„Bus ką veikti ir mokslininkams, ir meilės romanų mėgėjams, ir sveikos gyvensenos šalininkams, ir kulinarijos gerbėjams. Taip ir turi būti, nes mugė skirta visiems knygų skaitytojams“, – rėžė viena šiandien prasidedančios Vilniaus knygų mugės rengėjų Lolita Varanavičienė.
Aš niekada neabejoju leidyklos „Tyto alba“ vadovės mintimis. Esu įsitikinęs, kad tai – atsakingi žodžiai. Šiais laikais visi stengiasi kalbėti atsakingai, bet L.Varanavičienė kalba atsakingiausiai.
Tad imkim ir pasvarstykim, ką Vilniaus knygų mugėje veikti mokslininkams, meilės romanų mėgėjams, sveikos gyvensenos šalininkams ir kulinarijos gerbėjams.
Nepamirškime ir skaitytojų, nes jų, kaip akivaizdėja, nuolatos daugėja. Tai liudija kasmetis mugės lankytojų skaičiaus didėjimas. Nedidelis, bet vis tiek prieaugis. Šiek tiek per 60 tūkstančių. Šiek tiek daugiau nei šiek tiek per 60 tūkstančių. Dar šiek tiek daugiau nei šiek tiek per 60 tūkstančių.
„Augame. Plečiamės. Tik durnius gali nesidžiaugti kasmet didėjančiu mugės kultūrinių renginių skaičiumi“, – taip turbūt pasakytų kita Vilniaus knygų mugės rengėja Aušrinė Žilinskienė.
Durnius durniui nelygu. Tad pradėkime kelionę su tais, kuriems Vilniaus knygų mugėje bus ką veikti. Gal ir durną kelionę, bet, kaip sakoma, galima ir tokia konotacija.
Taip, tai tarptautinis žodis, bet kalbininkai dar nesukūrė tikslaus lietuviško termino. Ir vėl tarptautinis žodis. Na, nežinau, regis, veliuosi į avantiūrą.
Lietuviškai tariant, į rizikingą žygį. Pirmyn!
Mokslininkas
Mokslininkas mokslininkui nelygu. Kadangi mugėje visi literatūrologai bus susodinti priešais žiūrovus, kitų sričių mokslininkams tikrai bus ką veikti.
Tarkime, matematikas šeštadienį galės skaičiuoti, kiek žmonių telpa viename kvadratiniame metre. Rezultatas jį turėtų apstulbinti. Stulbas žmonių, kaip pasakytų mokslininkas Simonas Stulpininkas. „Kiek knygų ir kokios jos visos gražios“, – ištartų mokslininkė Juozapota, apsilankiusi Vilniaus knygų mugėje.
Medicinos mokslų daktarui Knygų mugėje teks skaičiuoti alpstančius žmones. Alpstančius tiek nuo panegirikomis alpstančių kalbuonių, tiek nuo oro trūkumo alpstančių klausuonių. Alpėjimo apoteozė, kaip pasakytų „Tarptautinių žodžių žodyno“ sudarytojas.
Psichologijos mokslų specialistams mugėje irgi neteks liūdėti. Tarkime, jie iš lankytojų akių galės spėti, kurie jų yra piromanai, kitaip tariant, liguisto potraukio padeginėti kankinami žmogai.
Arba iš piniginės storio spręsti, kurie lankytojai serga patologiniu potraukiu pirkti. Patologinis potraukis parduoti jau seniai nelaikomas liga. Tai netgi galima pavadinti išsilavinimo apoteoze, kaip pasakytų „Tarptautinių žodžių žodyno“ sudarytojas.
Sunkiausia prasimanyti veiklos mugėje bus istorijos mokslų daktarams. Sutikite, ieškoti istorijos dabartyje – kvailokas užsiėmimas. Kaip ir svetimų knygų pirkimas, kai šitaip norisi rašyti pačiam.
Rašyti visi moka, bet skandalingai rašyti – tik Putinaitė ir Vanagaitė. Rašymo apoteozė, kaip pasakytų „Tarptautinių žodžių žodyno“ sudarytojas.
Meilės romanų mėgėjas
Apie ką jūs pagalvojate išgirdę frazę „meilės romanas“? Apie knygą, Palangą, Karibus ar Holivudą?
Knyga ir šiame fronte linkusi nusileisti. Ji nuolanki kaip Czeslawas Miloszas.
Kita vertus, mugėje užmegzti meilės romaną – visos galimybės.
Beveik šimtas procentų knygų skaitytojų – moterys. Tad vyrai, ypač apsiskaitę, mugėje ypač laukiami. Jie čia galės susirasti savo gyvenimo personažę. Meilužę. Žmoną. Dukrą, jeigu šioji netyčia pasimestų.
Na, gerai, vienas kitas vyras mugėje galės susirasti ir knygą. Knygą apie karą. Kas daugiau rūpi vyrui, kuriam nerūpi moterys? Karas ir gėjai, jei jis yra gėjus. Gėjai mugėje irgi turėtų jaustis puikiai: kiek daug žmogų, su kuriais galima tiesiog pasikalbėti!
Seksas. Kodėl leidėjai ir visi kiti knygų pardavėjai reklamai nevartoja šio žodžio? „Skaitymas – seksas su knyga“ – gerai skamba, ar ne? „Šeštadienis – litekspinis skaitytojų seksas“ – irgi neblogai, ar ne? „Grupinis knygų skaitymas“ – tai jau beveik verslo idėja, ar ne?
Seksopatologas – tai mokslininkas ar meilės romanų mėgėjas? O gal sveikos gyvensenos šalininkas? Aklavietė. Tamsos apoteozė, kaip pasakytų „Tarptautinių žodžių žodyno“ sudarytojas. Pragaras. Degsi pragare, Ramūnai.
Sveikos gyvensenos šalininkas
Ruoniai mugėje ypač laukiami. Vien todėl, kad jie moka nardyti. O mugėje reikia mokėti nardyti. Tarp mokslininkų. Tarp meilės romanų mėgėjų. Tarp sveikos gyvensenos šalininkų. Ruonis – sveikos gyvensenos šalininkas. Tai jau beveik knygos pavadinimas.
Sveikas nuo skaitymo. Kiek Lietuvos žmonių jaučiasi būtent taip? Visi, išskyrus šiek tiek daugiau nei 60 tūkstančių. Gerai, kad aš priklausau tiems dar šiek daugiau nei 60 tūkstančių.
Sutapimai. Ką tik paskambino mergina ir pasiūlė vartoti žuvų taukus, kitaip tariant, tapti sveikos gyvensenos šalininku. Prisistačiau Jėzumi, nuo vaikystės tiesiog nekenčiančiu žuvų taukų, bet galinčiu viena žuvimi pamaitinti minią.
Šie žuvų taukai pakuojami piliulėmis ir ištirpsta žarnyne, o ne skrandyje, sakė ji. Todėl atsirūgdamas nejausite bjauraus skonio, pridūrė. Bet reikės sumokėti pašto išlaidas. Labai brangu, atsakiau.
Jokia pašto tarnyba nesutiks pristatyti tų piliulių į dangų. Jokia, pasakiau.
Taigi atsisakiau tapti sveikos gyvensenos šalininku. Bet tai man nesutrukdys dalyvauti Vilniaus knygų mugėje. Kaip reporteriui. Arba kaip kulinarui. Reporteris ir kulinaras – panašios profesijos. Abu kepa. Kepimo apoteozė, kaip pasakytų „Tarptautinių žodžių žodyno“ sudarytojas.
Kulinarijos gerbėjas
Kepti knygas. Taip nuo šiol gali būti vadinamas leidybos verslas. Kepėjų pasaulis. Vieni kepa, kiti kepa, treti apkepa. Beveik Williamas Shakespeare’as. Ar šiandien ką nors iškepei apie Romeo? O apie Džuljetą? Iškepiau, kaipgi.
„Kepinių daugėja, o tiražai mažėja. Taip yra todėl, kad kepėjai, norėdami išsilaikyti, priversti rinkai siūlyti kuo daugiau naujienų“, – maždaug taip kalbėjo atsakingoji L.Varanavičienė.
Kepinių muziejus. Kepinių mauzoliejus. Tik tiek, kad čia įmanoma tų kepinių įsigyti. Nusipirkti. „Nusipirkau Leniną“, – gerai skamba, ar ne?
Girdite, kultūros ministre? Mokykitės kepti pinigus. Vilniaus knygų mugė tuoj turės tiek kepinių, kad išvirs pro „Litexpo“ žabtus. Virti kepiniai. Tikra kulinarijos apoteozė, kaip pasakytų „Tarptautinių žodžių žodyno“ sudarytojas.
Knygų skaitytojas
Pasaulyje nėra tokios profesijos. O gaila. Viena senų svajonių – skaityti su pietų pertrauka. Per tą pertrauką pasvajotum, kad ir pats galėtum ką nors parašyti. Bet ta pertrauka baigtųsi. Baigtųsi ir svajonės.
Viena didesnių bėdų, susijusių su knygų skaitytojais, – kad jie anksčiau ar vėliau užsimano tapti rašytojais, kepėjais. Kepti visi moka, bet skandalingai kepti – tik Putinaitė su Vanagaite.
O kiek asmenų moka valgyti? Skaityti? Kartais suabejoju net dėl savęs. Paskutinis valgytojas. Skaitytojas. Norėčiau būti paskutinis. Bet svajonės anksčiau ar vėliau baigiasi. Marš į Vilniaus knygų mugę!
Renginiai, kurių mugėje (ne)valia praleisti
Vasario 25 d., ketvirtadienis
10 val. J.Sasnausko knygos „Kaip buvo pradžioje“ pristatymas (forumas).
14 val. Diskusija „Ar tikrai akademinė leidyba – tik paslauga“ (salė 5.1).
18 val. N.Putinaitės knygos „Nugenėta pušis: ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“ pristatymas (salė 5.3).
Vasario 26 d., penktadienis
13 val. L.Donskio ir T.Venclovos knygos „Optimizmo paieškos pesimizmo amžiuje: Rytų Europos nuojautos ir pranašystės“ pristatymas (salė 5.1).
15 val. S.Eidrigevičiaus knygos „Giedanti gaidžio galva“ pristatymas (forumas).
16 val. D.Razausko monografijos „Maironis“ pristatymas (salė 5.5).
17 val. Diskusija „Sovietmečio rašytojų laikysenos: keblus palikimas“ (forumas).
19 val. D.Kalinauskaitės knygos „Skersvėjų namai“ pristatymas (salė 5.2).
Vasario 27., šeštadienis
11 val. R.Vanagaitės knygos „Mūsiškiai“ pristatymas (salė 5.1).
12 val. A.Šliogerio knygos „Kasdienybės metafizika: iš filosofo dienoraščių“ pristatymas (salė 5.2).
13 val. S.Parulskio knygos „Nutylėtų lelijų miestas“ pristatymas (salė 5.1).
15 val. M.Stepnovos romanų „Lazario moterys“ ir „Italų pamokos“ pristatymas (salė 5.1).
17 val. R.Rastausko trilogija: „Trečias tomas“ nemeluoja (salė 5.2).
18 val. A.Kurkovo knygų „Maidano dienoraštis“ ir „Bikfordo pasaulis“ pristatymas (forumas).
19 val. Diskusija „Vertimo kryžkelės: žydų kultūros tekstų kelias pas lietuvių skaitytoją“ (rašytojų kampas).
Vasario 28 d., sekmadienis
11 val. Su 100 istorinių Vilniaus reliktų supažindinantis pokalbis „Vilnius, kurio nepastebime“ (salė 5.1).
13 val. R.Barthes’o knygos „Meilės diskurso fragmentai“ pristatymas (salė 5.5).
15 val. M.Houellebecqo romaną „Pasidavimas“ pristatantis pokalbis „Literatūra, pranašaujanti Europos saulėlydį“ (forumas).