Maisto produktai, sudėtingos technologijos ar įmantrūs įrenginiai – tokių gaminių konkurso „Lietuvos metų gaminys“ nugalėtojų sąraše daugiausia. O tarp jų – knyga.
Vos 100 vienetų tiražu bendrovės „Petro ofsetas“ išleista „Metų“ faksimilė senosiomis lietuvių ir vokiečių kalbomis buvo rengiama ketverius metus konsultuojantis su knygos istorikais, leidybos specialistais.
„Tai knyga gurmanams. Ne visiems jos reikia“, – sakė aukso medalį vakar Vyriausybėje atsiėmęs spaustuvės „Petro ofsetas“ įkūrėjas Petras Kalibatas. Tiesa, rūpintis šiuo ypatingu leidiniu jis patikėjo savo anūkei leidybos specialistei Kamilei Kalibataitei.
Iš pradžių spaustuvininkai knygą pardavinėjo po 900 litų, o dabar ji kainuoja daugiau – 300 eurų (1035 litus). Jau parduota 70 egzempliorių.
2014-aisiais, kurie 300-ųjų gimimo metinių proga pavadinti K.Donelaičio metais, išleista poemos „Metai“ („Das Jahr“) faksimilė tokia pati, kokią į vokiečių kalbą išvertė ir gerokai paredagavęs 1818 metais pirmasis išleido Karaliaučiaus universiteto profesorius Liudvikas Rėza.
K.Kalibataitė siekė išlaikyti originalo autentiškumą.
– Metų gaminiais paprastai tampa kur kas praktiškesni daiktai ar paslaugos.
Kaip reagavote sužinojusi, kad atsidūrėte greta jų? – paklausiau K.Kalibataitės.
– Tai vienas gražiausių mūsų įvertinimų.
Maloniausia buvo, kai per Knygų mugę prieidavo žmonės, matydavau natūralias jų emocijas, girdėdavau nuoširdžias padėkas, nors dėkoti jie mums ir neprivalo.
– Kiek „Metų“ faksimilė pareikalavo laiko, pastangų, pinigų?
– Aš dirbau ketverius metus. Galbūt viskas kiek užtruko, mat su šiuo projektu dirbo vos penki žmonės.
Tai labai mažai, kai darbas toks didelis.
Kaip juokauju, jei tai būtų valstybinių ar nevyriausybinių institucijų projektas, dirbtų daug didesnės komandos.
Pagal tarptautinius faksimilės standartus, sukurti tokią knygą trunka nuo 3 iki 5 metų.
Kiek tai kainavo, atskleisti negaliu, bet ne tiek, kiek galėjo.
Pati dirbu spaustuvėje, tad tiek žinios, tiek įranga čia pat, mums nereikėjo pirkti ar nuomotis.
Vien popieriaus paieškos užtruko pusmetį. Radau Olandijoje.
Labai simboliška, kad mūsų knygos popierius iš tos pačios šalies, iš kurios imtas popierius ir L.Rėzos originalui. Specialiai to nesiekiau, bet taip jau sutapo.
Lygiai taip pat ieškojau siūlų. Radau jų Didžiojoje Britanijoje. Atrodytų, tokia maža detalė, tačiau rasti tinkamo atspalvio, storio, faktūros nebuvo lengva.
Faksimilė tuo ir išsiskiria, kad svarbi kiekviena mažiausia detalė, mat tai ir sukuria unikalų produktą.
Mūsų knyga iš esmės nesiskiria nuo originalo, tiktai nėra tokia suskaityta, apčiupinėta kaip nuo XIX a. susitrynusi L.Rėzos leistoji.
– Kas pirko jūsų faksimilę? Valstybės institucijos, žmonės?
– Knyga buvo išleista į pasaulį sausį. Pavasarį ji jau buvo mums atsipirkusi. Parduota 70 egzempliorių. Vieno kaina – 900 litų.
Mane smarkiai nustebino, bet daugiausia knygų nupirko šeimos. Žinoma, pirko ir Seimas, ministerijos, bibliotekos.
Medalių – net 93
Lietuvos pramonininkų konfederacijos kasmet rengiamame konkurse „Lietuvos metų gaminys“ šįsyk apdovanoti nominuotos 82 įmonės dešimtyje vertinimo grupių iš 15-os šalies ūkio šakų.
Komisija, apibendrinusi ekspertų išvadas, nusprendė šiemet skirti 93 aukso ir sidabro medalius įmonių produkcijai ir paslaugoms.