno meistro parašyti šias kaligrafijas. Tačiau paprašytas, jis mielai sutiko tai padaryti.
„Kitą dieną, kai skutomės plaukus, laukiau, kada man reikės skusti vienuolį. Tik girdžiu: „Bo Haeng, come here!“ (Bo Haeng, ateik čia!). Kai jau Meistras šaukia, tai visuomet turi girdėti. Ir aš iš karto bėgom. Teptukai paruošti, ir jis pradėjo gražiai rašyti šitas kaligrafijas“, – prisimena Bo Haeng Sunimas. Tradiciškai kaligrafijos nėra skirtos parodoms. Jos rašomos konkrečiam žmogui arba yra dzeno vienuolių praktikos dalis.
„Jie rašo kaligrafijas, tuos raštus, ne tik kažkam, bet jie rašo ir sau. Pats rašymas yra ir praktika. Teko matyti, jei vienuolis jaučia nerimą, yra nesusikaupęs arba jį liga kankina, kuri neleidžia medituoti, ir jis vienuoliškai dėl to jaudinasi, tai viską galima matyti jo kaligrafijoje“, – dalijosi kaligrafijos kūrimo paslaptimis vienuolis.
Dažnai žmonės kaligrafijas pasikabina namuose, virš altoriaus ar kitoje garbingoje vietoje, priklausomai nuo to, kas joje nupiešta.
Atidarymo metu buvo rodomas interviu su pačiu Sol Čong Kunsunimu, kuriame jis pasakojo, kad mokytis kaligrafijos pradėjo būdamas vos šešerių metų, o vienuoliu tapo būdamas keturiolikos. Tačiau ilgą laiką neturėjęs kada jų piešti, nes turėjęs daug laiko ir pastangų skirti dvasinei praktikai. O vėl rašyti pradėjęs tik būdamas keturiasdešimties metų.
Kaligrafijos rašymas nebuvo Kunsunimo tikslas. Jis ja užsiiminėjo kaip atsipalaidavimo priemone, tai pat ir kaip vienu iš būdų perteikti Mokymą žmonėms.
Sol Čong Kunsunimo teigimu, vieniems kaligrafija gali sukelti norą praktikuoti, kitiems – praskaidrinti protą, susimąstyti apie gyvenimą. Vienos kaligrafijos dovanojimas su vienu ar keliais hieroglifais žmogų gali daugiau išmokyti apie Budizmą ir sužadinti užsidegimą praktikai.
Meninė vertė nėra tokia svarbi kaip kaligrafijoje parašyta mintis ar kryptis. Svarbiau, kad tuose dviejuose ar daugiau hieroglifų yra sukaupta didžiulė išmintis. Kaip teigė dzeno meistras, rašydamas stengiasi išlaikyti visiškai tuščia protą be jokių norų, tik tuomet padaromi geriausi darbai.
Meistras parodos lankytojams ir Lietuvos žmonėms palinkėjo: „Budizmo esmė yra suprasti visą šitą pasaulį, visą visatą, kad galėtum padėti visoms gyvoms būtybėms. Bet jei kuriame bent vieną neteisingą mintį, mes galime sukelti daugybę kančių visiems ir sau. Labai svarbu suprasti, kad tavo kelias yra skirtas visom gyvoms būtybėms. Ir kad tu atsakingas už viską, ką darai, galvoji ar kalbi. Norėčiau, kad parodoje žmonės ne tiek koncentruotųsi į tai, kaip jos padarytos, o į tai, kas jose užrašyta, į jose esančias mintis. Ir kad jos žmonėms parodytų kelią, kuriuo jie turi eiti. Toks būtų mano didžiausias noras ir palinkėjimas.“
***
Lengvas ir patogus gyvenimas yra nelengvas ir nepatogus gyvenimas. Nieko neveikdamas tampi priklausomas nuo penkių troškimų. Jei savanoriškai pasirenki sunkų kelią, tu niekada neprarandi orumo. Jeigu esi kuklus, nuopelnai ir sėkmė aplanko tave savaime.
Kai iš savo proto išmeti pyktį, troškimus, neišmanymą, kritikavimą ir visas kitas iliuzijas, tuomet, nurimus visiems troškimams, jame atrandi lobį. Nuo to momento, kai patiri šį netikėtą prabudimą, pasieki nuolatinę laisvę. Patirdamas vienovę su savo protu bei būdamas nepriklausomas nuo gyvenimo ir mirties, tu gali gyventi spontanišką ir aiškų gyvenimą. Taigi nuo dabar ugdyk šį beribį savo proto turtą.
Net jei nemėgsti sutiktų žmonių, apkabink ir padrąsink juos. Brangink ir vertink visą savo gyvenimą. Bendraudamas su visomis gyvomis būtybėmis, linkėk joms laimės. Padėk joms reikiamu metu. Jei leisi tokiai proto būsenai augti jos netikrindamas, trumpalaikiai troškimai susilpnės ir negatyvūs proto aspektai kaip kaltinimai ir neapykanta išnyks. Galiausiai tavo protas bus platus ir atviras. Tokį protą ugdantis žmogus tampa žavia ir atjaučiančia asmenybe. Todėl nuopelnai ir sėkmė visuomet aplanko jį. Bet daug svarbiau, jog tai yra išminties augimo pradžia.
Tų, kurių protas yra tyras ir švarus ir kurie yra atradę savo tikrąją prigimtį, netraukia nepadorūs dalykai. Kai išsivaduoji iš iliuzijų, viskas yra tobula. Tai ir yra drąsos, šviesos ir laisvės šalis.
Sol Čong Kunsunimas

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.