Lietuvai knygas rašanti pasaulio pilietė
Tai – jau šeštoji Indrės Jonušytės knyga. Baigusi Vilniaus universitetą, kaip ir daugelis jos bendraamžių, Lietuvoje neužsibuvo. Įvairiose šalyse dirbdama įvairius darbus, nuolat rašė. Lietuvoje išleisti penki populiarūs tapę jos kelionių, meilės, gyvenimo būdo romanai. Gyventa pramaišiui Lietuvoje, Niujorke, Londone, Prancūzijoje, Belgijoje. Ilgiausiai Graikijoje, kurią, nežiūrint sudėtingo šios šalies charakterio, abu su draugu belgu Jonathanu yra įsimylėję ir savęs kitur jau neįsivaizduoja.
Apie savo naujausią knygą „Fabulae spectacula“ I.Jonušytė pasakoja: „Nuo pat pirmojo sakinio iki paskutinio aš nežinojau, apie ką bus kiekviena istorija. Pradėjusi nepažinojau herojų, nežinojau jų ir jų planetų vardų. Rašiau taip, lyg pati jas skaityčiau. Iki šiol man neaišku, iš kur visa tai atėjo, kodėl visa tai norėjo būti užrašyta, irgi neaišku. Kai tekstai pradėjo kauptis mano elektroniniame rašytojos stalčiuje, niekam nepasakojau. Jie buvo mano, skirti tik man pačiai. Rašymo malonumas užgožė norą jomis su kuo nors dalintis. Vis tiek niekas nesupras, nėra jokios aiškios paskirties... Tiesiog trumpi ir keisti išgyvenimai kažkur toli toli ir kažkodėl seniai seniai... Kaip tikrose senose pasakose...“
Naujoji knyga – ne kiekvienam
Paklausta, kam skiriama jos knyga, autorė sako: „Man visada buvo smalsu, kas ir koks iš tiesų yra fantastikos mėgėjas, tokios meno rūšies gerbėjas. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tai – jaunas protas, smalsus ir neciniškas, atviras ir nebijantis svajoti, ieškantis daugiau spalvų ir kitokių emocijų, nebūtinai čia ir dabar, o ir kažkur kitur. Bet esu tikra, kad šio stiliaus mėgėjų nevienija nei amžius, nei socialinė padėtis, nei išsilavinimas. Intravertas, ekstravertas, optimistas ar pesimistas, mokslų daktaras ar šokėja, kačių ar šunų mylėtojas, vegetaras ar mėsėdis – šis žanras yra visiems.“
Knygos pratarmėje autorė dar išplėtoja mintį: „Fantastikos filmų ir knygų mėgėjai yra tarsi slapta svajoklių kasta ar ordinas. Juos sieja tik tas pats alkis – norisi kažko įspūdingo, kitokio, naujo, neįprasto. Norisi kažko, kas atvertų pasąmonę, kas perkeltų visą tavo esybę ten, kur galėtum patirti tai, apie ką net nesvajojai, pamatyti ir pajusti kažką, ko niekas nematė ir nejautė.
Fantastika – tai ne sapnai ir ne košmarai, tai maistas apmalšinti pasąmonės alkiui. Kita vertus, per visą žmonijos istoriją realybė buvo daug labiau neįtikėtina už bet kokią fikciją. Tautų, religijų, lyčių, kultūrų, fiziologijos skirtumai, atstumas, išsilavinimo stoka, perteklius ar kitoniškumas, žmonių svajonės ir viltys, religijos ir prietarai, atrodytų, neįmanomos situacijos, kataklizmai, karai, pandemijos ir dar daugybė dalykų šios planetos gyventojus pavertė unikaliais individais.
Tik todėl, kad mes esame tokie egzotiški ir skirtingi, bet vienodai smalsūs, tik todėl, kad gyvename magiškoje, bet negailestingoje planetoje, mes visada svajosime ir savo galvose kursime bei sieksime pažinti kitus pasaulius.“
Intriguoja kosminiai, siurrealistiniai ir visa nugalinčios meilės motyvai
Įspūdingų tapybos darbų autorius Nojus Petrauskas gimė Panevėžyje. Jo tėtis – žinomas dailininkas Romualdas Petrauskas. Nojus magistro laipsniu baigė Dailės akademiją, šiuo metu yra Užupio meno inkubatoriaus rezidentas.
Visiškai atsitiktinai redaktorės Liudos Jonušienės į kūrybinį duetą pakviesti du iki tol tarpusavyje nepažįstami žmonės net patys šiek tiek nustebo, kaip viskas, pasirodo, dera. Nojus iliustruoti pasakas iškart griežtai atsisakė, bet to ir nereikėjo. Jo jau sukurtų siurrealistinių paveikslų reprodukcijos yra tarsi savarankiški fantastiniai pasakojimai. Tik pasakoja ne žodžiais, o vaizdais.
Tiesa, taikomųjų ir lengvų skaitinių mėgėjams „Fabulae spectacula“ iš pirmo žvilgsnio gali ir nepatikti. Kita vertus, net ir jiems ši suvenyrinė knyga gali praversti per Heloviną ar kalėdiniu laikotarpiu. Juk pasakų reikia ir suaugusiesiems.