Šiemet festivalis nepateikė paraiškos Lietuvos kultūros tarybos (LKT) strateginių renginių finansavimo konkursui, todėl dabar sprendžia festivalio finansavimo klausimus ir svarsto, koks ateinančiais metais galėtų būti 61-asis „Poezijos pavasaris“.
Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė patvirtino, kad ateinančiais metais „Poezijos pavasario“ iš tiesų laukia įvairūs pokyčiai. Festivalis iki šiol pretenduodavo į LKT trejų metų strateginių paraiškų finansavimą, ir šie metai buvo paskutinieji praėjusios strateginės paraiškos metai. Dėl ateinančių trejų metų paraiška pateikta nebuvo.
Festivalį nuo 2003 m. organizuoja VšĮ „Rašytojų klubas“, kurio steigėja yra Lietuvos Rašytojų sąjunga.
„Ateinančių trejų metų paraišką finansavimui reikėjo pateikti iki šių metų gegužės 9 dienos, o šių metų, šešiasdešimtasis, jubiliejinis, festivalis prasidėjo gegužės 12-ąją, taigi tuo pačiu metu reikėjo ir rengti paraišką, ir organizuoti festivalį. Susiklosčius tokioms nepalankioms sąlygoms, „Rašytojų klubas“ paraiškos nepateikė, todėl ateinančių metų festivalis negalės būti finansuotas iš šios programos. Todėl reikėjo ieškoti kitų sprendimų“, – teigė Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė B. Jonuškaitė.
Bendradarbiaudama su „Rašytojų klubu“, Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba sudarė festivalio tarybą, į kurią buvo pakviesti poetas ir vertėjas Marius Burokas, poetas ir leidėjas Juozas Žitkauskas, poetė, Lietuvos rašytojų sąjungos tarptautinių projektų koordinatorė Indrė Valantinaitė, poetė, filosofijos mokslų daktarė Aušra Kaziliūnaitė, LRS Kauno skyriaus deleguotas poetas ir leidėjas Viktoras Rudžianskas, LRS Klaipėdos skyriaus vadovė rašytoja Nijolė Kliukaitė-Kepenienė. Naujuoju tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris“ vadovu „Rašytojų klube“ paskirtas Lietuvos rašytojų sąjungos narys poetas Dainius Dirgėla.
Paklaustas, kaip sekasi eiti naujas pareigas, Dainius Dirgėla papasakojo, kad festivalio taryba jau aktyviai dirba, planuodama būsimo festivalio turinį ir ieškodama „Poezijos pavasario“ finansavimo galimybių. Jis džiaugiasi, kad „Poezijos pavasaris“ sulaukia svarbios paramos iš įvairių institucijų.
Pasak jo, dešimtys bibliotekų, kultūros centrų ir kitų organizacijų atsiliepė ir išreiškė norą prisidėti prie festivalio renginių, suteikdamos savo patalpas ir kitokią paramą. „Tai rodo, kad festivalis yra mėgstamas bei laukiamas ir suteikia vilties, kad „Poezijos pavasaris“ ateinančiais metais neišnyks ir įvyks. Jo mastas, žinoma, priklausys nuo finansinių galimybių“, – teigė Dainius Dirgėla.
Paklaustas, ar jau aišku, koks bus 61-asis „Poezijos pavasaris“, Dainius Dirgėla pažymėjo, kad festivalis tikrai keisis. Kiti nei anksčiau finansavimo šaltiniai, sukurta nauja festivalio taryba ir naujas vadovas neišvengiamai įneša kito požiūrio, idėjų ir sprendimų.
„Šio festivalio misija yra padėti susitikti poezijos kūrėjams su jos skaitytojais ir klausytojais, o mūsų, naujųjų festivalio rengėjų, užduotis yra, išlaikant geriausias tradicijas, kaskart jį kurti šiuolaikišką, gyvą, įdomų tiek vyresniems, tiek jauniems ir mažiems poezijos skaitytojams.“ Festivalio rengėjai jau pateikė paraišką Lietuvos kultūros tarybai dėl kasmetinio finansavimo. Jie taip pat tikisi gauti paramą iš LATGA (Lietuvos autorių teisių gynimo agentūros), planuoja teikti paraišką Vilniaus miesto savivaldybei dėl finansavimo festivaliams ir siekti paramos iš Vyriausybinio konkurso tautinių mažumų kultūriniams renginiams.
„Tikime, kad poezija tebėra svarbi ir reikšminga žmogaus gyvenime. Tikime, kad šešiasdešimt pirmuosius metus skaičiuojantis renginys taip ilgai gyvuoja būtent dėl to, kad yra reikalingas žmonėms visoje Lietuvoje ir lietuvių bendruomenėms užsienyje. Žinoma, dėl finansinių iššūkių gali tekti sumažinti renginių skaičių, kviesti mažiau užsienio poetų ar atsisakyti kai kurių planų. Tačiau dabar sunku atsakyti, kaip bus. Apie tai geriau pakalbėkime 2025-ųjų pradžioje“, – kalbėjo festivalio vadovas.