Leonardo da Vinci pasakų rinkinys „Sparnuotosios raidės“ – antroji daugiatiražė knygelė Lietuvoje, kurią kartu gali skaityti matantieji ir neregiai. „Prieš spaudžiant didįjį knygos tiražą mums buvo svarbu išgirsti neregių nuomonę apie šioje knygoje esančias iliustracijas bei Brailio tekstą. Diskusijos metu išsakytos mintys prisidėjo prie šios knygos tobulinimo“, – teigė knygą išleidusios VšĮ „Verslas ar menas“ steigėja ir knygos sudarytoja Eglė Jokužytė.
Pristatyme dalyvavo skirtingo amžiaus bei įvairių profesijų neregiai žmonės: devynerių metų moksleivis, Klaipėdos universiteto magistrantūros studentė, Lietuvos jaunimo golbolo rinktinės žaidėjas bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovas. Iliustracijas lytėjimo būdu lengviausiai atpažinti sekėsi neregiui berniukui. „Man labai patiko šita knygelė, nes joje – įdomūs piešinukai ir pasakos, o svarbiausia – ją galime skaityti kartu su mama“, – teigia mažasis ekspertas Reinoldas Kelpša.
„Skaitydama kartu su vaiku galiu ne tik stebėti jo skaitymą, bet ir paaiškinti, kokie yra paukščių išskirtinumai, nes kasdienybėje su pelikanais ar ereliais nesusiduriame ir apie juos nekalbame. Tokios knygos yra labai svarbios ir vaiko ugdymui, ir kasdieniniam bendravimui, nes skaitant mes kalbamės, diskutuojame, pažįstame vienas kitą“, – teigia Reinoldo mama Asta Kelpšienė.
L. da Vinci (1452–1519) – labai garsus tapytojas, architektas, skulptorius, mokslininkas, filosofas. Tačiau mažai kam žinoma, kad jis taip pat buvo ir pasakų kūrėjas. Knygelėje sudėtos daugiau nei prieš penkis šimtus metų šio didžio menininko sukurtos keturios pasakos, kurių pagrindiniai veikėjai yra paukščiai.
„Šioje knygoje pasakos yra „Leonardiškos“ – kitokios. Jų moralas yra diskutuotinas, todėl knyga tiesiog skatina tėvus skaityti kartu ir bendrauti su savo vaikais. Pasakų knyga „Sparnuotosios raidės“ suartina tėvus su vaikais, nepriklausomai nuo to, ar jie mato, ar ne. Tokios knygos mažina ne tik neregių socialinę atskirtį, bet ir atskirtį tarp tėvų ir vaikų“, – sako VšĮ „Verslas ar Menas“, užsiimančios leidyba reginčiųjų ir Brailio raštu, vadovė E. Jokužytė.
Ši knyga iliustruota charakteringais dailininko ir iliustruotojo Vilmo Narėčionio piešiniais regintiesiems. Šalia iliustracijų – knygos sudarytoja su profesionalia komanda bei reljefinių iliustracijų eksperte dr. Dijana Raudoniene piešinius perteikė iškiliuoju būdu, kad būtų suvokiami ir neregiams. Vaikai, skaitydami knygelę, aktyviau naudos skirtingus pojūčius ir lytėdami, užmerktomis akimis galės atpažinti vaizduojamus pasakų veikėjus ar detales. Taip žaisdami vaikai labiau supras neregimą pasaulį ir galės skaityti tokią pat knygelę, kaip ir regintieji.
Pasak Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos ir Bralio rašto komisijos atstovo Arvydo Juchnos, knygos įvertinimas yra aštuoni balai iš dešimties. Neregio eksperto teigimu: „Knygos iliustracijos puikios, tik reikėtų padirbėti ties Brailio rašto išbaigtumo tobulinimu bei teksto klaidų koregavimu“.
Prie šios knygos leidybos labai daug prisidėjo paramos programa „Geri darbai“ ir Lietuvos ir Didžiosios Britanijos asociacija „British Chamber of Commerce in Lithuania“, kurios iniciatyva 100 knygelių bus padovanota tiems, kuriems jų labiausiai reikia – vaikams su regėjimo negalia. Knygą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Pirmoji VšĮ „Verslas ar menas“ išleista knyga reginčiųjų ir Brailio raštu – „Eglė, žalčių karalienė“ – konkurse „Klaipėdos knyga 2014“ pelnė garbės diplomą už socialinį jautrumą leidyboje. Ateityje norima išleisti knygą, sudarytą iš vaikų sukurtų pasakų. Šiuo metu vaikai gali rašyti ir dalyvauti konkurse, kurios tema „Kaip aš matau pasaulį užmerktomis akimis“ (konkurso sąlygos – www.vam.lt). Komisija išrinks originaliausias pasakas, kurios ir pateks į knygelę, leidžiamą reginčiųjų ir Balio raštu.