Nustebino nesubtili tapyba
S. Makselienė pasakojo, kad sužinojusi apie parduodamą M. K. Čiurlionio paveikslą jo pasižiūrėti nuėjo ir iš abiejų pusių nufotografavo Meno rinkos agentūros rinkodaros vadovė Inesa Kuliavaitė, kuri tuo metu kaip tik buvo Paryžiuje. Ją nustebino ne tik aiškiai matomas parašas, bet ir šiurkšti, plokščia tapyba, nė kiek neprimenanti subtiliai savo darbų erdvę ištapydavusio M. K. Čiurlionio braižo.
“Mes dar praėjusią savaitę išsiuntėme užklausą kovo 27 dienos aukciono rengėjams, prašydami daugiau informacijos apie šio paveikslo istoriją, jo priklausymą vienai ar kitai kolekcijai. Žinau, kad panašius laiškus išsiuntė ir keli kolekcininkai. Tačiau iki šiol jokio atsakymo negavome, tik pastebėjome, kad M. K. Čiurlionio paveikslas ištrintas iš internetinio katalogo”, - lrytui.lt sakė S. Makselienė.
Paryžiaus aukcionui pateiktos neva M. K. Čiurlionio pastelės „Paukštis ir vaikas” laukiama kaina buvo nurodyta nuo 8000 iki 10 000 eurų (27 600–34 500 litų). Jei tai būtų buvęs originalas, kaina galėjo pakilti net kelis kartus.
Prancūzų ekspertas įžvelgė klastotę
“Būtų neblogai, jei M. K. Čiurlionio darbas pagaliau būtų viešai parduotas aukcione. Gal įspūdinga kaina paskatintų daugiau žmonių ateiti pasižiūrėti mūsų muziejuje rodomų šio puikaus dailininko darbų. Dabar daugelis mano, kad puikiai žino jo darbus, nors dažniausiai yra matę vien tik reprodukcijas”, - linksmai kalbėjo M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis, kuriam šis paryžietiškas nuotykis kėlė tik šypseną.
Pasklidus žiniai apie parduodamą M. K. Čiurlionio darbą muziejus sulaukė ne vieno pasiūlymo apmokėti jo ekspertų skrydį į Prancūzijos sostinę, tačiau lietuviams ten vykti neprireikė. O. Daugelio prašymu, „Artcurial” aukcionui pateiktą kūrinį sutiko apžiūrėti vienas geriausių M. K. Čiurlionio kūrybos specialistų už Lietuvos ribų - žinomas prancūzų meno istorikas ir kuratorius Serge’as Fauchereau.
“Paryžiuje gyvenantis S. Fauchereau nedelsdamas nuėjo pasižiūrėti to darbo. Jis įsitikino, kad tai - ne originalas, o tik improvizacija žinomo paveikslo tema. Darbo autentiškumą turėjęs patvirtinti M. K. Čiurlionio parašas aiškiai nukopijuotas nuo kokio nors albumo viršelio. Menininkas nepasirašydavo savo darbų, tik “Jūros sonatoje” jis įkomponavo tris raides “MKČ”. Tai puikiai žinojo ir S. Fauchereau, kuris man paskambinęs sakė, kad po jo pašnekesio su aukciono rengėjais klastotė greičiausiai nebebus parduodama. O vakar sužinojau, kad jos iš tiesų nebeliko internete”, - meninio detektyvo peripetijas atskleidė O. Daugelis.
Galima įsigyti J. Lipchitzo piešinį
M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius neslėpė, kad eksperto išvados buvo būtinos, nes vien tik aukciono katalogo nuotraukose matomo menininko parašo nebūtų pakakę tam, kad galima būtų konstatuoti, jog parduodama pastelė - klastotė.
Pavyzdžiui, pernai vykusiame XXIV Vilniaus aukcione pristatyto M. K. Čiurlionio grafikos darbo „Apsnigtas kaimas” kampe buvo autoriaus parašas pieštuku. O. Daugelio manymu, menininkas galėjo pasirašyti todėl, kad tai buvo ne atskiras jo kūrinys, o tik vienas darbas iš dešimties skirtingų autorių fluorofortų komplekto. Kitus šio rinkinio darbus sukūrė devyni M. K. Čiurlionio bendramoksliai iš Varšuvos meno mokyklos.
“Įtarimą galėjo sukelti jau vien tai, kad Paryžiuje pasirodė ypač populiaraus kūrinio variantas. Muziejininkus greičiau suintriguotų visai nežinomo darbo pasirodymas. O visiems tiems, kurie sukruto domėtis galimybe įsigyti M. K. Čiurlionio kūrinį, siūlyčiau nusipirkti tame pačiame aukcione parduodamą Jacques’o Lipchitzo piešinį. Juk tai irgi lituanistika. Ir tikrai vertinga“, - sakė O. Daugelis.
J. Lipchitzo natiurmortas, kurio dydis 46,5x30 cm, parduodamas kovo 27 dieną rengiamame „Artcurial” aukcione. Jo pradinė kaina – 10-15 tūkst. eurų (34 500–51 750 litų.). Šiame aukcione parduodama ir daugiau nei dvidešimt Pablo Picasso darbų.