Pamokslininkai, samdomi kariai, bankininkai, uždraustų knygų leidėjai, kunigaikščiai ir popiežiai sudaro šios neramios religinių karų epochos freską: nuo Martyno Liuterio Vokietijos iki Miunsterio anabaptistų karalystės ir Italijoje siautėjančios inkvizicijos. Visus įvykius seka paslaptingasis protagonisto priešas Q, kuris laiškais apie įvykius informuoja popiežių Džiovanį Pietrą Karafą.
„Q“ – laikomas reikšmingiausiu penkių Bolonijos autorių kolektyvo Wu Ming (išvertus iš kinų mandarinų kalbos gali reikšti „be vardo“ arba „penki vardai“) kūriniu, kurį jie pasirašo Luther Blissett vardu. Autoriai siekia išryškinti universalias galios instrumentalizavimo, socialinės utopijos, modernios „įaudrintos vaizduotės“ (cituojant Leonidą Donskį), kuriančios ir platinančios neapykantos formas, temas.
„Pilietinių karų, kultūrinių revoliucijų, bažnyčių diplomatinių kovų, asmenybių pažiūrų ir idėjų konversijų nužymėtas ankstyvasis Europos Reformacijos procesas buvo ir tebėra ne tik istoriografijos objektas, bet ir Europos filosofinės ir politinės minties bei meno kūrėjų įkvėpimo šaltinis. Publikuojamas romanas „Q“ – vienas iš naujausių tokio įkvėpimo, paskatinto naujų Italijos Reformacijos ir kontrreformacijos istoriografinių duomenų, supintų su kūrybine išmone, pavyzdžių.“
* * *
Luther Blissett „Q“ (Wu Ming), romanas. Leidykla „Aukso žuvys“. Iš italų kalbos vertė Toma Gudelytė,
Knygos dailininkė Agnė Dautartaitė Krutulė 680 p., 2016