Konkursui savo darbus pristatė uostamiesčio leidyklos „Eglė“, „Libra Memelensis“, „Druka“, Sauliaus Jokužio leidykla-spaustuvė, aštuoni pavieniai leidėjai ir keturiolika klaipėdiečių – pernai išleistų knygų autorių. Naujoje nominacijoje „Klaipėdietiška knyga“ į nugalėtojų laurus galėjo pretenduoti visi leidėjai, kurių knygos susijusios su miesto istorija, kultūra, iškiliomis asmenybėmis.
Knygas vertino skaitytojai
Populiariausia metų knyga, kurią balsuodami išrinko skaitytojai, pripažinta „Drukos“ išleista rašytojos Ilonos Ugintės knyga „Žmogus avansu“. Antroji vieta atiteko S. Jokužio leidyklos-spaustuvės išleistai knygai „Mykolas Vaitkus: atsiminimai (sudarytojas Eugenijus Žmuida). Šioje nominacijoje trečiąją vietą užėmė dar viena I.Ugintės knyga – lyrikos rinkinys „Visa tai, kas esu“.
Gražiausios knygos rinkimuose autoritetingos komisijos narių dailininkų ir dizainerių nuomonės sutapo – konkurse vėl ir jau ne pirmą kartą triumfavo nepriekaištinga poligrafijos kultūra, knygų apipavidalinimo naujovėmis ne tik Lietuvoje garsėjanti S. Jokužio spaustuvė-leidykla, išleidusi Sauliaus Grinkevičiaus poezijos rinktinę „Slėpiniai“.
Vertintos literatų Arvydo Juozaičio, Dariaus Musteikio, Mindaugo Milinio, Agnesos Kenešytės-Gricės, Dianos Latvės, Ignės Alės, Nijolės Kliukaitės-Kepenienės, Loretos Liutkutės, Gintaro Grajausko, Alfonso Staponkaus, Antano Stanevičiaus, Zitos Tallat-Kelpšaitės, istorikės Raimondos Nabažaitės, literatūrologo Marijaus Šidlausko, filosofo Vytauto Valevičiaus, menotyrininkės Ados Paukštytės, kitų rašytojų, publicistų, mokslininkų knygos.
Debiutantas nuraškė laurus
Naujai nominacijai „Klaipėdietiška knyga“ savo darbus galėjo siūlyti visi leidėjai ir autoriai, jeigu tik jų knygų turinys susijęs su pajūriu – uostamiesčio istorija, kultūra, iškiliomis asmenybėmis.
Klaipėdos universiteto istorikės Silvijos Pocytės vadovaujama komisija klaipėdietiškiausiu leidiniu išrinko konkurso debiutanto, žurnalisto Martyno Vainoriaus knygą „Pasaulio pabaiga ir kiti tarpukario Klaipėdos nutikimai“. Tai pirmoji jo parašyta istorinė knyga.
Konkurso „Klaipėdos knyga 2023 nugalėtojams įteikti diplomatai, menininko Sauliaus Bertulio sukurti emalio prizai. Priekulės teatro, pavadinto iš Mažosios Lietuvos kilusio vokiečių rašytojo Ernsto Vicherto vardu, artistės iškilmingai pristatė nominantų knygas, pasveikino laureatus.
Padėkos raštu pagerbta „Eglės“ leidykla ir jos vadovas A.Stanevičius už išskirtinį dėmesį knygų Mažosios Lietuvos kultūros ir istorijos tematika leidybai. Jis konkursui pristatė ir du savo autorinius leidinius: „Dokumentinės ir meninės fotografijos albumą „Abipus tūkstantmečių slenksčio“, autobiografinę knygą „Gerbiama redakcija“.
„Prieš dešimtmetį kalbėta, kad spausdintines knygas nurungs elektroninės ir garsinės, kad greitai priprasime prie šių naujovių, tačiau pranašystės neišsipildė. Knygos neišnyksta, atranda vietą žmonių gyvenime. Nekinta ir mūsų idėja – norime pagerbti ir skatinti leidėjus, supažindinti visuomenę su jų darbais“, – kalbėjo I. Kanto bibliotekos direktorė Renata Rudienė.
Pagerbti ir bibliotekininkai
Bibliotekos rengiamam konkursui šįkart pateiktas rekordinis naujų knygų skaičius – 37 įvairių žanrų ir tematikos leidinių. Tarp jų – grožinė proza, poezija, romanai, drama, almanachas, istorinio pobūdžio kūriniai, įvairūs albumai, netgi vienas komiksas istorine tematika. Visos knygos pristatytos „Kauno atžalyno“ ir kituose miesto bibliotekos padaliniuose.
Vertinant pernykštį knygų derlių už labiausiai skaitomas įvairių žanrų leidinius uostamiesčio bibliotekose ir internetu balsavo 4130 skaitytojų. Konkursinių knygų pristatymo renginiuose apsilankė 1200 žmonių.
Nuskambėjus finaliniam konkurso akordui, kitos Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė Laura Juchnevič paskelbė, kas šiemet nusipelnė tradicinio apdovanojimo „Išminties marės“, skiriamo geriausiai Klaipėdos ir Tauragės apskrityse dirbančiai bibliotekai.
Garbingas prizas už aktyvią visuomeninę ir kultūrinę veiklą, ryšių su skaitytojais puoselėjimą įteiktas Klaipėdos savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos vadovei R. Rudienei.