Artėja „Poetinis Druskininkų ruduo“: paaiškėjo Jotvingių premijų laureatai
2020-09-30 10:15Kitą savaitę, spalio 7 dieną, prasidės 31-asis tarptautinis literatūros festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“. Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijų laureatai – jau aiškūs.
Premijos komiteto sprendimu Jotvingių premija šiemet skiriama poetui, rašytojui Alvydui Šlepikui už jo eilėraščių rinktinę „Mano tėvas žūsta“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019). Jaunojo jotvingio premija šiemet skiriama poetei, rašytojai ir vertėjai Ievai Toleikytei už eilėraščių knygą „Raudonas slidus rūmas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020). Abiejų knygų dailininkė Deimantė Rybakovienė.
Jotvingių premijos ir Jaunojo jotvingio premijos laureatai bus apdovanoti tarptautiniame literatūros festivalyje „Poetinis Druskininkų ruduo“, Druskininkuose, centre „Dainava“ spalio 10 dieną, 19 val.
Pagrindinį Poetinio Druskininkų rudens prizą – Jotvingių premiją – 1985 metais įsteigė Sigitas Geda. Tais metais Sigito Gedos įsteigtą premiją gavo poetas Kornelijus Platelis už eilėraštį „Jotvingių malda šuoliuojant į priešą“. Prasidėjus Poetiniams Druskininkų rudenims 1990 metais, Sigitas Geda sutiko susieti savo premiją su festivaliu. Šiais metais bus įteikiama jau 36-oji Jotvingių premija ir 23-oji Jaunojo jotvingio premija.
1354: Ar tu tarp jų?
Festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ tema šiemet užrašyta skaičiais: 1354. Šis skaičius, pasak poeto Hanso Magnuso Enzenbergerio, yra poezijos skaitytojų konstanta. Nesvarbu, kiek žmonių gyvena šalyje, joje, esą, poezijos skaitytojų yra 1354. Tad šių metų tema bus skirta poezijos skaitytojams, klausytojams, kritikams, poezijos knygų pirkėjams, kolekcionieriams.
Penktadienį, spalio 9 dieną, Virginijos Cibarauskės organizuojamoje diskusijoje klausime, kodėl žmonės skaito poeziją, o leidėjai leidžia poezijos knygas? Kas yra poezijos skaitytojas Lietuvoje ir pasaulyje, koks jis? Ar tie 1354 žmonės kuo nors ypatingi? Ernestas Noreika, praėjusių metų Jaunojo jotvingio premijos laureatas, almanacho įvade rašo: „Įmanoma į poezijos skaitytoją žvelgti kaip į žmogų, kuriam duota labai didelė dovana, nes norėti suprasti sudėtingą žodžių kosmosą gana paranormalu.“
Šių metų „Poetinio Druskininkų rudens“ almanache, kurį pasitiksime trečiadienį, spalio 7 d., Kazio Varnelio namuose-muziejuje, pristatysime poetus iš Lietuvos ir kitų šalių. Jame rasite į lietuvių kalbą išverstas vieno garsiausių šiuolaikinių JAV poetų Jerome Rothenbergo eiles, 2015 metų Pulicerio premijos laureato, 2019 JAV Nacionalinės knygos apdovanojimų laureato, Arthuro Sze eilėraščius, Kolumbijos rašytojos Piedad Bonnett, apdovanotos svarbiausiomis ispanakalbio pasaulio poezijos premijomis, eilėraščius. Almanache laukia pažintis su šuolaikine estų, latvių, lenkų, belgų poezija. Jau šeštus metus pristatysime keturis platformos VERSOPOLIS poetus. Ir nors šiemet daugelis poetų su mumis kalbėsis iš anapus ekrano, festivalyje pamatysime ir išgirsime almanacho lietuvius poetus: Antaną A. Jonyną, Enriką Striogaitę, Ievą Toleikytę, Tomą Venclovą, Dovilę Zelčiūtę.
Pirmadienį, spalio 12 dieną, skirsime poetui Henrikui Radauskui ir jo skaitytojus pakviesime į festivalio uždarymo vakarą „Balti malūnai mala laiką“ Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.
Festivalio programoje Druskininkuose ir visi tradiciniai festivalio renginiai: per metus išėjusių knygų pristatymas, kurias bus galima ir įsigyti, Poetiška naktis: jaunųjų poezijos skaitymai, parodų pristatymas, dviejų eilėraščių – kito poeto mėgstamiausio eilėraščio ir savojo – skaitymai, lietuvių poetų skaitymai.
Neišvengiami šiemet ir baltarusiški ženklai festivalyje. Per daugelį metų Poetiniame Druskininkų rudeny skaitė Baltarusijos poetai Valiancina Aksak, Uladzimiras Arlou, Andrejus Chadanovičius, Miroslavas Adamčikas ir kiti. Visi skaitymų renginiai prasidės vedėjų pasirinktu ir į lietuvių kalbą išverstu baltarusių poetų eilėraščiu.