Išskirtinis mugės akcentas – visur gyvai pulsuojanti „Fluxus“ meno dvasia.
Skamba garsių fliuksininkų vardai
Šių metų Klaipėdos knygos mugės šūkis – „Kvėpuok! Lankytojai tarsi kviečiami pajausti gyvenimo džiaugsmą, neužsisklęsti savyje, iš tamsos kilti šviesą, stebėtis, pokštauti, siautėti taip, kaip tai su savo bendraminčiais kažkada Niujorke darė fluxus judėjimo pradininkas lietuvis Jurgis Mačiūnas.
Klaipėdos knygų mugėje skamba ir legendinio lietuvio, J.Mačiūno draugo ir bendražygio Jono Meko vardas – rodomi jo filmai, teminėse paskaitose diskutuojama apie jo kūrybą, pristatomi MO muziejaus eksponatai, veiks Fluxus labirintas, vyks paroda „Fluxus yra fluxus“.
Mugės lankytojai kviečiami apžiūrėti daugybę įvairių instaliacijų ir ekspozicijų, dalyvauti švietėjiškuose užsiėmimuose, komiksų kūrybos dirbtuvėse vaikams ir suaugusiems, kurti erdvines knygas, patikrinti savo uoslę kvepiančių knygų parodose, dalyvauti Apeirono teatro performanse su žiūrovais.
Atskiroje erdvėje telkiasi melomanai – jiems įrengtame Vinilo kampelyje prekiaujama ne tik plokštelėmis. Veikia roko muzikos vinilo ir knygų paroda, atidaryta įspūdinga fotomenininko Ramūno Danisevičiaus užfiksuotų garsiausių roko muzikantų nuotraukų ekspozicija.
Požemiuose – šamano šėlsmas
Sumanyta kurti instaliaciją net iš senų batų – šio renginio organizatoriai Knygų mugės lankytojus kviečia atnešti savo batą, jį prikalti ir aprašyti. Pirmuoju eksponatu tapo iš Kretingos dienos veiklos centro atkeliavusios naginės.
Pirmą kartą lankytojams atsivėrė bibliotekos Saulės laikrodžio kieme išlikusi sena slėptuvė, kurios paveldosaugininkai neleido sulyginti su žeme. Požemiuose, menančiuose ir nacių, ir kėgėbistų žingsnius, performansus rengia Knygų mugės fluxus veidas – aktorius ir režisierius Benas Šarka.
Drėgnoje slėptuvėje, skambant mistiškiems garsams, žiūrovai apžiūrinėja teatro šamano B.Šarkos „kūrybos kirminus – fotografijų parodą „Drozofilos, didžėjai ir džedajai“. Slogi kazematų aplinka ne tik šiurpina, bet ir intriguoja, verčia mąstyti apie fluxus kilmę, jo santykį su šiuolaikiniu menu.
Rūsyje prie biblioteko rūbinės įrengtame Fluxus labirinte eksponuojami Džordžo Keicono, Acefalo Miazmos, Beno Šarkos, Remigijaus Treigio, Vlado Balsio, Pauliaus Sadausko, Valdo Manomaičio ir Edmundo Lukmino kūriniai.
Nusilenkta mugės sumanytojai
Per renginio atidarymo ceremoniją bibliotekininkai, leidėjai ir mugės svečiai pagerbė šiemet netikėtai mirusią iškeliavusią buvusią Kaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos vadovę, Knygų mugės uostamiestyje sumanytoją ir jos sielą vadinta Laimą Pačebutienę.
Meno kūriniais papuoštame Klaipėdos apskrities bibliotekos kiemelyje pasodintas L.Pačebutienei skirtas skirtas šermukšnis. Įsteigtas jos vardo prizas kasmet bus įteikiamas ryškiausio ir įsimintiniausio mugės renginio arba akcento kūrėjams.
Pirmasis bibliotekininkės L.Pačebutienės prizas – klaipėdietės menininkės Daivos Ložytės sukurta keramikos skulptūrėlė – vakar įteikta leidyklos„Andrena” vadovei Nijolei Petrošienei.
Klaipėdos knygų mugėje šiemet dalyvauja apie 60 kūrėjų, numatyta daugiau nei 10 švietėjiškų užsiėmimų, knygas ir rašytojus pristato beveik 20 šalies leidyklų.
Bibiliotekoje leidėjai siūlo įsigyti grožinės, mokslinės, istorinės, filosofinės, turistinės, religinės literatūros, enciklopedijų, meno albumų. Akys raibsta nuo knygų vaikams. Leidinių kainos – kone dvigubai mažesnės nei knygynuose.
Bendrystės jausmas sutelkia
Mugės rėmėjai ir svečiai – Klaipėdos dramos ir Muzikinio teatrai. Rengiamos loterijos, kuriose lankytojai gali laimėti kvietimus į populiariausius spektaklius, abonementus, bilietus su nuolaidomis. Visi Knygų mugės renginiai nemokami.
„Norime, kad visi įsijaustų į aplinką, į knygas, į skaitomą literatūrą, pajaustų bendrystę ir ja dalytųsi su kitais. Klaipėdietiška knygų mugė, brendusi septynerius metus, iš literatūros kūrinių pristatymo išaugo į gausią performansų ir interaktyvių renginių programą“, – kalbėjo bibliotekos direktorė Laura Juchnevič.
Iš viso knygų mugėje numatyta per 60 įvairiausių renginių, joje dalyvaus per 30 autorių. Apie 20 Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijos leidyklų pristato savo naujausias knygas.
Literatūra dideliems ir mažiems
Bibliotekos konferencijų salėje apie savo naujausią romaną „Praeities dulkės – mirties šešėliai“ jau pasakojo rašytojas Juozas Šikšnelis.
Lietuvos mažųjų ir vidutinių leidylų asociacijos vadovė Ramutė Žandarienė pristatė žurnalisto Vidmanto Valiušaičio dokumentinės publicistikos knygą „Istorikai nenaudoja dalies šaltinių. Dr. Augustinas Idzelis ir Lietuvos okupacijų interpretavimo drama“.
Leidykla „Akademikai“ pristato Kristinos Sadauskienė kūrinį „Alternatyvus Klaipėdos miesto gidas“, “Homo Liber“ – pirmąją poetės Daivos Molytės-Lukauskienės pasakaičių vaikams knygą „Kaip kiras gintarus rinko“. Dar vieną piešiniais iliustruota savo knyga vaikams „Saulės poringės: Geltona“ siūlo perskaityti rašytoja ir leidėja Liudmila Petkevičiūtė.
Knyga – ir alaus mėgėjams
Mugės lankytojai galės susipažinti su naujausia leidyklos „Libra Memelencis“ istorine knyga albumu „Kretingos krašto praeities vaizdai“ ir jos sudarytoju Kęstučių Demerecku. Pristatoma pirmoji lietuviška knyga apie džiazo istoriją „Luizianos paslaptis. Kaip išgelbėti užburtąjį orkestrą“.
Naujausias Klaipėdos universiteto leidyklos darbas – Sigitos Kraniauskienės, Silvos Pocytė, Ruth Leiserowitz ir Irenos Šutinienės knyga „Klaipėdos kraštas 1945–1960 metais: naujos visuomenės kūrimasis ir jo atspindžiai šeimų istorijose“. Leidykla „Kitas takas“ pristato klaipėdietės rašytojos Sondros Simanos knygą „Iškamšų kontora“.
Autorių gupė (Vytis Ramanauskas, Žygimantas Šalkauskas ir Ernestas Parulskis mugės lankytojus gundo sovietmečio dvasia alsuojančiu veikalu knygą „Alumi neprekiaujame. Išjungtas vanduo“. Ši knyga – apie alų, viešojo maitinimo įstaigas, jų interjerus, plataus vartojimo prekių dizainą, įvairius sunkumus ir pavojus nuo Lietuvos okupacijos pradžios iki 1990 metų.
Klaipėdietiškos „Eglės“ leidyklos vadovas Antanas Stanevičius, literatūros kritikė Gitana Gugevičiūtė solidžios literatūros gerbėjus kviečia į susitikimą su rašytoju Romualdu Lankausku ir jo naujausia knyga „Labirinto prieangyje“.