„Šiandien man buvo įteikta Jurgos Ivanauskaitės premija, – feisbuke parašė laureatė G.Ambrazaitė. – Piniginę premiją jau pervedžiau Lietuvos rašytojų sąjungos paramos Ukrainai akcijai. Drambliukas visada primins Jurgą ir šią ypatingą dieną. Dėkoju komisijai, skaitytojams. Dėkoju prisidėjusiems prie „Adelos“ pasirodymo – dailininkei Sigutei Chlebinskaitei, redaktoriui Antanui A.Jonynui, Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklai. Dėkoju savo šeimai, Dominykui, kad namuose galiu rasti laiko kūrybai – daugybei mažų vaikų mamų tai būtų neįmanoma. Dėkoju savo mamai ir močiutei už besąlygišką palaikymą ir atvirus pokalbius, įkvėpusius ne vieną knygos eilėraštį.“ Laureatė taip pat nurodė fondo rekvizitus: Lietuvos rašytojų sąjungos literatūros fondas, LT567300010002448298, mokėjimo paskirtis „Parama Ukrainai“.
Nuo 2008 metų teikiama J. Ivanauskaitės premija skiriama ne vyresniam kaip 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį, atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“. Šiemet premijai pateikta 12 knygų, išleistų 2022–2023 metais.
Pasak šių metų komisijos pirmininko poeto, dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus, tarp dvylikos kandidatų buvo bent penkios, sulaukusios komisijos narių balsų, o į finalinį trejetą išrinktos Gretos Ambrazaitės, Ramunės Brundzaitės ir Vaivos Rykštaitės knygos. „Visos trys savaip atliepia premijos formuluotę – drąsą, atvirumą ir kūrybinę laisvę. Kalbėdami apie „Adelą“ ir bendru sutarimu ją išrinkdami laureate, akcentavome ir pasakojimo subtilumą, poezijos gylį bei Gretos Ambrazaitės gebėjimą suvaldyti ne vien asmeninius, bet ir kultūrinius vaizdinius“, – sako M. Nastaravičius.
Knygos pavadinimui poetė G. Ambrazaitė suteikė savo prosenelės Adelos Różewicz vardą, tad, akivaizdu, kad tekstai persunkti atminties temos, to, kas pradingsta ir išlieka. „Adela“ – antroji G. Ambrazaitės poezijos knyga. Debiutinis jos eilėraščių rinkinys „Trapūs daiktai“ buvo įvertintas Jaunojo jotvingio premija, tapo „Metų knyga“ poezijos kategorijoje.
Šiemet J. Ivanauskaitės premijos komisijoje – anksčiau šios premijos laureatais tapę rašytojas, literatūros tyrinėtojas Rimantas Kmita, rašytojas Mindaugas Nastaravičius, taip pat J. Ivanauskaitės sesuo etnologė Radvilė Racėnaitė, literatūrologė Dalia Satkauskytė ir leidyklos „Tyto alba“ vadovė Lolita Varanavičienė. Laureatui įteikiamas diplomas, keraminis drambliukas ir piniginė premija, kurią teikia mecenatė „Tyto alba“ (Premijos dydis 1000 eurų, neatskaičius mokesčių).
Jurgos Ivanauskaitės premija skirta:
2024 m. – Gretai Ambrazaitei už eilėraščių knygą „Adela“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2023 m. – Akvilinai Cicėnaitei už romaną „Anglų kalbos žodynas“ („Alma littera“)
2022 m. – Tomui Vaisetai už romaną „Ch.“ („Baltos lankos“)
2021 m. – Linai Simutytei už apsakymų knygą „Miesto šventė“ (Kauko laiptai)
2020 m. – Jurgai Tumasonytei už apsakymų knygą „Undinės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2019 m. – Mindaugui Nastaravičiui už poezijos knygą „Bendratis“ („Tyto alba“)
2018 m. – Gabijai Grušaitei už romaną „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ („Lapas“)
2017 m. – Rimantui Kmitai už romaną „Pietinia kronikas“ („Tyto alba“)
2016 m. – Aušrai Kaziliūnaitei už eilėraščių knygą „Mėnulis yra tabletė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2015 m. – Giedrei Kazlauskaitei už eilėraščių knygą „Meninos“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2014 m. – Agnei Žagrakalytei už romaną „Eigulio duktė: byla F117“ („Tyto alba“)
2013 m. – Gintarui Bleizgiui už eilėraščių knygą „Sodas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2012 m. – Laurai Sintijai Černiauskaitei už romaną „Medaus mėnuo“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2011 m. – Rimvydui Stankevičiui už poezijos knygą „Patys paprasčiausi burtažodžiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2010 m. – Renatai Šerelytei už romaną „Mėlynbarzdžio vaikai“ („Alma littera“)
2009 m. – Kristinai Sabaliauskaitei už romaną „Silva Rerum“ („Baltos lankos“)