Skatina kūrinius įsigyti legaliai
2 tūkst. kopijų tiražu išleistas komiksas „Miklūs pirštukai“ – Asociacijos LATGA dovana jauniesiems Tarptautinės Vilniaus knygų mugės lankytojams, norintiems daugiau sužinoti apie autorių teises. Knygelės leidyba iš dalies finansuota Asociacijos LATGA Socialinio-kultūrinio fondo lėšomis. Norintieji gauti komikso autorės autografus ar su ja pabendrauti laukiami asociacijos stende Trečiojoje salėje šeštadienį, 13 val.
„Komiksas pasakoja apie tai, kad toli gražu ne viską, kas internete yra laisvai prieinama, galima naudoti. Į piratines svetaines dedami vogti kūriniai: muzika, filmai, nuotraukos, šriftai, knygos ir t. t. Deja, ne kiekvienas žmogus susimąsto, jog tie, kurie tai sukūrė, tai padarė ne iš neturėjimo ką veikti, o todėl, kad tai yra jų pragyvenimo šaltinis. Kažkodėl mums neateina į galvą nueiti į prekybos centrą, prisikrauti maisto iš lentynų ir nesusimokėjus eiti namo išsivirti vakarienės. O vogti kūrinius, deja, daugeliui lietuvių dar yra normalu“, – kalbėjo komikso autorė, grafikos dizainerė U.Šimulynaitė.
Pasak autorės, pati komikso istorija yra jos fantazijos vaisius, tačiau pagrįsta patyrimu, kai jai pačiai teko kovoti, kad būtų sumokėta už vieno ar kito kūrinio panaudojimą.
„Kūrėjams neretai tenka apginti savo, kaip kūrėjo, teises. Šiame komikse pabandžiau sugretinti džiaugsmą ir siaubą, kada sėkmingai pabaigus kūrinį ne viskas susiklosto taip, kaip planuota, ir autorius sužino, jog jo darbas atsidūrė piratinėje svetainėje, todėl jį „vartoja“ visi, kas netingi. Mano nuomone, tai yra lygiai tokia pati vagystė kaip ir kokio nors apčiuopiamo produkto: mašinos, smuiko ar bandelės“, – sako U.Šimulynaitė.
Ne tik komiksus, bet ir knygas vaikams kurianti grafikos dizainerė sako darbe dažnai susidurianti su intelektine produkcija, tokia kaip šriftai, programos, nuotraukos.
„Neretai išgirstu priekaištų iš užsakovų, kad mano darbai yra brangesni nei kieno nors kito. Tada turiu jiems aiškinti, kad nieko nevagiu, o viskas kainuoja, todėl man pačiai ne tiek daug ir belieka. Vienas užsakovas net pasisiūlė tiesiog nukopijuoti iš savo kompiuterio ir man perduoti šriftus. Jam paaiškinau, kad aš nenoriu vogti, noriu dirbti sąžiningai. Visada labai džiaugiuosi atsakingais užsakovais, kurie supranta, kad intelektinės produkcijos vogti nevalia. Beje, pastebiu, jog tokių žmonių sutinku vis dažniau“, – pasakojo komiksų kūrėja, Asociacijos LATGA Jaunojo menininko stipendijos laimėtoja, užpernai išleidusi didelio populiarumo sulaukusią komiksų knygą „Vilniaus miesto legendos“.
Susitikimas su populiariais autoriais
Šiandien, vasario 23 d., Konferencijų salėje 3.1. 18 val. vyks susitikimas su bibliotekų lankytojų mėgstamiausiais autoriais, kurį ves literatūros kritikas Valentinas Sventickas.
„Kuo pasikliauti: ekspertų komisijomis, kritikais, apdovanojimais, skaitymo statistika? Ar populiari knyga turi išliekamąją meninę vertę? O gal ji buvo parašyta, siekiant įsiteikti skaitytojui? Ar gali knygos ar autoriaus populiarumą skatinti bibliotekos, knygynai, recenzentai, Asociacija LATGA? Šiuos ir panašius klausimus aš užduosiu susitikimo dalyviams“, – renginio temą trumpai pristato V.Sventickas.
Į susitikimą su mugės dalyviais ir lankytojais pakviesti autoriai, kurių pavardės pernai atsidūrė mėgstamiausiųjų bibliotekų skaitytojų sąrašuose. Tai – rašytojas Vytautas Račickas, vertėjas Teodoras Četrauskas, knygų dailininkė Deimantė Rybakovienė ir iliustratorė Sigutė Ach. Taip pat šiame susitikime dalyvaus ir Asociacijos LATGA direktorius, poetas Jonas Liniauskas.
Konsultuos autorius
„Literatūros pasaulio atstovams – tiek autoriams, tiek vertėjams, tiek leidėjams – kyla daugybė įvairių klausimų, į kuriuos tik mes galime atsakyti, todėl mugės rengėjų prašymu Asociacija LATGA paruošė konsultacinę programą“, – pasakojoa Asociacijos LATGA stendo kuratorė Gailė Jurgaitytė.
Pasak jos, išskirtinis dėmesys bus skiriamas LATGA administruojamai autorių teisei į atlyginimą už knygų panaudą bibliotekose. Literatūros autoriai visomis mugės dienomis galės ne tik gauti visą jiems rūpimą informaciją, bet ir užregistruoti savo leidinius. Tekstų autoriai, kurių kūryba naudojama muzikiniuose kūriniuose, galės čia užpildyti paraiškas dėl stojimo į Asociaciją LATGA.
Konsultacijų programoje aktualių temų ras įvairiausių meno sričių atstovai: bus kalbama apie autorių teisių paveldėjimą, meno reprodukcijų teisėtą panaudojimą leidiniuose, kūrinių naudojimą internete.