Nesvarbu, ar šiuo metu ieškote to vienintelio žmogaus, ar esate pasakiškai įsimylėjęs: šios nesenstančios klasikinės istorijos gali suvirpinti jūsų širdies stygas.
1. „Vėtrų kalnas“: visiškas širdies užtemimas.
Tai – širdį spaudžianti istorija pagal jau ne kartą girdėtą scenarijų: prarastos meilės skausmas geraširdį žmogų paverčia piktadariu.
Emily Bronte romanas nukelia skaitytoją į 1802 metus Vėtrų kalno dvare. Pagrindinis šios istorijos veikėjas Hitklifas ir jo įseserė Ketrina augdami tampa artimiausiais draugais, jis ją karštai įsimyli.
Bet Vėtrų kalne netikėtai nugirstas pasakymas iš esmės pakeičia abiejų žmonių gyvenimą.
Įdomus faktas: žinomos Jungtinės Karalystės atlikėjos Bonnie Tyler dainą „Total Eclipse of the Heart“ įkvėpė būtent ši istorija.
2. „Ana Karenina“: meilė gali virsti katastrofa.
Šią istoriją įvairūs autoriai dažnai renkasi pirmiausia, mat Levo Tolstojaus romanas yra literatūrinė muilo opera.
Veiksmas vyksta aukščiausiuose Rusijos visuomenės sluoksniuose. Ana Karenina vyksta į Maskvą aplankyti savo brolio Stivos, kad padėtų jam išsaugoti santuoką.
Ten likimas suduoda netikėtą smūgį ir ji įsimyli grafą Vronskį. Ana yra ištekėjusi moteris, dėl to iš paskutiniųjų kovoja su savo troškimais. Vis dėlto galiausiai aistra moterį visiškai užvaldo ir ji palieka savo vyrą Aleksejų.
Bet skirtis jai neleidžiama, tad Ana ieško pripažinimo savo santykiuose. Kai įtampa, kurią sukelia liepsnojanti meilė, moteriai tampa nebepakenčiama, Ana palieka Vronskį. Galiausiai ši istorija baigiasi labai skaudžiai.
Įdomus faktas: „Ana Karenina“ dar kartą užkariavo knygų lentynas ir tapo bestseleriu 2004 metais, kai JAV televizijos žvaigždė Oprah Winfrey ją įtraukė į savo pasirinkimų sąrašą.
3. „Romeo ir Džuljeta“: Romeo! O, kodėl gi tu Romeo?
Šią Williamo Shakespeare'o nelaimingos meilės istoriją žmonės vis iš naujo vaizdavo ir interpretavo begalę kartų. Ši istorija pasakojama ir klasikiniame filme „Vestsaido istorija“, ir paaugliams skirtame filme „Romeo ir Džuljeta“.
Tai istorija, kurią pajausti ir suprasti gali visi įsimylėjėliai. „Romeo ir Džuljeta“ pasakoja apie kančias, kurias sukelia mylimo žmogaus praradimas.
Įsimylėjėliai Romeo Montekis ir Džuljeta Kapuleti kilę iš dviejų žinomiausių literatūroje priešiškai nusiteikusių šeimų. Todėl šeimos draudžia meilės užvaldytiems jaunuoliams būti kartu ir tai priveda prie tragiškos jų istorijos baigties.
Įdomus faktas: populiariame kompiuteriniame žaidime „The Sims 2“ yra Veronavilio rajonas. Šiame rajone gyvena du veikėjai: Romeo Montis ir Džuljeta Kep. Šie veikėjai žaidime įsimyli.
4. „Kasablanka“: pagrok man dar kartą, Semai.
Pirmiausia ši istorija į pasaulį atėjo kaip Murray Burnetto pjesė. „Kasablanką“ išgarsino Humpfrey Bogartas ir Ingrid Bergman. Broliai rašytojai Julius ir Philipas Epsteinai kartu su savo draugu Howardu Kochu pjesę pavertė filmo scenarijumi.
Maroko mieste Kasablankoje gyvenantis amerikietis Rikas Bleinas yra populiariausio miesto baro „Pas Riką“ savininkas. Veiksmas vyksta Antrojo pasaulinio karo metais. Rikas yra cinikas ir gana kandus žmogus, nes jo jausmus sužeidė buvusi mylimoji Ilza Lund.
Staiga ši moteris grįžta į vyro gyvenimą. Bet ji jau ištekėjusi ir atvyksta kartu su savo vyru. Rikui tenka iš naujo patirti seną širdgėlą.
Įdomus faktas: 2005 metais Amerikos kino institutas nusprendė, kad šio filmo frazė „Žvelgiu tau į akis, mažyte“ („Here's looking at you, kid“) užima penktąją vietą tarp įsimintiniausių frazių per visą kino istoriją.
5. „Vasarvidžio nakties sapnas“: susapnuok trumpą sapną.
Tai romantinė Williamo Shakespeare'o komedija. Šios pjesės veiksmas vyksta Atėnuose. Miesto kunigaikštis Tesėjas ketina surengti didelę savo vestuvių puotą.
Tuo metu Tesėjo duktė Hermija atsisako tekėti už jai skirto sužadėtinio, nes yra įsimylėjusi Lisandrą. Duktė pasipriešina tėvo valiai ir su mylimuoju pasprunka į miškus.
Ten sutiktos fėjos šiems jaunuoliams ir jų persekiotojams prikrečia išdaigų. Taip įsiplieskia naujas meilės trikampis, o po visko laukia netikėta pabaiga.
Įdomus faktas: populiaraus 1989 metų filmo „Mirusių poetų draugija“ („Dead Poets Society“) veikėją Neilą vaidinęs Robertas Seanas Leonardas atliko ir Pako vaidmenį vietinės produkcijos „Vasarvidžio nakties sapne“.
6. „Daktaras Živago“: vyras sutinka dvi moteris.
Šis Nobelio premijos laureato Boriso Pasternako romanas yra neišblėstanti klasikinė istorija apie vyrą, pasimetusį tarp dviejų moterų.
Veiksmas vyksta 1917-aisiais, Rusijos revoliucijos metais. Jurijus Živago yra daktaras ir poetas. Jis turi aristokratę žmoną, tačiau įsimyli seselę Larą.
Daktaro meilės trikampis pakliūva į likimo vingį. Ši istorija virsta pagrindinio veikėjo kova su iš skausmo plyštančia širdimi.
Įdomus faktas: pirmoji „Daktaro Živagos“ filmo versija buvo sukurta 1959 metais ir pritaikyta televizijos ekranams.
7. „Protas ir jausmai“: seserys ir sielos draugės.
Tai vienas iš Jane Austen klasikinių romanų. Jis buvo išleistas 1811 metais. Ši meilės istorija sukasi aplink dvi seseris Elinorą ir Marianę Dašvud.
Mirus tėvui seserys praranda šeimos turtą, yra priverstos išsikraustyti iš dvaro ir pradėti kuklų gyvenimą. Naujuosiuose namuose jų laukia romantika ir širdgėla.
Įdomus faktas: 1995 metais filmą „Protas ir jausmai“ perkūrė režisierius Ang Lee. Šioje filmo versijoje buvo net šeši aktoriai, kurie yra vaidinę „Hario Poterio“ filmų serijoje: Emma Thompson (Sibilė Treloni), Alanas Rickmanas (Severas Sneipas), Gemma Jones (Popė Pomfri), Robertas Hardy (Kornelijus Karamelė), Elizabeth Spriggs (Storulė) ir Imelda Staunton (Doloresa Ambridž).
8. „Pavojingi ryšiai“: romanas, parašytas laiškais.
Tai klasikinis XVIII a. Pierre'o Choderlos de Laclos romanas. Šis tamsus pasakojimas yra apie geismą, gobšumą, apgavystę ir romantiką. Pagrindinė veikėja yra markizė de Mertei.
Ji pasiūlo savo partneriui vikontui de Valmonui suvilioti jauną ir nekaltą merginą Sesilę, kad taip atkeršytų būsimam jos vyrui. Tuo metu jaunoji Sesilė yra susižavėjusi savo mokytoju.
Verčiant romano puslapius atsiskleidžia meilės intrigos, apgavystės ir melagystės.
Įdomus faktas: 1999 metų kultinis filmas „Erotiniai žaidimai“ („Cruel Intentions“) buvo moderni romano „Pavojingi ryšiai“ versija.
9. „Puikybė ir prietarai“: literatūrinis katės ir pelės žaidimas, plačiai žinomas kaip garsiausias Jane Austen romanas.
Ponaitis Binglis mieste yra naujokas. Jis su seserimi ir artimu draugu ponu Darsiu išsinuomojo dvarą. Vienišos miestelio moterys išvaizdų ponaitį Darsį netrukus praminė laimikiu, tačiau vyriškis pagarsėjo ir kaip išpuikėlis.
Kaimynę Elizabetą Benet pagarsėjęs Darsio ego atstumia ir ji prieš šį išpuikėlį iš anksto nusiteikusi priešiškai. Bet vyriškis įsimyli Elizabetą ir tarp jų užverda audringi jausmai.
Įdomus faktas: „Puikybė ir prietarai“ įkvėpė Helen Fielding knygą „Bridižitos Džouns dienoraštis“.
10. „Paryžiaus katedra“: o, Kvazimodai!
Victoro Hugo sukurtos istorijos veiksmas vyksta Paryžiuje 1482 metais. Įvykiai sukasi aplink Paryžiaus Dievo Motinos katedrą. Ši istorija moko, kad tikra meilė ateina iš vidaus.
Geraširdis katedros varpininkas kuprius Kvazimodas įsimyli gražuolę čigonę šokėją Esmeraldą. Paklusdamas klebono Klodo Floro įsakymui Kvazimodas pagrobia Esmeraldą, tačiau jam nepavyksta pasprukti.
Įvyksta teismas ir Kvazimodas viešai pažeminamas, tačiau jo auka Esmeralda pasigaili jo. Netrukus Esmeralda patiria šantažą ir nuteisiama mirti už mylimojo Febo nužudymą.
Bet tą dieną, kai turi būti įvykdyta bausmė, Esmeraldą išgelbėja Kvazimodas. Ir vis dėlto ar tikrai meilei išvaizda nesvarbu?
Įdomus faktas: „Paryžiaus katedros“ istorija buvo daugybę kartų perkelta į ekranus. Smagus sutapimas yra tai, jog kuprių Kvazimodą vaidino du garsūs vyrai vardu Anthony: Anthonny Quinnas (1956 m.) ir Anthony Hopkinsas (1982 m.).