Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka švenčia įkurtuves

2022 m. rugsėjo 8 d. 16:56
2022 m. rugsėjo 12 dieną Kuršėnuose Šiaulių rajono gyventojams duris atvers į naujas rekonstruotas patalpas persikėlusi Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Daugiau nuotraukų (6)
Savo istoriją Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, tuomet dar buvusi Šiaulių rajoninė biblioteka, skaičiuoja nuo 1951 m. vasario 12 d., kuomet buvo įsteigta Šiauliuose. 1976 m., sukūrus centralizuotą sistemą, ji su 39 filialais tapo centrinė. 2001 m. panaikinus Skaitytojų aptarnavimo skyrių su suaugusiųjų abonementu, biblioteka vartotojų aptarnavimą vykdė per savo miesto ir kaimo padalinius.
2020 m. rugsėjį Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka laikinai perkelta į Kuršėnus, J. Basanavičiaus g. 6, o nuo 2022 m. sausio pradėjo kurtis naujai rekonstruotame pastate Vytauto g. 1. Čia perkelti trijų struktūrinių padalinių – Šiaulių rajono savivaldybės viešosios (centrinės), Kuršėnų Vytauto Vitkausko ir Ringuvėnų – dokumentų fondai ir paslaugos.
Naujai rekonstruotas daugiau nei 1500 kv. m pastatas Vytauto g. 1, kuršėniškiai dar mena, anuomet buvo dviejų aukštų universalinė parduotuvė. Pastatą privatizavus UAB „Agrokoncernas“, pagrindinis šio koncerno akcininkas, politikas ir mecenatas Ramūnas Karbauskis šį objektą padovanojo Šiaulių rajono savivaldybei su sąlyga čia įkurti Šiaulių rajono savivaldybės viešąją biblioteką. Taigi avarinės būklės pastatą imtasi kelti antram gyvenimui. Pagal 2016 m. šio pastato rekonstrukcijos ir pritaikymo bibliotekos veiklai projektą buvo pastatytas priestatas iš kiemo pusės ir pristatytas trečias aukštas.
Dabartinė biblioteka yra keturių aukštų su ant stogo po atviru dangumi įrengta netradicine poilsio ir kultūros erdve – terasa. Bibliotekoje įrengta reprezentatyvi apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria graži Kuršėnų miesto panorama. Vidiniame kiemelyje bibliotekos bendruomenės kultūriniams renginiams, iniciatyvoms ir saviraiškai įrengtas lauko amfiteatras. Pastato projektavimo darbus atliko UAB „Atamis“, o rekonstrukcijos ir statybos – UAB „Telšių meistras“.
Kuriant bibliotekos infrastruktūrą, svarbu buvo visas erdves optimaliai pritaikyti bibliotekos veikloms ir lankytojų poreikiams. Siekėme sukurti vartotojams patogią, patikimą, malonią aplinką kūrybai, mokymuisi, susitikimams. Metaforą „Žodžiai knygų medžiuose – gyvybės medis bibliotekoje“ pasirinkome pagrindiniu koncepcijos leitmotyvu.
Medžio simbolis grafiškai vaizduojamas ir Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos logotipe. Jis simbolizuoja augimą, stiprybę ir išmintį. Siejant medį su biblioteka, kuris nuolat laistomas (bibliotekos resursai papildomi), jis prižiūrimas (aptarnaujami įvairaus amžiaus žmonės), formuojamas vainikas, genimos šakos (teikiamos konsultacijos kolegoms ir vartotojams padaliniuose), galima teigti, kad medis, kaip ir biblioteka, – tai mokslo, žinių ir vystomo asmens tobulėjimo simbolika. Tai atsispindi ir dizaino sprendimuose, kuriant bibliotekos interjerą.
Bibliotekoje skaitytojai galės rinktis iš atnaujinto dokumentų fondo, kurį sudaro daugiau nei 30 tūkstančių įvairių leidinių. Taip pat į namus skolintis stalo žaidimus, dėliones, kino filmus, muzikos įrašus CD-DVD ir kt. laikmenose. Bibliotekoje įdiegta moderni radijo bangomis su identifikavimo atmintimi valdoma skaitytojų aptarnavimo ir leidinių apskaitos sistema. Skaitytojas, naudodamasis savitarnos įrenginiu, gali pats pasiskolinti ir grąžinti knygas. Prie bibliotekos esantis knygų grąžinimo įrenginys yra skirtas skaitytojams, kurie knygas nori grąžinti jiems patogiu metu.
Žiniasklaidos skaitykloje skaitytojų lauks gausus ir vartotojams atviras informacinių (enciklopedijų, žodynų, žinynų ir kt.) leidinių fondas bei apie 40 pavadinimų serialiniai leidiniai – laikraščiai, žurnalai, tęstiniai darbai. Vartotojų nemokamai prieigai prenumeruojamos naujienų svetainės BNS, Delfi plius, 15 min bei solidžios duomenų bazės: EBSCO Publishing, Naxos music library, Infolex, e-savadai ir kt. Skaitykloje įrengta kompiuterizuotų darbo vietų su nemokama belaide interneto prieiga, o skaitmeniniams darbams ar kitai reikalingai informacijai atsispausdinti, kopijuoti, įvairiais formatais skenuoti ar įlaminuoti pasitarnaus daugiafunkcis įrenginys.
Jaunimo kūrybos ir inovacijų erdvėje, moderniosios technikos laboratorijoje, gausu įvairių žaidimų ir interaktyvios įrangos: įvairių inžinerinių FISHER TECHNIC robotikos bei LEGO konstruktorių, programuojamų RYZE TECH dronų, mikrokompiuterių RASBERRY ir mikrokontrolerių ARDUINO rinkinių. Pastarieji skirti susipažinti su ankstyvąja inžinerija: robotikos valdymo pradmenimis, įrenginių elektronika ir automatizavimu. Čia jaunimas galės išbandyti ir SAMSUNG kamerą, filmuojančią ar fotografuojančią 360 laipsnių kampu, bei platformą su trimačiais virtualios realybės akiniais. Mėgstantys kitokius kompiuterinius žaidimus galės naudotis žaidimų konsole „Xbox 360“ ir balsą bei judesius atpažįstančiu priedėliu „Kinect“ – tai pasitarnaus ne tik žaidimui, bet ir sportui ar šokių pamokoms.
Jaunieji bibliotekos lankytojai laukiami vaikų abonemente, kurio fondą sudaro apie 6000 fiz. vnt. dokumentų: knygų (be popierinių, dar esti garsinės, interaktyvios), periodinių leidinių, stalo žaidimų, el. dokumentų (kino filmų, muzikos įrašų CD-DVD ir kt. laikmenose). Ši erdvė unikali tuo, kad vaikų gamtos pažinimui yra įrengti net du gyvieji gamtos kampeliai – formikariumas su dviejų rūšių naminėmis skruzdėlėmis ir akvariumas su įvairiarūšėmis žuvelėmis. Čia jie ras jaukių kampelių skaitymui, mokyklinių užduočių atlikimui, bendravimui, laisvalaikio leidimui.
Patalpoje yra ir vaikų mėgstamas interaktyvus stalas-ekranas, kuriame integruota žaidimų apie Kuršėnus ir Šiaulių rajoną. Pasitelkiant šį išmanų įrenginį, organizuojamos vaikų viktorinos, protmūšiai, mokymai, vedamos integruotos lietuvių kalbos pamokos. Pasinerti į virtualią realybę padės akiniai „Oculus Quest 2“.
Patys mažiausieji bibliotekos lankytojai kviečiami laiką praleisti žaislotekoje „Pumpurėlis“. Tai žaismingiausia bibliotekos erdvė 2–8 metų vaikams ir jų tėveliams. Mažieji šioje erdvėje gali tyrinėti pasaulį, pamatyti įvairius knygų personažus, rasti garsinių, sensorinių, lavinamųjų bei interaktyvių knygučių, piešimo priemonių, stalo žaidimų, kamuoliukų baseiną, 3D konstruktorių, LEGO duplo rinkinius, statomus ant specialiai pritaikytos sienos, pramogauti edukacinėje čiuožykloje arba per išmanų 60 colių televizorių stebėti edukacinius filmukus, klausytis mokomųjų dainelių. Jaukia slėptuve, sensorine palapine, galės naudotis autizmo spektrą turintys vaikučiai su tėveliais. Visų saugumui ir patogumui įrengtos šildomos paminkštintos grindys.
Muzikos kūrėjus, kino, fotografijos mėgėjus džiugins bibliotekoje įrengta audiovizualinė studija. Ši erdvė skirta ne tik garso įrašų ar kino filmų peržiūrai, bet ir kūrybiniams susitikimams – muzikinėms, vaizdo improvizacijoms kurti. Studijoje yra visa reikalinga garso ir vaizdo technika (kompiuteris su Wi-Fi ryšiu ir reikiamomis programomis), patefonas, CD-DVD grotuvas bei daugiau kaip 500 vnt. garsinių ir garsinių regimųjų dokumentų fondas: vinilinės plokštelės, CD, DVD diskai. Lankytojams suteikiama galimybė klausytis muzikos, žiūrėti filmus, groti gitara, o fotografijos mėgėjai pasitelkę specialią apšvietimo įrangą galės kurti fotosesijas, filmuoti.
Nepamiršti ir bibliotekoje mėgstantys mokytis ar dirbti miestiečiai. Vartotojai, norintys dirbti susikaupę, be pašalinio triukšmo, gali rezervuoti kompiuterizuotą individualaus darbo kabinetą su kompiuteriu, spausdintuvu, WI-FI interneto prieiga. Visų norinčių mokytis lauks specializuotas erdvus 16 kompiuterizuotų pertvaromis atskirtų darbo vietų mokymo centras, skirtas informacinio (kompiuterinio) raštingumo ir kitokiems (pvz., užsienio kalbų, videografikos, projektavimo ir vaizdo kūrimo mokymai su 3D spausdintuvu) mokymams, seminarams, prezentacijoms. Projektorius ir 2,5 x 3,5 m ekranas leidžia rengti aukšto lygio mokymus įvairiems specialistams ar kamerinius kino vakarus gyventojams. Komandinėje darbo erdvėje lauksime projektų rengėjų, verslininkų ar įvairių pomėgių klubų narių (iki 10–12 žmonių) pasitarimams, darbingiems susitikimams.
Džiaugiamės bibliotekos lankytojams galėdami pasiūlyti biblioterapijos paslaugą – tam įkurta atsipalaiduoti skirta multisensorinė erdvė, ramybės oazė. Klausantis muzikos arba terapinių, meditacinių tekstų, džiaugiantis aromaterapijos teikiamais malonumais, lankytojai galės atsipalaiduoti, sumažinti nerimą, stresą, o ilgainiui įveikti negalavimus, pagerinti savijautą. Tam parengti biblioterapiniai rekomenduojamos literatūros sąrašai pagal įvairius išgyvenamus psichologinius simptomus: nerimą, dirglumą, depresiją ir pan. Lankytojai taip pat turės galimybę pasimėgauti masažo teikiamais malonumais – jų patogumui laukia masažinė kėdė-krėslas.
Šiaulių rajono šviesuolių erdvėje esančioje ekspozicijoje bus galima susipažinti su Šiaulių rajono šviesuolių knygomis, rankraščiais, asmeniniais daiktais, autografuotomis knygomis. Šiame nuolat pildomame kraštotyros muziejuje jau puikuojasi poeto, vertėjo Vacio Reimerio darbo stalas su nebaigtu spausdinti rankraščiu, bibliotekai dovanotas didžiulis kalbininko, leksikografo Vytauto Vitkausko fondas.
Rūsyje įkurta renginių salė pasižymi modernia garso ir vaizdo perdavimo technika. Nors numatyta kino renginiams, čia sumontuota galerinė įranga ir daugiafunkcė salės paskirtis leis rengti susitikimus su autoriais, menininkais, eksponuoti parodas.
Svarbu paminėti, kad bibliotekos duris puošiantis ženklas „Biblioteka visiems“ informuoja apie paslaugų prieinamumą įvairių negalių turintiems žmonėms. Įrengtas liftas pasitarnaus turintiems judėjimo negalią. Pasirūpinome ir reguliuojamo aukščio mobiliaisiais darbo stalais. Turintys regėjimo negalią galės naudotis specialiu kompiuteriu su instaliuota ekrano skaitymo programa JAWS, padedančia valdyti programas balsu. Akliesiems skirtas Brailio rašto spausdintuvas bei teksto skeneris, balsu įgarsinantis nuskenuotą tekstą.
Visomis bibliotekos teikiamomis paslaugomis pasinaudoti bus galima Lietuvoje galiojančiu LIBIS skaitytojo pažymėjimu, o pažymėjimo neturintys atidarymo savaitę jį galės gauti dovanų.
Šiuolaikinė biblioteka – publikuoto dokumentinio paveldo, pasaulio žinių lobynas, atveria naujas modernias erdves ir plačias galimybes darbui ir bendradarbiavimui, poilsiui, saviraiškai ir saviugdai visiems savo lankytojams.
Atidarymo šventė „Biblioteka – čia ir dabar“ vyks 2022 m. rugsėjo 12 d. 15 val. Vytauto g. 1, Kuršėnuose. Kviečiame dalyvauti visą savaitę vyksiančiuose šventiniuose renginiuose, edukacijose ir įdomiuose susitikimuose!
Lauksime Jūsų.
Biblioteka^InstantKuršėnai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.