Pasaulio knygų sostinė skaitymą paskelbė nacionaliniu sportu

2016 m. balandžio 24 d. 15:16
Asta Andrikonytė, specialiai lrytui.lt iš Vroclavo (Lenkija)
Šeštadienį pasaulis įvairiausiais renginiais minėjo Williamo Shakespeare’o mirties 400-ąsias metines. Tačiau turbūt nė viename mieste garsiojo britų klasiko kūryba nesutraukė tokios gausios auditorijos kaip Vroclave: pulkai žmonių čia traukė iš vienos vietos į kitą klausytis W.Shakespeare’o dramų, skaitomų lenkų aktorių.
Daugiau nuotraukų (5)
Visai kaip per Kultūros naktį Vilniuje, Vroclave po gatves zujo naktinėtojai su žemėlapiais, renginių skrajutėmis ir skėčiais rankose – juk tokios nakties negali sužlugdyti prastas oras! Ir W.Shakespeare’o gerbėjams nepakako net dešimties jo kūrybos stotelių: muziejuose, bažnyčiose, teatruose netilpo visi norintys.
Taip viename gražiausių ir didžiausių Lenkijos miestų vakar prasidėjo Pasaulio knygų sostinės renginiai. Įdomiausia, kad šiemet Europos kultūros sostine tapusį Vroclavą siekti dar ir Pasaulio knygų sostinės titulo esą paskatino liūdni knygų skaitymo rodikliai, kuriuos vis atskleidžia sociologinės apklausos.
„Norėjome dvigubai pabrėžti knygos ir skaitymo svarbą“, – aiškino programos „Vroclavas – Europos kultūros sostinė“ (VEKS) literatūros kuratorius rašytojas Irekas Grinas, vakar Vroclave paskelbęs „naujo nacionalinio sporto – skaitymo“ startą. Tam simboliškai pasirinkta vakar minėta dar ir Pasaulinė knygos bei autorinių teisių diena, sutampanti su W.Shakespeare’o mirties metinėmis.
I.Grinas juokavo, jog, be Pasaulio knygų sostinės renginių, VEKS programoje literatūra būtų lengvai nustelbta kitų menų. „Tai intymi kūryba. Nėra rašytojo, kuris nukonkuruotų, pavyzdžiui, atvyksiantį į Vroclavą Davidą Gilmourą (grupės „Pink Floyd“ gitaristas ir kompozitorius. – Red.)“, – šmaikštavo I.Grinas.
Tačiau yra! Kaip tik toks rašytojas vakar buvo atvykęs į Vroclavą. Verčiamas į 50 pasaulio kalbų charizmatiškas norvegas Jo Nesbo čia tikriausiai patyrė, jog parašyti eilinį detektyvą apie Harį Hūlę lengviau nei pasirašyti tūkstantį savo knygos egzempliorių – maždaug tiek rašytojo autografo medžiotojų vakar apjuosė Vroclavo „Capitol“ teatrą.
Tarp kitko J.Nesbo taip pat nutarė atiduoti duoklę W.Shakespeare‘ui – netrukus pasirodys jo naujas romanas, įkvėptas „Makbeto“.
Susitikimas su detektyvo Hario Hūlės antrininku (taip save įvardijo pats rašytojas) buvo vienas tradiciškiauių Pasaulio knygų sostinės atidarymo renginių. Vroclavas tikrai kūrybingas. Knyga čia vakar karaliavo net tramvajuose: visi skaitantieji galėjo keliauti jais nemokamai, o knygas gaudavo vietoje. Turgaus aikštėje pagal W.Shakespeare‘ą improvizavo didžėjai, jį viešai skaitė aklieji Brailio raštu.
Pasaulio knygų sostinę 2001 metais įsteigė UNESCO – tam, kad knygos ir skaitymas padėtų žmonėms naujųjų amžių kataklizmuose. Praeityje Pasaulio knygų sostinės titulas buvo suteiktas Madridui, Bankokui, Amsterdamui, Buenos Airėms ir kitiems miestams. Vroclavas jį perėmė iš Inčono Pietų Korėjoje ir perduos po metų Gvinėjos sostinei Konakriui.
Bet iki tol lenkai ketina pristatyti net apie 4000 literatų, 1650 literatūros renginių, kuriuose mano sulauksią apie 750 tūkst. skaitytojų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.