Thomo Manno festivalis gundo jauniklius atverti Pandoros skrynią

2017 m. balandžio 24 d. 13:01
Ne, liepos mėnesį Nidoje nebus jokių paleistuvysčių ir naktinio siautulio, o jeigu bus, tai tiktai eseistiniuose tekstuose. Į esė konkursą jau dabar kviečiami savo kūrinius siųsti jaunuoliai, jeigu jiems – nuo 18 iki 26-erių metų. Autoriai nebus rūšiuojami pagal išsilavinimą, baigtus ir nebaigtus mokslus ir niekas netikrins, ar jie susikrovė taisyklių išmintį.
Daugiau nuotraukų (1)
 “Tikiuosi, kad jauni eseistai nesibaimins autoritetų ir įsiteisinusių modelių ir parodys originalų mastymą“, – sako vienas iš vertinimo komisijos narių rašytojas Laurynas Katkus.
 Apie jaunųjų eseistikos konkursą kalbamės su Thomo Manno kultūros centro direktore Lina Motuziene.
Kam Thomo Manno festivaliui prireikė esė konkurso?
  Nutarėme panaikinti mitą, kad T. Manno festivalius Nidoje lanko tik solidesnio amžiaus publika. Mes matome kitą tendenciją: kasmet jaunų lankytojų daugėja, ypač jie domisi Žodžio ir Kino programomis. Šiemet nutarėme pakviesti jaunimą nuo aštuoniolikos iki dvidešimt šešerių metų rašyti esė. Pirmąsias tris vietas laimėję autoriai bus pakviesti skaityti savo esė Thomo Manno festivalio renginių metu. Geriausi konkurso tekstai bus verčiami ir į vokiečių kalbą, nes visi festivalio renginiai vyksta dviem kalbomis – lietuvių ir vokiečių.
Kodėl pasirinkta tema „Pandoros skrynia?“ Ir dar su klaustuku gale.
  T.Manno festivalis nuo 2013-ųjų metų analizuoja temas, atsižvelgdamas į penkerių metų ciklą, skirtą Pirmajam pasauliniam karui atminti. Šįkart skatiname domėtis 1917-aisiais metais, kai Europoje kilo revoliucijų banga. Tuomet tarsi atsivėrė Pandoros skrynia kaip simbolinis nelaimių šaltinis, o mums svarbu atkreipti dėmesį ne tik į tą datą, bet ir pabandyti įvertinti, ar esama pasekmių, kurios netiesiogiai gali būti jaučiamos dar ir šiandien.
Ar ši esė tema siejama tik su Pirmojo pasaulinio karo šimtmečiu? Juk pasaulyje ir šiandien vyksta karai.
  Dirbtinai neapibrėžiame laikotarpio ir nesiūlome rašyti vien apie 1917 metus. Tematika „Pandoros skrynia?“ atveria galimybę kūrybiškai pažvelgti į savo šalies situaciją istorijos kontekste ar samprotauti apie įvykius, vykstančius kaimynystėje bei kituose pasaulio karštuose taškuose.
Kodėl manote, kad tokia tema gali būti patraukli jaunimui?
  Įdomumas priklauso nuo to, kaip interpretuosi istoriją. Revoliucijų laikotarpis, apie kurį kalbame, atnešė ne tik nelaimes, bet ir naujovių kultūros ir švietimo srityje, nacionalinėje, politinėje erdvėje ir pan. Šią temą įmanoma atskleisti nevienpusiškai ir nebūtinai tiesmukiškai.
  T.Manno festivalio lankytojai yra labai įvairi, dažniausiai tarptautinė publika, todėl manome, kad šis festivalis Nidoje yra itin palanki erdvė bei unikali galimybė jaunajai kartai prisistatyti tarptautinei auditorijai. Kitas paskatinimas, kodėl jaunosios kartos atstovams yra patrauklu dalyvauti esė konkurse, – galimybė viešinti savo kūrybą ne tik T.Manno festivalyje, jo ir partnerių tinklapiuose, bet ir kasmetiniame leidinyje-almanache „Nidos sąsiuviniai“.
Kokių dalyvių tikitės konkurse?
 Tikimės išvysti jaunus žmones, kurie kartu su savo tėveliais lankė jau pirmuosius T.Manno festivalius. Turime viltį pritraukti ir kuo daugiau naujų jaunų lankytojų bei „užsiauginti“ festivalio dalyvių kartą, kuri nenorės praleisti nė vieno T.Manno festivalio Nidoje. Festivalyje vyksta ne tik diskusijos visuomenei aktualiomis temomis, bet įvairiose Nidos erdvėse rengiami kiti renginiai: kamerinės muzikos koncertai Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje, kurioje labai dažnai dalyvauja jauni atlikėjai ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio. Festivalis žymus savo kino programa, kurią rengiame kartu su Goethe’s institutu Vilniuje. Ši programa sulaukia daugiausia lankytojų ir yra nemokama. Festivalio metu pristatomos ir retos, įdomios meninės programos, pavyzdžiui, šiuolaikinio meno VDA Nidos meno kolonijoje.
Kaip bus pristatyta  esė konkursą laimėtojų kūryba?
  Pirmų trijų vietų laimėtojai dalyvaus festivalio Žodžio programoje. Jiems bus skirta atskira festivalio diena, renginys vyks rašytojo T.Manno memorialiniame muziejuje. Rengėjai įsipareigoja padengti dalyvių kelionės ir dviejų dienų apgyvendinimo išlaidas VDA Nidos meno kolonijoje. Taip pat dalyviai turės galimybę nemokamai dalyvauti visuose renginiuose, bus apdovanoti T.Manno festivalio dovanomis.
  Dalyvavimo sąlygos pateiktos T. Manno kultūros centro tinklapyje www.mann.lt. Taip pat informaciją skelbia ir Goethe’s institutas tinklapyje https://www.goethe.de/ins/lt/lt/. Informaciją galima rasti ir Thomo Manno festivalio bei Goethe’s instituto facebook paskyrose.
Iki kada galima pateikti tekstus esė konkursui ir kas juos vertins?
  Tekstų laukiame iki gegužės 20 dienos, o laimėtojai bus paskelbti birželio 1 d. Apie rezultatus visus dalyvius informuosime atskira žinute. Esė vertins dr. Laurynas Katkus, Goethe's instituto atstovė Auksė Bruverienė ir istorikė dr. Lina Motuzienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.