J. Noreikienės „Tikėjimo dugnas“: kaip pasirinkti praeitį?

2014 m. spalio 15 d. 10:55
lrytas.lt
„Norėti ir tikėti reikia atsargiai“, - juokauja žurnalistė Jurgita Noreikienė, kalbėdama apie savo naująjį romaną „Tikėjimo dugnas“. Įtempto siužeto istorijos, apipintos siaubo ir mistikos elementais, herojė išdrįsta tikėti taip, jog savo tikėjimu įstengia keisti pačią tikrovę. Ji išmoksta pasirinkti ne tik savo ateitį, bet net ir praeitį. Tik ar išsipildantys troškimai yra raktas į laimę? O gal taip stipriai tikėti įmanoma, tik jei esi beprotis?
Daugiau nuotraukų (1)
Neįprastos meilės istorijos šiurpą keliančiose peripetijose aistros ugnis per vieną akimirksnį virsta demonišku nevilties šalčiu. Pasirinkimų kryžkelėje atsidūrusi herojė savęs klausia, kas yra tikėjimas ir pasirinkimo laisvė, kur riba tarp tikrovės ir fantazijos. Ar supratus, kad žengi neteisingu keliu, dar įmanoma grįžti atgal?
Leidyklos „Baltos lankos“ išleista knyga pasirodys spalio 23 dieną.
Šis lietuvių autorės kūrinys skaitytojams bus pristatytas spalio 25 d. (šeštadienį) 15 val. Vilniuje, prekybos centre „Panorama“ esančiame knygyne „Pegasas“.
Pateikiame romano „Tikėjimo dugnas“ ištrauką.
1
Man patinka tas stiprus švaros kvapas. Paklodė ne pirmo baltumo, šiurkšti, bet labai tvirta. Atlaikys dar ne vieną mirtį. Ji ir turi būti tvirta – tai lyg stebuklingas kilimas, išskraidinantis juos į anapusybę. Lyg paskutinis apkabinimas atsisveikinant. Anaiptol ne visi nuo jos pakyla. Stiprios mano rankos paklodę išskleidžia ant pageltusio čiužinio ir tiesindamos raukšles staiga sustingsta. Ten, kur jos prisilietė, ryškėja kažkokios pilkšvos dėmės – tartum kas būtų aplaistęs vandeniu. Dėmės man žiūrint plečiasi ir susijungia į raides. „Padėk“, – perskaitau vidury paklodės, ir mane apima neaiškus siaubas. Tylą, trikdomą tik neoninių lempų dūzgesio, perskrodžia Bethoveno melodija.
Atsisėdusi lovoje ne iš karto supratau, iš kur ta melodija sklinda. Tamsoje apgraibomis pasiekiau stalą ir susiradau ant jo nutrenktą rankinę. Telefonas plyšavo kažkur giliai viduje, tarp kosmetikos, senų parduotuvės čekių, higieninių įklotų ir kito šlamšto. Rankinėje tilpo ir nedidelis skėtis, ir pigus meilės romanas aplamdytais minkštais viršeliais, kurį skaitydavau budėdama naktimis. Galų gale telefoną pavyko užčiuopti.
Skambino nepažįstamas numeris. Įkyriai ir atkakliai. Atsiliepiau.
– Saule? – į ragelį sušuko susijaudinęs vyriškas balsas.
Išgirdau jį pirmą kartą gyvenime.
– Taip, čia aš, – kimiai atsakiau nustebusi. – O jūs kas?
Nepažįstamasis padėjo ragelį. Žvilgtelėjau į telefono laikrodį, buvo antra nakties. Mieguista susimąsčiau. Jeigu jam reikėjo ne manęs, kodėl pavadino mane vardu? O gal tiesiog kreipėsi bendriniu žodžiu, bet išgirdęs mano balsą suprato, kad aš ne jo „saulė“? Veikiausiai taip ir buvo, bet tas nerimo kupinas balsas nesiliovė aidėjęs mano galvoje. Lyg pagalbos šauksmas iš mano sapno, be pėdsako išgaruojančiu vandeniu užrašytas ant mirštančiojo paklodės. O jeigu visgi tai kas nors iš artimųjų? Gal pakliuvo į bėdą ir paskambino iš svetimo telefono? Užsimiegojusi balso galėjau ir nepažinti. Šiaip ar taip, tas vyras kreipėsi į mane vardu... Suvokiau, kad lemtinga tokiais atvejais būna net viena minutė.
Jis atsiliepė, ir man iš karto palengvėjo.
– Telefonas išsijungė, – pasiteisinau lyg atsiprašinėdama. – Kas skambina, kas atsitiko?
Telefono ragelyje buvo girdėti tylus pypsėjimas – tartum kažkur būtų veikęs širdies ritmą fiksuojantis aparatas – tokį nuolatos girdžiu darbe.
– Ką gi, tada niekuo negaliu padėti, – tariau susierzinusi, bet pabaigti pokalbį delsiau.
– Ar tikrai nori man padėti? – kiek uždelsęs paklausė balsas.
Piktai nusijuokiau.
– Na, aišku. Apie nieką kita ir negalvoju, – nusivaipiau.
Mano keistasis pašnekovas, atrodo, nudžiugo.
– Tu padėsi, tikiu tavim, – pasakė. – Iki greito, Saule.
Jis ir vėl padėjo ragelį. Įniršusi mėginau dar kartą jam paskambinti, kad išrėžčiau viską, ką manau apie tokius pokštus, bet nepažįstamasis nebeatsiliepė.
Kad ir kaip stengiausi užmigti, bet šitaip pažadinta visą likusią naktį prasikankinau apnikta slogių minčių. Buvau ne iš jautruolių, netgi priešingai – šiaip ar taip, darbas reanimacijoje reikalauja šaltų nervų, didelės savitvardos ir vidinės ramybės. Tačiau nerimas, apėmęs po keisto skambučio, vis labiau smelkėsi į širdį. Nerimas, o paskui – ir kažkoks nepaaiškinamas, anksčiau nepatirtas jaudulys. Jo balsas... žemas ir minkštas, visada nejučiomis suvirpėdavau tokį išgirdusi. Jis pasakė „iki greito“. Pažadas? O gal grasinimas? Ar tie žodžiai iš tiesų skirti man? Blaškiausi ant pagalvės, kankinama negeros nuojautos. Vis neapleido jausmas, kad tam vyrui tikrai reikia mano pagalbos, reikia čia ir dabar, bet nežinojau kokios, nenumaniau net, ar iš viso galiu jam padėti. Kai sumerkdavau akis, jau slysdama į sapno glėbį išvysdavau kraujo upes, griežiančius iš skausmo dantis ir rankas, bandančias mėšlungiškai įsikabinti man į krūtinę. Apimta siaubo vis skubėdavau atsimerkti.
Prieš naktinę pamainą pavyko užmigti tik paryčiais. Sapnavau alyvinį dangų, jame plieskiančią geltoną saulę. Ne vieną saulę, saulių buvo daug. Visas dangus jomis nusėtas, kaip akinančiai liepsnojančiomis kiaurymėmis. Siaubo genama bėgau nuo to dangaus, bet nebuvo, kur pasislėpti, vien plyni laukai aplink. Tas beprotis dangus matė mane visur. Verkdama parpuoliau ant žolės, nagais įsikibau į žemę. Prieš akis blizgėjo senovinio moskvičiaus ratas, jame atsispindėjo alyvinis dangus. „Danguje...“ – iš tolumos ataidėjo manęs pasiimti atvažiavusios tetos sakinio nuotrupa, ir aš žemėtomis rankomis užsikimšau ausis. Neeee!!! Nenoriu, nekenčiu... Netikiu...
2
– Būna, prisisapnuoja, – nusišypsojo Simona, alkūnėmis atsirėmusi į stalą slaugytojų kabinete. – Ar tik ne pilnatis?
Ta optimistiška šypsena strazdanotame veide mane visada šiek tiek erzino. Simona manė, kad viskas priklauso nuo požiūrio. Neva, jeigu tu pasaulį pasitiksi atvira širdim, tai ir jis bus tau draugiškas... Aš laikiausi kiek kitokios nuomonės – ir turėjau priežasčių, bet mes vis tiek buvom geriausios draugės. Geriausios, nes, be Simonos, kitų draugių neturėjau. O jai buvo ne taip ir svarbu, su kuo draugauti, ji buvo miela visiems. Turbūt su manimi galėjo draugauti tik toks žmogus kaip ji.
– Delčia, – pasakiau, nors iš tikrųjų nežinojau, kokia dabar mėnulio fazė. – Nesuprantu, kaip tu gali tikėti tokiais kliedesiais?
Simona gūžtelėjo pečiais. – Aišku, netikiu, – sutrikusi nusijuokė. – Nors pripažink, čia yra logikos.
Tas amžinas nuomonės neturėjimas varė mane iš proto, o ypač supykdė dabar, kai buvau neišsimiegojusi ir suirzusi. „Tai ar yra logikos, ar netiki?“ – norėjau pašaipiai paklausti, bet, laimė, susivaldžiau, nepaklausiau. Tik to ir trūko, kad išvariusi Kęstą susipykčiau dar ir su Simona. Logikos... Jeigu yra logikos, tai ir tiki. O jeigu netiki, kokia dar gali būti logika? Argi įmanoma tikėti tuo, kas neturi logikos? Rengdamasi uniformą tylėjau, vis pašnairuodama į jos pusę. Tylėjo ir Simona. Mudviejų tyla buvo labai nejauki, ir aš pirmoji ryžausi ją nutraukti nukreipdama kalbą kitur. Atsargiai paklausiau, ar aš savaitgalį, kai mudvi, pabėgusios nuo Kęsto, nulėkėm į klubą, niekam nedaviau savo telefono numerio. Tačiau Simona iš tos nakties pati mažai ką atsiminė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.